Млинці на опарі
Складники: 500 г пшеничного борошна, 400 мл молока, 2 яйця, 1 ст. ложка масла (або маргарину), 20 г дріжджів, 2 ст. ложки олії, 1 ст. ложка цукру, щіпка солі.
Дріжджі розводимо в 200 мл теплого молока, всипаємо половину зазначеної кількості борошна, ретельно вимішуємо, накриваємо серветкою і ставимо в тепле місце на 40-50 хвилин. Коли опара збільшиться в об’ємі приблизно вдвічі, додаємо розтертих яєчних жовтків, цукру, солі, масла (або маргарину), вимішуємо, поступово всипаємо решту борошна, знову ретельно вимішуємо, щоби вийшло однорідне й еластичне тісто.
Потім тонкою цівкою вливаємо решту молока і далі місячи тісто. Накриваємо тісто серветкою і знову ставимо в тепле місце на 20-40 хвилин. Коли тісто підніметься вдруге, старанно його вимішуємо і ставимо втретє у тепле місце на 30 хвилин. Після того як тісто підніметься втретє, розмішуємо і вводимо у нього збиті на піну яєчні білки. Даємо постояти 15-20 хвилин. Щойно тісто підніметься, починаємо пекти млинці, набираючи тісто великою ложкою або ополоником, на розпеченій, змащеній олією сковороді.
Налисники на молоці
Складники: 0,5 л води, 0,5 л молока, 3 яйця, 360 мл борошна, 50 мл олії, по 0,5 ч. ложки солі, соди та цукру.
Молоко перемішуємо з водою. До яєць додаємо борошна, солі, цукру, соди і половину молока з водою. Добре збиваємо, щоб не було грудочок. Поступово додаємо решту молока з водою, постійно помішуючи. Потім вливаємо олії і ще раз перемішуємо. Налисники печемо з обох боків на добре розігрітій сковороді.
Налисники на мінеральній воді
Складники: 500 мл звичайної газованої води, 1 скл. борошна, 3 яйця, 2 ст. ложки олії, 2 ч. ложки цукру, щіпка солі.
У мінеральній воді розчиняємо цукор. Додаємо збиті яйця і ретельно вимішуємо. Борошно сиплемо в цю суміш тонкою цівкою, постійно помішуючи (додаємо його доти, поки тісто не набуде консистенції рідкої сметани). Наприкінці вливаємо олії. Млинці виходять тонкі, хрумкі, з ажурними краями.
Налисники на кислому молоці
Складники: 300 г борошна, 2 скл. кислого молока, 2 яйця, 0,5 ч. ложки соди, 0,5 ч. ложки лимонної кислоти, сіль і цукор на кінчику ножа.
Яйця, сіль і цукор розводимо склянкою кислого молока і всипаємо просіяне борошно із содою та лимонною кислотою. Коли тісто загусне і набуде консистенції сметани, виливаємо другу склянку молока, добре вимішуємо і залишаємо на годину. Печемо млинці на гарячій сковороді на олії.
Налисники на сироватці
Складники: 300 г сироватки, яйце, 180 г борошна, 50 г олії, 30 г цукру, 0,5 ч. ложки соди.
Змішуємо яйце з цукром, вливаємо сироватку і добре вимішуємо. Додаємо до суміші просіяного борошна із содою і знову ретельно перемішуємо. Вливаємо олії, вимішуємо і даємо постояти 10-15 хвилин. Смажимо млинці на олії на добре розігрітій сковороді з обох сторін на середньому вогні.
Млинці з кукурудзяного борошна
Складники: 500 мл кефіру, 1-1,5 скл. пшеничного борошна, 1 скл. кукурудзяного борошна, 2 яйця, 1 ч. ложка соди (погашеної оцтом), сіль і цукор до смаку, олія для смаження.
У кефір додаємо погашеної соди і перемішуємо. Вливаємо злегка збиті яйця, солимо до смаку (якщо готуємо солодкі млинці, то цукруємо). Добре розмішуємо, всипаємо кукурудзяної муки. Мішаємо віничком або лопаткою і даємо тісту постояти хвилин 20, аби кукурудзяне борошно набухло. Потім поступово додаємо пшеничного борошна і одразу ж добре вимішуємо , аби утворилося тісто консистенції дуже густої сметани.
Печемо млинці на середньому вогні на олії, викладаючи тісто на сковорідку (одна столова ложка на один млинець). Млинці мають дуже гарний жовтий колір завдяки додаванню кукурудзяної муки.
Млинці з гречаного борошна
Складники: 1 скл. гречаного борошна (або змеленої в кавовому млинку сухої гречки), 2 скл. пшеничного борошна, 20-25 г дріжджів, 1 ч. ложка солі, 1 ст. ложка цукру, олія.
Звечора склянку гречаного і склянку пшеничного борошна змішуємо з теплою водою і дріжджами до консистенції густої сметани та залишаємо на ніч у теплі. Вранці додаємо решту пшеничного борошна, солі і цукру. Даємо постояти.
