"Пошта" дізналася, скільки коштуватиме літній відпочинок в Україні та за кордоном
Сезон відпусток розпочався. Кожен уже відраховує дні до очікуваного щастя й мріє про сонце, море та відпочинок. Криза кризою, а від літнього відпочинку львів'яни не планують відмовлятися. Найпопулярнішими напрямками літніх мандрівок залишаються Туреччина, Болгарія, а також Хорватія. Не відмовляються городяни і від відпочинку на Кримському півострові. Як розповідають туроператори, вартість турів у валюті не змінилася порівняно з минулим роком. Частина відпочивальників, купуючи путівки, обирає дешевші, без особливих вигод. Інші ж, навпаки, не зважають на ціни, головне - відпочити і душею, і тілом. Деякі турфірми повідомили "Пошті", що криза зовсім не вплинула на кількість охочих відпочити, й люди як їхали на море, так і їдуть. Та є туроператори, які всетаки відчули кризу: замовлень у них поменшало вдвічі.
Скільки ж доведеться викласти з гаманця, аби насолодитися морем та сонцем? Із цим запитанням "Пошта" вирушила у турфірми Львова.
Вартість відпочинку залежить від кількох чинників: зірковості готелю, якості номера (стандарт, півлюкс, люкс, наявність телевізора, холодильника, санвузла тощо), типу харчування. Впливає на вартість і сезон - найдорожчі путівки у середині літа.
Найпопулярнішою країною, куди львів'яни вирушають на відпочинок, є Туреччина. За те, щоб відпочити в цій країні впродовж тижня, доведеться викласти від 500 євро. Сума може змінюватися залежно від додаткових послуг (доїзд, візи, медстрахування тощо). Курорти Болгарії коштуватимуть від 500 (тризірковий готель) до 800 євро (чотиризірковий) за особу на десять днів.
Значно дорожчим є відпочинок у Хорватії. Десять днів проживання у п'ятизірковому готелі коштують від 1200 до 1500 євро за одну особу. Чотиризірковий готель обійдеться приблизно у таку ж суму, тризірковий готель - у 600700 євро. Дешевший відпочинок на приватних віллах - від 550 до 650 євро.
А ось така екзотика, як Індія, Мексика, коштуватиме понад 1000 дол. за 78 днів з однієї людини. Додатково треба заплатити за авіапереліт, візи тощо. Якщо забажаєте відпочити на березі Індійського океану й помилуватися природою Африки, готуйте від 2700 до 4000 дол. на людину.
Популярним місцем відпочинку львів'ян є також рідний Крим, хоча ціни тут недалеко втекли від закордонних. Доволі солідну суму доведеться викласти за відпочинок на південному узбережжі (Ялта, Алушта). Проживання у готелі тут коштує від 750 до 2000 грн за добу, в пансіонаті - 350800 грн.
Дешевшим є східне та західне узбережжя Криму (Судак, Євпаторія). Наприклад, у Судаку готельний номер обійдеться у 200 - 500 грн за добу. Менше доведеться викласти за проживання у пансіонаті чи санаторії - від 180 до 370 грн.
Як розповідають туроператори, попит на путівки до Криму чималий. Уже у перші тижні червня значну кількість путівок, щоправда, дешевших, розкупили. "Ми й самі не сподівалися на такий попит, але люди купують путівки", - розповіли в одній із львівських туристичних фірм. Та й ажіотаж на залізничні квитки до Криму також свідчить про те, що кримське узбережжя не буде порожнім.
Якщо ви визначилися, куди фінансові можливості дозволяють вам поїхати, залишилося придбати путівки. Та щоб справді відпочити, а не викинути гроші на вітер, варто бути обачним і купувати путівки у надійних фірмах.
Туристичні фірми поділяють на туристичних операторів, які самі розробляють туристичні маршрути і, відповідно, ціни у них дешевші, та туристичних агентів, які є лише продавцями готових турів, тож вартість туру в них буде дорожчою. Кожна турфірма повинна мати ліцензії та сертифікати на всі туристичні послуги. Найчастіше такі ліцензії розміщені на видноті. Ви також можете попросити, аби вам їх показали.
"До того, як укласти угоду, варто про все ретельно розпитати, до найменших дрібниць, - рекомендує Надія Бригінець, головний спеціаліст управління захисту прав споживачів. - В угоді повинні бути зафіксовані кількість зірок у готелі, всі вигоди у номері (меблі, санвузол тощо). Як свідчить практика, кількість зірок у готелі не завжди відповідає реально наданим послугам. Може бути вказано чотири зірки, людина, знаючи класифікацію готелів, сподіватиметься на одні вигоди, а отримає інші". Варто в угоді зазначити й інші деталі: відстань до пляжу, вид транспорту, яким ви добиратиметеся до місця відпочинку від аеропорту; якщо подорожуватимете автобусом, має бути зазначена марка автобуса, наявність кондиціонера. Обов'язково повинен бути прописаний тип харчування, який надає готель чи пансіонат. Надія Зеновіївна також радить поцікавитися особливостями місцевої кухні. Якщо в людини проблеми зі здоров'ям (наприклад, вона діабетик), то важливо знати, чи можна замовити їжу, яка підходить саме їй.
Під час мандрівки можуть виникати й непередбачувані чи навіть форсмажорні ситуації. "Наприклад, людина забронювала квитки на авіарейс, але через запізнення чи навіть скасування рейсу туристові доведеться купувати інші квитки. Тож в угоді варто прописати такі ситуації, щоб мати можливість повернути гроші за квиток і за втрачений день", - радить спеціаліст.
Ще одним обов'язковим пунктом угоди є інформація про медичні заклади: контактні телефони та адреси. У медичній страхівці має бути зазначено, що після повернення на батьківщину, туристична фірма поверне кошти за лікування. Якщо вам доведеться скористатися медичними послугами, то обов'язково зберігайте всі чеки та квитанції. Спеціалісти також рекомендують зазначити в угоді сторону, яка відповідатиме за цінні речі відпочивальника: туристична фірма чи готель.
На жаль, іноді під час подорожей не обходиться і без неприємних інцидентів. "Якщо ваш багаж загубився в аеропорту, потрібно написати звернення до керівництва аеропорту й у письмовій формі повідомити про це турфірму. Вони зобов'язані знайти багаж, якщо це неможливо - відшкодувати збитки. Це також слід прописати в угоді", - радить спеціаліст управління.
Ви приїжджаєте у готель і бачите, що ваш номер зовсім не відповідає обіцянкам. Що робити в такій ситуації? Спеціалісти радять: зверніться до адміністратора, аби вам надали довідку з детальним описом кімнати (меблі, вигоди тощо). Після приїзду зі всіма довідками, чеками та письмовою заявою, де зазначено всі ваші претензії, звертайтеся до турагенції, де ви купували путівки. Якщо турагенція не відреагує на заяву, то з копією зареєстрованого звернення слід звернутися в управління захисту прав споживачів.