Випускники та всі ті, що планують вступати цього року до вишів, нарешті можуть видихнути і впевнено готуватися до вступних випробувань. На минулому тижні депутати визначилися, в якому форматі вони відбудуться, та ухвалили відповідний закон.
Отже, в 2023 році українські абітурієнти, як і торік, складатимуть вступні іспити у форматі Національного мультипредметного тесту (НМТ), до якого ввійдуть три предметні блоки. Однак цього року два предмети будуть обов’язкові – математика та українська мова, а третій вступник зможе вибрати самостійно з такого переліку: історія України, іноземна мова, біологія, фізика або хімія. В процесі обговорення пропонували включити до переліку предметів на вибір географію, проте цю ідею депутати не підтримали.

У цьогорічних тестах будуть використані завдання, розроблені для ЗНО, тому й готуватися потрібно за відповідними програмами, які залишилися незмінними. Дуже допоможуть завдання ЗНО попередніх років та тренувальні матеріали на сайті Українського центру оцінювання якості освіти. Демонстраційні ж варіанти кожного з блоків НМТ УЦОЯО підготує й опублікує не пізніше травня 2023 року.
Варто зазначити, що мультитест не передбачає завдань, на які потрібно дати розгорнуті відповіді. До всіх завдань з усіх предметів потрібно буде лише обрати правильний варіант відповіді із запропонованих.
Це зумовлене не тільки обмеженими можливостями, а передовсім міркуваннями безпеки. Зі слів міністра освіти і науки Сергія Шкарлета, надважливо, що тестування відбуватиметься впродовж одного дня. «Безпека була, є і буде на першому місці!» – наголосив він.

Тестування відбуватиметься в спеціальних комп’ютеризованих центрах як в Україні, так і за кордоном. Передбачається, що початок реєстрації на НМТ розпочнеться в квітні, відтак, як і торік, реєстрацію потрібно буде підтвердити.
Загалом на складання всього мультитесту буде відведено 180 хвилин. Предметні блоки матимуть різну кількість завдань. З української мови їх буде 30, з математики – 22, з історії України – 30, з іноземних мов – 32, з фізики – 20, з біології та хімії – по 30.
Водночас Державної підсумкової атестації (ДПА) випускники в 2023 році не складатимуть (Верховна Рада ухвалила відповідний закон). Причиною звільнення є продовження правового режиму воєнного стану, спричиненого військовою агресією рф.
Нагадаємо, що ще в січні Міністерство освіти звільнило від складання державної підсумкової атестації учнів 4 і 9 класів. Це відбувається уже вчетверте. В 2020 та 2021 роках причиною звільнення стала мінімізація ризиків захворювання на COVID-19. У 2022 році звільнення відбулося у зв’язку з широкомасштабною агресією російської федерації.
6 порад, які допоможуть самостійно підготуватися до мультитесту
Знайдіть матеріали для підготовки. Перегляньте онлайн-курси для підготовки до ЗНО/НМТ та оберіть найзручніший для вас формат. Наприклад, навчальна платформа Prometheus чи i-Learn пропонує якісну та безоплатну програму підготовки з усіх предметів.
Перегляньте програми ЗНО до кожного предмета. Всі завдання НМТ будуть на їх основі. Пройдіть тестування минулих років – це допоможе визначити, де є прогалини, які теми треба підтягнути.
Складіть план та графік підготовки. Пропишіть, скільки тем ви маєте опрацьовувати за день чи тиждень, щоб до НМТ встигнути повторити усі. Враховуйте, що до пройдених тем бажано повертатись через деякий час і хоча б переглядати їх.
Робіть записи. Вони можуть мати будь-який формат: конспект за всіма темами чи шпаргалка з ключовими тезами, таблиця чи схема. Тільки не беріть шпаргалки на тестування!
Тренуйтеся! Пройдіть пробні варіанти мультитесту, сім варіантів вже є сайті Освіта.UA. Проаналізуйте, скільки часу це зайняло, де можна було б прискоритися, а де варто було подумати довше. Тренуйтеся на програмах ЗНО/НМТ минулих років.
Навчайтесь разом. Об’єднайтесь під час навчання з друзями. Розподіліть теми та переказуйте вивчене один одному. Хочете зрозуміти і запам’ятати тему краще – спробуйте пояснити її іншій людині.