Формула ветеранської політики: від військового фронту до фронту економічного

Важливі меседжі міністра у справах ветеранів України Юлії Лапутіної

«Після перемоги Україні доведеться інтегрувати у мирне життя та працевлаштовувати велику кількість ветеранів та ветеранок. Це серйозне завдання для держави – запровадити людиноцентричний підхід до наших захисників, надати їм необхідні інструменти підтримки фізичного та ментального здоров’я, працевлаштування, отримання цивільних спеціальностей, можливість відкриття власної справи», – акцентує пані міністр у справах ветеранів України Юлія Лапутіна.
У пріоритеті міністерства, з її слів, розробка і запуск механізму переходу від військової служби до цивільного життя для мільйонів сьогоднішніх воїнів. «Наші бійці після повернення з фронту швидко і безболісно мають інтегруватися у мирне життя своєї громади, отримати можливість пройти реабілітацію ментальну та фізичну. За бажанням – налагодити свій бізнес, стати повноцінним платником податків, тобто влитися в економічне життя країни, приносячи користь і собі, і суспільству», – каже пані міністр.
Очільниця міністерства розповіла про вже позитивні приклади такої інтеграції українських ветеранів у мирне життя. Через Український ветеранський фонд при Мінветеранів (УВФ) запроваджено грантові програми. «Особливо популярним серед ветеранів є започаткування невеликих фермерських господарств, робота в IT-сфері тощо. Ми проводимо тренінги для заявників, аби ветерани почували себе конкурентоспроможними, здобуваючи навички написання грантових заявок», – каже Юлія Лапутіна.
Крім цього, міністерство працює над спрощенням процедур отримання послуг для ветеранів. Вже створено Єдиний державний реєстр ветеранів.
Серед пріоритетів ветеранської політики – повноцінна адаптація ветеранів. «Люди з війни приходять іншими. Знаю це з власного досвіду. Ветерани кажуть: «З війни можна приїхати, але не можна повернутися». Тому першочерговим завданням є розробка простого, але злагодженого механізму адаптації наших хлопців та дівчат, які учора повернулися з окопів, у мирному житті», – додає Юлія Лапутіна.
Також серед пріоритетів – фахова психологічна реабілітація українських ветеранів. У системі Мінветеранів вже діє п’ять реабілітаційних центрів, де надають таку допомогу. Флагманським проєктом розвитку мережі реабілітаційних центрів має стати центр у Бородянці. Відновлення бородянського центру патронує президент України Володимир Зеленський, який віддав на його відбудову 100 тисяч доларів – грошову винагороду, яку він отримав разом із Медаллю Свободи, котру вручають у США видатним світовим діячам.
Загалом минув рік, як при Міністерстві у справах ветеранів України працює державна установа Український ветеранський фонд. Його створено за ініціативи Юлії Лапутіної ще до початку широкомасштабної війни, щоб збільшити спроможності держави у фінансуванні ветеранської політики.
За рік роботи УВФ став надійним партнером для всієї ветеранської спільноти. Командою фахівців вже успішно реалізовано низку проєктів з підтримки ветеранів, членів їхніх сімей та родин полеглих воїнів. 
Це мікрофінансування ветеранського підприємництва – 122 особи отримали відшкодування до 20 тисяч гривень на купівлю товарів та обладнання для бізнесу. Успішно проведені програми з макрофінансування «Варто», «Варто 2.0» (для ветеранів-підприємців) та «Варто+ГО» (для організацій, які працюють з ветеранами та їхніми родинами).
Також фонд опікується ментальним здоров’ям ветеранів. Працює гаряча лінія кризової підтримки (0-800-33-20-29), куди можуть звертатися ветерани та їхні родини. «На лінії працюють чотирнадцять фахових психологів, які пройшли відповідну супервізію і мають необхідну кваліфікацію. Майже вісім тисяч дзвінків надійшло на гарячу лінію від початку її роботи. Телефонують родини, які хвилюються за своїх рідних на передовій, телефонують через страх обстрілів, телефонують через тривогу тощо. На гарячій лінії також працює групова онлайн-терапія – групова підтримка», – розповіла Юлія Лапутіна.
Фонд запустив сервіс безоплатних юридичних консультацій для ветеранів та членів їхніх родин. Щоб отримати кваліфіковану допомогу, необхідно заповнити заявку-звернення на сайті фонду у розділі «Юридичні консультації».
«Фахові юристи та адвокати допоможуть розібратися. Це може стосуватися інформації про пільги для ветеранів та членів їхніх родин, інших питань, пов’язаних зі статусами, соціальними гарантіями тощо», – каже Руслана Величко-Трифонюк, перша заступниця виконавчої директорки Українського ветеранського фонду. 
Щоб отримати фахову допомогу, залиште своє звернення за посиланням.У формі необхідно вказати особисту інформацію, контактний номер телефону та стисло описати суть звернення. Подавати запити на допомогу можна щодня та цілодобово. Консультації надають у робочі дні з 09.00 до 18.00. Якщо проблема потребуватиме додаткових уточнень – фахівці зателефонують.
«Юристи обробляють запити одразу за їхнім надходженням, тому більшість питань можуть бути вирішені у той же день. Проте іноді спеціалістам потрібно більше часу, аби підготувати відповідь. Це може зайняти до декількох діб», – говорить Наталія Калмикова, виконавча директорка Українського ветеранського фонду.
На сайті Українського ветеранського фонду у розділі «Юридичні консультації» зібрана корисна інформація для ветеранів, членів їхніх сімей, а також чинних військових. Ознайомитись з інформацією можна тут: https://cutt.ly/T9Af0Xx.

Чого потребують ветерани – опитування 

Український ветеранський фонд вдруге проводить опитування серед ветеранів та чинних військових. Його мета – зібрати та проаналізувати інформацію для подальшої ефективної роботи з ветеранами – нинішніми та майбутніми. Посилання на опитування: https://forms.gle/6dmAZUMkZjPv3csDA.
«Опитування проводимо для того, аби якісніше прогнозувати, які потреби ветерани мають зараз та які виклики можуть постати вже в найближчому майбутньому. Аналітичне дослідження допоможе розробити дорожню карту проєктів, які закриватимуть якомога більшу кількість потреб ветеранів, членів їхніх родин та сімей полеглих Героїв та Героїнь. Важливо, щоб в опитуванні взяли участь чинні військові, адже вони – майбутні ветерани. І ветеранські політики напрацьовуються саме для них. Також опитування допоможе ефективніше використовувати наявні державні ресурси», – каже Наталія Калмикова, виконавча директорка УВФ.
Опитування є анонімним та не збирає персональних даних ветеранів та військових. Анкетування можуть проходити ветерани, ветеранки, представники та представниці Збройних сил України та інших військових формувань. Результат опитування дозволить максимально ефективно створювати корисні програми, які допоможуть воїнам повертатися з воєнного до цивільного життя, а також адаптуватися їхнім родинам.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5946 / 1.6MB / SQL:{query_count}