Кореспондент "Пошти", побувавши у Женеві, пройшлася берегом Леману, який пам'ятає найвідоміших людей світу
Кожен, хто побував у Женеві, відкрив її для себе посвоєму. Це невеличке місто, що розкинулося на берегах найбільшого в Європі озера, вразило мене гармонійним поєднанням порядку й охайності, розкоші й простоти, елегантності й краси, можливостей і новизни. З перших хвилин перебування на женевській землі розумієш, що перед тобою саме те місто, яке ти прагнув побачити, та атмосфера, в яку мріяв зануритися, та зовнішня гармонія, яка невдовзі створює гармонію внутрішню.
Звичайно, окрасою міста є озеро Леман, або як його ще називають Женевське озеро. Його масштаби просто вражають: довжина - 73 км, ширина - 13 км, глибина - 310 м. Уявляєте, й це диво природи розташоване у самому місті. Від одного споглядання озера навіть у будні виникає відчуття свята: білі яхти, прогулянки на пароплавах, лебеді, чайки. У центрі озера - казковий острів Руссо, який потопає у зелені та є улюбленим місцем відпочинку і місцевих жителів, і туристів. До нього раз по раз човнитаксі підвозять все нових і нових відвідувачів. Найвищий у Європі фонтан, що діє на цьому ж озері, піднімає струмінь води на висоту 140 м, а потік води, що спадає, розпилюють спеціальні насадки, й тому він видається білим. Краса - очей не відведеш.
Женевське озеро є й найбільшим резервуаром прісної води, яку подають майже в усі регіони. До речі, вода у Женеві настільки чиста, що люди спокійно п'ють її просто зпід крана. Екскурсовод розповіла про ще одну маленьку таємницю озера - воно є місцем для... паркування автомобілів. Під ним збудована перша підводна чотириповерхова стоянка на 4 тис. місць. Тому в місті не побачите авто, яке припаркували на тротуарі, як і корків на вулицях, хоча автомобілів дуже багато. Адже Женева має серйозний міжнародний статус - тут є штабквартира ООН, резиденції Червоного Хреста і Всесвітньої організації охорони здоров'я, тут відбуваються міжнародні конференції, конгреси, ярмарки, фестивалі тощо, на які з'їжджаються представники з різних куточків світу. Приїжджих багато впродовж усього року, але їхня присутність анітрохи не порушує чистоту і порядок у місті.
Неподалік від фонтану, в Англійському саду, ви неодмінно зупинитеся біля Квіткового годинника. Скажете, ну що тут такого особливого, нині такі годинники є і в інших містах? Утім, не висловлюйте цю думку вголос, бо можете ненароком образити місцевих мешканців. Женевський квітковий годинник - це символ міста, перший квітковий годинник у світі, запатентований винахід швейцарців, і вони цим дуже гордяться. Для створення циферблату на грядках спеціальної форми висаджується близько 6500 квітів. Кожної пори року - нові, навіть узимку.
Якщо ви приїхали в Женеву й вас передусім цікавить культурна програма, прямуйте на площу Нову, хоча її логічніше б було назвати театральною чи мистецькою. Саме тут розташований знаменитий театр Грандопера, одна з найстаріших в Європі, і перша в Швейцарії консерваторія. Аби ознайомитися з культурним "асортиментом" міста, мабуть, і року не вистачить. У Женеві є 47 приватних і державних музеїв, безліч художніх галерей тощо. Скажімо, на цілий день можна загубитися у Музеї годинників, в якому виставлено понад дві тисячі моделей, від найпростіших до найсучасніших, які відображають історію годинника з XVI століття і до наших днів. У Музеї мистецтва та історії зберігається величезна колекція творів західної культури від старовини до наших днів. Музичні свята і фестивалі тут відбуваються увесь рік і по всьому місту. Зокрема - Свято музики, Музичне літо (концерти класичної, джазової і попмузики просто неба), Женевський фестиваль (сучасна музика, театр і танець).
У Женеві комфортно почуваються, здається, усі без винятку. Багато світових знаменитостей вибирали Женеву місцем свого постійного перебування: Чарлі Чаплін, Жорж Сіменон, Одрі Хепберн, Шарль Азнавур, Ален Делон, Пітер Устінов, короновані персони і нафтові королі. ЖанЖак Руссо був громадянином Женеви, лорд Байрон оспівав її у своїх творіннях.
Закінчення -
наступної суботи