З 1 вересня 2023 року Українська греко-католицька церква в Україні переходить на новий стиль для нерухомих свят зі збереженням чинної Пасхалії. Про це заявив глава УГКЦ Блаженніший Святослав, повідомляючи рішення Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні щодо календарної реформи.
«Взявши до уваги численні прохання вірян та провівши попередні консультації з духовенством та монашеством нашої Церкви про назрілу потребу реформи літургійного календаря УГКЦ в Україні, а також зважаючи на душпастирські рації, УГКЦ в Україні перейде з 1 вересня за новим стилем (початок Індикту) 2023 року Божого на новий стиль для нерухомих свят зі збереженням чинної Пасхалії», – мовиться у першому пункті п’ятої постанови 93-ї сесії Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні, яка відбулася 1 – 2 лютого у Брюховичах.
Відповідно до цього рішення, вже з 1 вересня цього року всі нерухомі свята УГКЦ в Україні святкуватиме за новим стилем. Зокрема, Різдво Христове – 25 грудня, Богоявлення – 6 січня, Благовіщення Пресвятої Богородиці – 25 березня, Покрова Пресвятої Богородиці – 1 жовтня, Святого Миколая – 6 грудня тощо. Всі іменини зсуваються на 13 днів.
«Я б наголосив: це не тільки Різдво! Під час дискусій і приготування до нашого Синоду ми не говорили про Різдво, але про всі свята, які належать до нерухомого циклу. Бо це абсолютно проти будь-яких літургійних правил змінювати дату святкування лише одного свята. Не можна змінювати дату Різдва, переносячи на 25 грудня, а всі інші залишати за старим стилем», – каже Блаженніший Святослав.

Перехід на новий стиль відбудеться саме 1 вересня, адже в цей день розпочинається новий літургійний рік.
Парафії, які ще не готові до такого кроку, матимуть можливість, з дозволу свого єпископа, до вересня 2025 року святкувати нерухомі свята за старим стилем (Різдво Христове – 7 січня, Богоявлення – 19 січня, Благовіщення – 7 квітня тощо), зазначають у Департаменті інформації УГКЦ.
«Для тих парафій чи поодиноких громад, які відчувають себе ще не готовими до такого кроку (за окремим благословенням єпархіального єпископа), залишити можливість літургійного життя за юліанським календарем на період до 2025 року Божого», – мовиться у другому пункті п’ятої постанови Синоду.
Великдень УГКЦ в Україні відзначатиме за старим стилем, за чинним календарем. «Ми переходимо на новий стиль лише для нерухомих свят. Ми вирішили залишити поки що Пасхалію такою, якою вона є сьогодні. Актуальна Пасхалія залишається в силі», – зазначив глава УГКЦ.

Календарна реформа УГКЦ в Україні матиме два етапи. Зараз зроблений перший крок. Щодо святкування Великодня, то єпископи вирішили трохи зачекати. Блаженніший Святослав пояснив, що у 2025 році святкуватиметься 1700-річчя Першого Вселенського Собору. Готуючись до цього ювілею, ведеться спільна праця в діалозі між Римом і Константинополем над оновленою Пасхалією, згідно з якою усі християни світу святкуватимуть Великдень в один день.
«Нехай ця реформа буде світлом гарного майбутнього», – наголосив Блаженніший Святослав. Патріарх подякував усім вірним УГКЦ, діячам культури, науки, суспільним лідерам, які надсилали йому листи. «Не біймося змін! Ми так хочемо, щоб наша Україна була інакшою. Ми кажемо, що вона має стати кращою, ніж була до війни. Це означає, що найперше повинні змінюватися ми. Тому змінюймося! Не біймося стати інакшими, кращими», – додає він.
«Дорогі отці, на ваші плечі сьогодні лягає великий тягар, великий обов’язок втілити рішення ваших єпископів у життя. Бо це ви сьогодні маєте навчити наших людей святкувати свята по-новому. Це ви повинні зробити все, щоби зі зміною календаря не зникнуло жодне велике свято, зокрема ті, які ми називаємо дванадесятими», – звертається глава УГКЦ до священників.
Говорячи про календарну реформу, він наголосив: «Сподіваюся, що православні брати підуть за нами. Я сподіваюся, що будуть єпископи (Православні. – «Львівська Пошта»), які матимуть відвагу перейти на новоюліанський календар, як вони його називають. Дуже вдячний Його Блаженству Митрополиту Епіфанію за відкритість, щирість і можливість зустрічі та братньої дискусії на цю тему».
Блаженніший Святослав додав, що під час зустрічі з Предстоятелем ПЦУ у грудні 2022 року «ми ще не були готові озвучити дати, коли наша Церква стане готовою до такого кроку, але я представив міркування щодо цієї теми Архиєрейського Синоду нашої Церкви, що відбувся у листопаді. Ці міркування, за словами Патріарха, охоплювали тактичні та педагогічні кроки щодо проведення реформи. На зустрічі глава УГКЦ запропонував Митрополитові Епіфанію створити спільну робочу групу, щоб можна було обмінюватися досвідом, поважаючи традиції, звичаї, динаміку, канонічне право кожної Церкви.
«Я дуже хотів би, щоб наш досвід календарної реформи послужив нашим православним братам. Дуже важливо, щоб ми розуміли, що рухаємося до однієї мети. Хоча, можливо, йдемо до неї трохи різними способами. Я щиро вірю, що цього року ми разом з нашими православними братами святкуватимемо Різдво 25 грудня і разом освячуватимемо воду у Дніпрі 6 січня», – резюмує Блаженніший Святослав.
Православна церква України у травні збереться на Архієрейський Собор, де розглядатимуть питання про загальну календарну реформу. Про це повідомив заступник голови управління зовнішніх церковних зв'язків ПЦУ, митрополит Білоцерківський Євстратій (Зоря). «До 1 вересня, коли починається новий церковний рік, час ще є. На мою думку, як одного з членів Архиєрейського Собору, є всі аргументи та підстави ухвалити позитивне рішення, одночасно забезпечивши можливість громадам, які цього бажають, зберегти попередню календарну традицію».
Митрополит пояснив, що подібні реформи в минулому викликали проблеми там, де їх впроваджували «в одну мить», «згори», без підготовки та без можливості альтернативи для тих, хто не готовий до сприйняття нового. «Дотепер наша Церква діяла в дусі протилежному: поступовість, обмірковування всіх аргументів, надання альтернативи. Впевнений, що саме такий шлях – найкращий», – каже він. Митрополит нагадав, що Синод ПЦУ вже дозволив громадам, які бажають перейти на новий календар, зробити це за відповідною процедурою.