Яку насправді начинку кладуть до морожених напівфабрикатів і продукцію яких торгових марок можна купувати?
Той, хто придумав напівфабрикати, полегшив життя не одній господині. Не треба стояти біля плити кілька годин, щоб приготувати вечерю для сім'ї. Купив у супермаркеті заморожені пельмені чи вареники, кинув їх на окріп - і через десять хвилин вечеря готова. Та й асортимент - пельмені, вареники, бендерики, котлети тощо - може задовольнити всі смаки. Та стоячи біля холодильника у магазині, все ж таки часто доводиться задуматися, що за начинка у пельменях, які коштують лише 15 грн. Власне кажучи, у них мало б бути м'ясо, але за кілограм телятини чи свинини доводиться платити понад 40 грн.
Що ж насправді є у пачці, на якій написано "Пельмені"? Яким торговим маркам можна довіряти? Як правильно вибирати напівфабрикати? Аби дістати відповіді на ці запитання, "Пошта" звернулася на кафедру товарознавства продовольчих товарів Львівської комерційної академії.
Співробітники кафедри товарознавства продовольчих товарів нещодавно перевіряли пельмені, які продають у супермаркетах Львова. Як розповіла Надія Джурик, доцент кафедри товарознавства продовольчих товарів, перевіряли пельмені за кількома критеріями: товщина тістової заготовки, товщина тіста у місцях з'єднання, а також вміст фаршу. Адже до цього продукту харчування є чіткі вимоги: скільки повинно бути тіста, а скільки фаршу. "За ДСТУ, пельмені - це та продукція, тістова оболонка якої становить не більше як 50%, - розповідає Надія Романівна. - Та кожне підприємство виготовляє продукцію за технічними умовами, які затверджені у них, а такої інформації жодне підприємство не розголошує".
Для перевірки, як розповіла Надія Джурик, узяли пельмені торгових марок, які найпопулярніші серед львів'ян: "Пельмені поруськи" торгової марки "АТОС", "Пельмені екстра" ТМ "П'ятачок", "Пельмені зі свининою" ТМ "Левада" та "Пельмені сибірські" ТМ "Сударушка". За результатами перевірки виявили, що три з перевірених марок не відповідають вимогам: у пельменях ТМ "АТОС", "П'ятачок" та "Сударушка" товщина тіста була більшою, ніж передбачено стандартом. Окрім того, у "Пельменях поруськи" виявили крохмаль, хоча у рецепті, який подано на упаковці, інформації про борошно чи крохмаль немає.
Не додають виробники й тієї кількості м'яса, якої вимагає держстандарт. Такі порушення виявили у ТМ "П'ятачок" та "Сударушка". Єдина торгова марка, пельмені якої відповідають усім вимогам, - це "Левада".
Чому ж виробники не дають у пельмені стільки м'яса, скільки вимагає ДСТУ? Пояснення доволі просте - в Україні не вистачає м'ясної сировини. "Нині поголів'я великої рогатої худоби знизилося до рівня 1945 року, тож просто немає з чого готувати м'ясні напівфабрикати, - розповідає Надія Романівна. - За ДСТУ, напівфабрикати поділяють на м'ясні та м'ясорослинні, які можуть містити рослинні добавки, зокрема сою, пшеничну клітковину. Як добавки можуть використовувати і білкові гідролізати на основі свинячої шкіри чи шкіри птиці, м'ясні обрізки". Добавки використовують ще й з іншою метою. Якщо, наприклад, використовують свинину для виробництва пельменів, то це переважно жирне м'ясо, тож, щоб фарш не розпадався, додають ці добавки, зокрема, багато рослинної клітковини. "Оскільки використання м'ясорослинної сировини дозволене, виробник зобов'язаний зазначати, який вид напівфабрикатів він використовує, та цього ніхто не робить", - наголошує пані Джурик.
Співрозмовниця також розповіла, що до всіх м'ясних напівфабрикатів є чіткі вимоги щодо частки м'яса. Наприклад, у біфштексах частка м'ясної сировини повинна бути не меншою ніж 80%, у фаршах і шніцелях - не меншою 75%, у котлетах і ромштексах - 60% та у фрикадельках - 50%. М'ясорослинні котлети та фрикадельки повинні містити не менше як 35% та 40% м'яса, відповідно.
Хоча пельмені зі супермаркетів - їжа доволі практична та порівняно недорога, але постійне споживання може негативно вплинути на здоров'я. Використання добавок (бензоати, сорбати, фосфати та інші) у напівфабрикатах призводить до накопичення їх в організмі людини, що може негативно вплинути на здоров'я.
Як готувати напівфабрикати?
|
Вибрати якісні пельмені у супермаркеті на око непросто, тож варто дотримуватися кількох порад спеціаліста. Насамперед, заморожені напівфабрикати варто купувати тільки у супермаркетах чи магазинах, де є належні умови зберігання: холодильне обладнання, в якому підтримується належна температура. Як наголошує Андрій Жукевич, начальник відділу продовольчих товарів управління у справах захисту прав споживачів у Львівській області, не варто купувати продукцію на ринку чи в магазині, де вона просто виставлена на прилавок, оскільки такі продукти впродовж дня можуть розморожуватися, на вечір їх знову поставлять у холодильник, а заморожуватирозморожувати таку продукцію кілька разів категорично не можна, оскільки вона втрачає якість, до того ж може бути небезпечною для здоров'я.
Також варто ретельно прочитати маркування, перевірити термін реалізації. Перевірки, які проводили працівники управління, свідчать: порушення є. Їх виявили у 40% продукції: відсутність маркування, сертифікатів, документації, а також належних умов зберігання. А ось щодо якості цієї продукції, то працівники управління у справах захисту прав споживачів таких перевірок, на жаль, не проводять, оскільки з держбюджету на такі заходи коштів не виділили.
Надія Джурик також рекомендує, купуючи пельмені, струшувати упаковку - вони повинні видавати ясний, чіткий звук. Якісні пельмені - не злиплі, не деформовані, мають форму напівкруга, прямокутника чи квадрата, краї добре скріплені, фарш не повинен виступати, а поверхня має бути сухою. Пельмені мають у пачці пересипатися. Не варто брати пельмені чи вареники, в яких тісто потріскалося, - це ознака поганої якості.