Під час п’ятої ювілейної церемонії нагородження переможців премії Global Teacher Prize Ukraine назвали кращих учителів України. Серед трьох тисяч претендентів з усіх регіонів країни перемогу та 300 тисяч гривень здобув учитель української мови і літератури з Києва Артур Пройдаков. Його учні складають ЗНО на 190+.

Сам він із окупованого нині шахтарського Стаханова, що на Луганщині, у 2014-ому разом із мамою покинув рідне місто. Українською захопився, коли слухав футбольних коментаторів. Його мрія – звести за допомоги подорожей культурний міст між людьми заходу і сходу України. Він переконаний, що, стираючи бар’єри між українцями, буде легше протидіяти інформаційній війні.
«Знаєте, всі діти схожі: хочуть, щоб на уроках було цікаво. Нудні уроки і «домашку» не люблять ні на сході, ні на заході України, – каже він у інтерв’ю «Освіторії». – Але на сході немає такої відкритості до змін, до нових можливостей. Я ще досі вичавлюю це із себе. Навіть соціологічні дослідження показують, що більшість людей, які народилися на Луганщині та Донеччині, ніколи не виїжджали за їхні межі. До 24 років я не бачив різниці між Черніговом та Луцьком, Житомиром та Одесою, бо я там не був. Тож нині важливо показувати дітям із прифронтових територій, що є життя далі в Україні, у світі. Школярі мають мандрувати, бачити і пізнавати свою країну, людей, які живуть у різних її частинах. Хочу започаткувати проєкт із такими екскурсіями».
Серед трьох тисяч претендентів з усіх регіонів країни перемогу та 300 тисяч гривень здобув учитель української мови і літератури з Києва Артур Пройдаков
До речі, його дружина з Коломиї. Познайомився з нею, коли працював у таборі «Артек-Буковель». Також він вважає, що вчителі мають звертали увагу не на конспекти і плани уроку, а на реальні потреби дітей. Терміни і правила педагоги мають давати учням лише разом із тим, як і де їх можна застосувати.
Уперше на сцені Global Techer Prize Ukraine відзначили переможця в номінації під назвою «Прифронтовий учитель» – Тамару Уманську, вчительку з міста Кремінна на Луганщині, яка не тільки навчає дітей, а й бере активну участь у розвитку громади, займається волонтерством і перекладає соціально значущі праці.
Переможець Global Teacher Prize Ukraine певен: вчителі мають звертали увагу не на конспекти і плани уроку, а на реальні потреби дітей
«Це вперше така номінація, а я хочу, щоб вона була востаннє. Щоб у нас більше ніколи не було вчителів прифронтової зони, а ми всі були вчителями України, від Луганська до Донецька», – зазначила вона.
Переможцем у номінації «Вибір українців» за результатами голосування українців став Павло Віктор. Він викладає фізику в

одеському ліцеї і став відомий після того, як записав та виклав на YouTube повний курс фізики з 7 по 11 клас. За нього проголосували понад 232 тисячі українців.
У спеціальній номінації реалізація мрії вчителя від агрохолдингу МХП нагороду отримала вчителька Тетяну Мендусь із Вінницької області. Тепер у її рідній школі влаштують новітню STEM-лабораторію. Оксана Юрків, учителька фізкультури з Тернопільщини, теж отримала грошовий приз та освітню подорож до Німеччини.
Найкращий учитель хімії – житель Кременчука Сергій Джавахішвілі – отримав 200 тисяч гривень від Zagoriy Foundation на створення шкільної лабораторії. «Майкрософт Україна» та Lenovo Україна нагородили вчителя-новатора. Переможницею в цій номінації стала Наталія Власова з Дніпра.
Освітянка з Львівщини Уляна Буцяк розділила перемогу в номінації «Вибір серцем» із Тетяною Вакулюк з Дніпра, яка навчає дітей у лікарні. Кожна переможниця отримала 80 тисяч гривень
Серед нагороджених і освітянка з Львівщини – вчителька української мови та зарубіжної літератури із села Тейсарів Стрийського району Уляна Буцяк. Коли багато хто шукав кращої долі, їдучи зі зруйнованих війною міст «сірої зони», вона подалася вчителювати у прифронтове Щастя в межах волонтерської програми «Вчителі-волонтери Луганщини». Знала, що викладатиме не тільки свої профільні предмети (у школах на лінії розмежування катастрофічно не вистачає вчителів).

«Діти мають знати, що є більший світ, і цей світ теж про них думає», – переконана вона. Уляна Буцяк розділила перемогу в номінації під назвою «Вибір серцем» від Наталі Мосейчук із Тетяною Вакулюк з Дніпра, яка навчає дітей у лікарні. Кожна переможниця отримала 80 тисяч гривень.
Загалом організатори премії зазначають, що вона виконує свою місію – переконувати українців у важливості професії та покликання вчителя. Цього року вже понад 84 відсотки українців певні, що вчителі надважливі для суспільства, а п’ять років тому таких було лише 53 відсотки. Окрім того, дуже багато учнів і батьків вдячні своїм наставникам – більш ніж 1800 учителів вони назвали гідними перемоги та номінували на участь у згаданому конкурсі.