За підсумками першого кварталу 2009 року ВВП скорочується у 24х із 27 країн Євросоюзу. Винятком стали лише три країни
Такими державами є Кіпр, де економіка, порівняно з аналогічним періодом минулого року, зросла на 1,5 відсотка, Польща (на 1,9%) та Греція (плюс 0,3%). Такі дані наведено у звіті європейського статистичного агентства "Eurostat", присвяченого валовому внутрішньому продукту в першому кварталі поточного року.
Згідно з даними "Eurostat", загалом у Європі ВВП скоротився на 4,7 відсотка, порівняно з першим кварталом 2008 року, і на 2,4 відсотка, порівняно з четвертим кварталом. Лідерами серед "найзбитковіших" держав ЄС стали три прибалтійські держави: у Латвії обвал економіки в річному обчисленні становив 18,1 відсотка, в Естонії - 15,1, у Литві - 11,8. Услід за цими державами йдуть Словенія (9%) та Ірландія (8,4%). Знизився валовий внутрішній продукт і в країнах пострадянського простору, що не стало ні для кого новиною, адже ще у квітні Міжнародний валютний фонд прогнозував, що економіка 12 держав СНД 2009 року скоротиться на 5,1%, але вже у 2010му зросте на 1,2%. Аналогічний прогноз оприлюднив 7 травня і Європейський банк реконструкції і розвитку.
Країни Східної Європи найбільше постраждали від глобальної фінансової кризи. Через значні зовнішні борги, різке подорожчання західних кредитів і падіння цін на нафту і метали економіки більшості держав регіону вступили в рецесію (скорочення валового внутрішнього продукту протягом двох кварталів поспіль).
Але немає чому дивуватися, адже навіть у найстабільніших економіках Євросоюзу також зафіксований спад. Зокрема, в донедавна цілком благополучній Німеччині він становив 6,9 відсотка в річному обчисленні, у Франції - 3,2, в Італії - 6, у Великій Британії - 4,9 відсотка. Причому в останнього випадку це сталося вперше за останні 18 років.
У своєму звіті "Eurostat" також надав дані про економіку найбільших партнерів Європейського Союзу. Зокрема, європейці відзначили, що в Японії валовий внутрішній продукт в першому кварталі цього року скоротився на 8,4% в річному обчисленні, а у Сполучених Штатах - на два з половиною відсотки.
Причиною обвалу ВВП в більшості країн світу стала фінансова криза, яка через скорочення обсягів кредитування і дефіциту ліквідності банків переросла в загальноекономічну. У стан рецесії більшість країн Євросоюзу увійшла ще наприкінці 2008 року.
Однак не все так погано. В оновленій прогнозноаналітичній доповіді Міжнародного валютного фонду, опублікованій в середу, розповідається, що світова економіка виходить з найсерйознішого після Другої світової війни спаду. Щоправда, відновлення таки буде повільним і слабким. У доповіді МВФ також наголошується, що завдяки безпрецедентній макроекономічній і фінансовій підтримці світова економіка стабілізується. Цього року глобальна економіка, як прогнозується, скоротиться на 1,4%, трохи гірше за прогноз у квітні цього року в 1,3%, але наступного року, як очікується, вона зросте на 2,5%, що буде на 0,6% вище за квітневий прогноз. У доповіді також передбачається, що економіка Сполучених Штатів наступного року зросте на 0,8%, економіка Китаю в цього і наступного року зросте, відповідно, на 7,5% і 8,5%.
Проблему економічної кризи, шляхи виходу з неї та стабілізацію світової економіки обговорили на саміті "великої вісімки", що розпочався цього тижня в італійській Аквілі. Зокрема, була підписана спеціальна заява G8, перший підпункт якої стосувався саме світової економіки. Лідери країн "великої вісімки" заявили, що, незважаючи на певні ознаки стабілізації, ситуація залишається нестійкою. Було обіцяно далі здійснювати стимулювальні макроекономічні заходи, пам'ятаючи про цінову стабільність і стійкість бюджетів у середньостроковій перспективі.
До теми
Американський журнал "Fortune" уклав рейтинг найбільших компаній світу за 2009 рік, який складається з 500 позицій. Основними критеріями, що визначають місце корпорації в переліку, є обіг і прибуток за підсумками попереднього року. На першому місці опинилася британськонідерландська нафтогазова компанія "Royal Dutch Shell". Її обіг за 2008 рік становив 458 мільярдів доларів США, прибуток - майже 26 мільярдів. Таким чином компанія піднялася на перше місце з третьої позиції, яку вона посідала 2008 року, потіснивши попереднього чемпіона - компанію "WalMart". Зараз "WalMart", що лідирує у сфері роздрібної торгівлі, опинилася на третьому місці з обігом 405 мільярдів доларів і прибутком 13,4 мільярда. Другу позицію рейтингу "Fortune" другий рік поспіль посідає нафтогазова корпорація "Exxon Mobil".