"Пошта" дізнавалася, чому змії дедалі частіше з'являються біля людських осель і нападають на мандрівників у лісі
Останній "трюк" плазунів просто шокував: у селі Ясінь, що на ІваноФранківщині, гадюки взяли в облогу... сільську пошту. Їх анітрохи не злякала поява людей, вони й гадки не мали відступати. Довелося працівникам пошти викликати на допомогу спеціалістів з Міністерства з надзвичайних ситуацій.
Були випадки, що гадюки заповзали під ліжечка у дитячі садки, під лавки у сільські хати, на автобусні зупинки. Жителі гірських районів Львівщини скаржаться, що нині змії доволі часто залазять на подвір'я, інколи навіть під сам поріг. Як повідомила "Пошті" лікар Сколівської центральної районної лікарні Наталя Козак, цьогоріч від укусів змій вже постраждало вісім людей, серед яких двоє дітей - одна трирічна, другій - сім. Гадюка вкусила їх прямо на подвір'ї. Торік не вдалося розминутися зі зміями дев'ятьом жителям Сколівщини. У Турківському районі у червні цього року гадюка вкусила 4річну дівчинку на сільській стежці. 2008го з укусами гадюк до лікарні потрапило п'ятеро мешканців району.
Більшає і потерпілих, на яких гадюки випробували міць своїх зубів у лісі. Нині у Львівській обласній дитячій спеціалізованій лікарні перебуває 12річний хлопчик з Яворівського району. Його вкусила гадюка у лісі. Хлопчик дуже зрадів, побачивши кущ чорниць, рясно вкритий ягодами. Та тільки нахилився, щоб зірвати, як відчув різкий біль і побачив, що від нього відповзає змія. Нині з маленьким пацієнтом уже все гаразд.
Мешканці сіл, що розташовані неподалік лісів, кажуть, що в лісах змії були завжди, проте нині вони чомусь дуже агресивні й безстрашні. Але звістки про укуси гадюк не зупиняють людей, які полюбляють збирати ягоди та гриби, тож можливо, що жертв може бути значно більше. Чому змії перестали боятися людей? Як уникнути зустрічі з ними? Що робити, аби злякати повзучих від осель? Відповісти на ці та інші запитання "Пошта" попросила герпетолога Львівського лісотехнічного університету Ольгу Федонюк, яка уже тривалий час спостерігає і вивчає змій, що водяться у нашому регіоні.
- Ольго Вікторівно, поміж людей побутує думка, що в останні роки у нас просто нашестя змій, бо вони доволі часто зустрічаються на нашому шляху. Таке твердження правильне?
Перша допомога при укусі гадюки |
Павло Бодак, |
При укусі гадюки бажано не втрачати ні хвилини і якнайшвидше доставити потерпілого до найближчої лікарні. Якщо прикрий випадок стався, скажімо, в горах, далеко від населеного пункту, то першу допомогу слід надати відразу. На місце укусу покласти холод. Можна просто рушник змочити у холодній воді й покласти на рану. Дехто каже, що треба вище рани накласти джгут або відсмоктати отруту. Не радив би цього робити, бо такі заходи врешті нічого не дають, лише втрачається дорогоцінний час. Мешканцям гірських районів, які з гадюками зустрічаються найчастіше, не завадило б мати у домашній аптечці гепаринову мазь чи мазь леотон, якими варто змастити місце укусу. А тоді якнайшвидше доправити потерпілого до лікарні. |
Щодо появи змій біля сільської пошти і поблизу осель, то тут немає нічого дивного. Людське житло вабить повзучих, бо біля нього часто є якесь сміття, звалище будівельних відходів тощо, а значить, там водяться миші, щури. Змії повзуть туди, де є вдосталь їжі. І до людей їм абсолютно байдуже. Якщо у фундаментах будинків є тріщини, то це ідеальне місце для гадів: є чим поживитися, є де заховатися. Якщо не порушувати спокій гадюки, не наступати на неї, вона ніколи першою не нападе.
- На Львівщині багато змій? У яких районах їх водиться найбільше і де найчастіше наші дороги можуть пересіктися?
- На Західній Україні є чотири види змій: гадюка звичайна, лісовий полоз або ескулапова змія, мідянка і вуж звичайний. Лісовий полоз і мідянка зустрічаються, на жаль, дуже рідко (повторюся: через старання людей) і їх записано до Червоної книги України. Отруйною серед них є лише гадюка звичайна, всі інші - цілком безпечні. Найбільше гадюк водиться у гірських місцевостях - у Сколівському, Турківському, є вони і в Яворівському, Жовківському районах. Гадюку можна зустріти там, де є ліси. Улюблені місця гніздування змій, зокрема гадюк, - узлісся, вирубки, береги річок, каміння, в яких є тріщини, гірські схили, які добре прогріваються. Змій часто можна побачити і на сільських стежках, біля доріг, бо вони дуже люблять тепло й виповзають погрітися на сонці.
- Як уникнути зустрічі з гадюками?
- Зазвичай змії втікають від людей. У них поганий зір, слух, але своїм тілом вони дуже добре вловлюють коливання землі на досить великій відстані - 1015 метрів. Почувши кроки, стукіт вони відразу ховаються в нори або відповзають подалі. Проте в спеку це відчуття притуплюється, вони стають лінивими, малорухливими, й тому люди їх бачать частіше, ніж хотілося б, і можуть легко на них наступити. Тож вирушаючи в ліс відпочити чи за ягодами та грибами, треба пам'ятати, що ви вирушаєте у володіння змій й відповідним чином готуватися. Передусім слід подбати про високе взуття - шкіряне, ґумове. Палка також конче знадобиться, але не для того, щоб убити змію, а щоб повідомити її про ваш прихід. Проведіть нею по кущах, з яких хочете зірвати ягоди, або по високій траві. Цього буде достатньо, аби повзучі уступили вам дорогу. Якщо берете із собою дітей, то вони повинні завжди йти за вами. Коли ж небажана зустріч таки відбулася, не накидайтеся на змію, не вбивайте її, а спокійно обійдіть. Вона не переслідуватиме людину, не кинеться наздоганяти. Поміж людей існує думка, що коли потривожити гадюку, вона звивається клубком і може кинутися на людину. Це фантазія. У Європі, в Україні зокрема, немає жодної гадюки, яка сама нападала б на людину.
Є люди, які плутають вужів з гадюками, тож спокійно беруть їх у руки. Не раджу робити такі експерименти, бо деякі гадюки за забарвленням дуже схожі на вужів. Моя порада - не чіпайте повзучих і вони не чіпатимуть вас.