Коли тісто підніметься, вливаємо трохи теплої води, аби утворилася суміш для випікання млинців за консистенцією така, як на оладки. Даємо постояти ще півгодини і печемо млинці на олії, викладаючи суміш на сковороду ложкою.
Вареники з сиром і гречкою
Складники: на тісто – 0,5 кг муки, 300 мл води, 50 г вершкового масла, 0,5 ч. ложки солі; на начинку – 300 г сиру, 100 г бринзи, 400 г вареної гречки, 2 цибулини, 50 г смальцю або 50 мл олії, сіль і чорний мелений перець до смаку.Муку просійте в миску, додайте сіль і добре перемішайте. У невеликій каструльці доведіть до кипіння воду з маслом.
Потрошки вливайте гарячу воду в муку і постійно мішайте до однорідності. Якщо робите це вручну, вимішуйте великою дерев’яною ложкою. Трохи зачекайте, щоб тісто охололо, і добре місіть руками доти, поки не почне відлипати від рук. Якщо готуєте в планетарному міксері, то використайте насадку «гак».
Сформуйте з тіста кулю і вкрийте вологим рушником. Залиште тісто відпочити 30-60 хвилин.
Для начинки у сковорідці розігрійте смалець або олію, додайте обібрану та порізану на кубики цибулю і зіскліть.
У глибокій мисці змішайте гречку, сир, бринзу, цибулю разом із жиром, на якому вона смажилася, присмачте сіллю та чорним меленим перцем і добре вимішайте.
Тісто тонко розкачайте і вирізайте з нього кружальця склянкою. На кожне викладайте приблизно по 2 ч. ложки з чубком начинки. Ретельно заліплюйте краї і викладайте вареники на тацю чи дошку, застелену паперовим рушником або присипану мукою, і відразу ж накривайте ледь вологим кухонним рушником або харчовою плівкою, щоб не обсихали.
Зваріть вареники у великій кількості підсоленої води, часто помішуючи, особливо після опускання їх у киплячу воду та повторного закипання води. Подавайте зі сметаною, шкварками або засмажкою із цибулі.
Ліниві вареники
Складники: 600 г домашнього сиру, 110 г масла, 3 яйця, 225 г борошна, 1 ст. ложка цукру, 0,5 ч. ложки солі.Сир перетріть і змішайте з 60 г м’якого масла. Збийте яйця з цукром на однорідну масу. Вилийте її до сирної та добре вимішайте. Додайте просіяного борошна і замісіть тісто. Із сирного тіста сформуйте фігурки трьох видів – ромбики, медальйони і спіральки. Решту масла розтопіть. Варіть ліниві вареники в підсоленому окропі на маленькому вогні 5 хвилин. Готові викладіть у миску та полийте топленим маслом. Можна подавати зі сметаною чи подрібненими сезонними фруктами або ягодами.
Лиганці з сиром та сметанковою мачанкою
Складники. на тісто – 700 г картоплі, яйце, 330 г крохмалю, 1 ст. ложка сметани (або вершків), сіль до смаку.на начинку – 100 г домашнього жирного сиру, кілька галузок кропу.
на сметанкову мачанку – 50 г копченого сала, цибулина, кілька галузок кропу, 150 г сметани, сіль і перець до смаку.
Картоплю зваріть у кожушку, вистудіть у холодній воді, обберіть, добре розімніть, додайте яйце, солодкої сметани (або вершків), трошки солі та крохмаль. Замісіть туге тісто. Сформуйте з нього невечликі кульки та покладіть у кожну начинку.
Для начинки добре розітріть сир із сіллю та кропом на однорідну масу.
Начинені лиганці варіть у підсоленій киплячій воді 7-10 хвилин.
Подавайте зі сметанковою мачанкою, яку готують так: нарізають на шматки трохи підкопчене сало, обсмажують його, а тоді на тому смальці смажать цибулю до бронзового кольору і заливають все солодкою сметаною. Тою мачанкою заливають лиганці та посипають подрібненим кропом.
Ґомбовці
Складники: 600 г домашнього сиру, 2 яйця, 1,5 скл. манки, 1-3 ст. ложки цукру (до смаку), часточки абрикосів для начинки, 200 г подрібненої смаженої булки.Сир збийте в блендері, додайте до нього яєць, манки, цукру, дрібку солі і замісіть тісто. Відкладіть його на півгодини, щоб манка ввібрала вологу.
Вологими руками робіть із сирного тіста кульки, запихаючи всередину часточки абрикосів (до слова, абрикоси можна замінити іншими фруктами чи ягодами).
Варіть ґомбовці в підсоленій киплячій воді 2-3 хвилини після того, як спливуть. Потім викладіть на сито і облийте зимною водою.
Подають ґомбовці обкачаними в крихті із засмаженої на маслі булці.
Сторінку підготувала Марічка Ільїна
за переписами lvivontheplate.com.ua, smachno.ua,
panistefa.com, picantecooking.com.