Святвечірні страви

«Львівська Пошта» підготувала добірку переписів пісних наїдків на 24 грудня і 6 січня

Салатка з червоної капусти та оселедця

Складники: невелика головка червоної капусти, велике яблуко, цибулина, філе оселедця, 100 г білої квасолі, по 50 г зелені кропу і петрушки, сік із половини цитрини, сіль, цукор, олія до смаку.
Приготування
Квасолю зваріть заздалегідь та відцідіть.
Капусту дрібно нашаткуйте, посоліть, скропіть цитриновим соком, присмачте цукром, ретельно вимішайте та вимніть руками, щоби зм’якла. Цибулю обберіть, накрайте на тоненькі півкільця, додайте до капусти і ще раз вимніть. Яблуко натріть на тертці з великими вічками і всипте туди ж.
Філе оселедця обберіть від шкірки та поріжте на шматочки, додайте до салату разом із посіченою зеленню, скропіть олією та добре вимішайте.

Борщ із вушками

Складники 
на борщ: 0,5 кг буряків, 400 г бурякового квасу, 150 г сушених білих грибів, 100 г моркви, 50 г муки, сіль і перець до смаку.
на вушка: 500 г муки, варені гриби з борщу, по 100 г цибулі, мелених сухарів, трішки олії, сіль і перець до смаку.
Приготування
Спочатку зваріть борщ. Сушені гриби промийте і відваріть. Юшку відцідіть в окрему миску, гриби відкладіть (вони знадобляться на вушка). Буряки, моркву помийте, обберіть і також відваріть.
Муку обсмажте на сухій пательні.
Овочевий та грибний відвари з’єднайте. Буряки накрайте на соломку і вкиньте у відвар. Додайте бурякового квасу, присмачте сіллю і перцем, додайте обсмаженої муки і добре прокип’ятіть борщ.
Для приготування начинки обібрану і дрібно накраяну цибулю підсмажте на олії. Додайте посічених варених грибів, сухарів, солі, перцю і добре вимішайте.
З муки і води замісіть тісто (можете додати трішки олії, аби було еластичнішим). Тонко розкачайте і накрайте на квадратики. На кожний квадратик покладіть начинку, з’єднайте краї тіста і зліпіть вушка. Варіть їх у киплячій підсоленій воді, допоки не спливуть.
Готові вушка викладіть у тарілку, залийте гарячим борщем і подавайте до столу.

Капусняк із грибами

Складники: 200 г квашеної капусти, 2 ст. ложки сушених білих грибів, дві цибулини, цибуля порей, морквина, корінь петрушки, пів кореня селери, скл. квасолі, 2 ст. ложки олії, ст. ложка муки, зелень петрушки, дрібка кмину, сіль і перець до смаку.
Приготування
Зваріть селеру, петрушку, моркву і цибулю порей та вийміть їх із овочевого бульйону. Покладіть у нього намочені гриби та варену квасолю. Тим часом обберіть цибулю, поріжте її на маленькі кубики і зіскліть на олії.
Капусту посічіть, всипте до каструлі та варіть ще з пів години. Тоді додайте цибулю, приправи і зелень, присмачте і додайте засмажку (муку, підсмажену на олії). Щойно капусняк перекипить – він готовий.

Засипана капуста

Складники: 300-400 г свіжої капусти, жменя квашеної капусти, морквина, 100-120 г пшона, кілька горошин духмяного перцю, сіль, перець, олія до смаку.
Приготування
Влийте на пательню трошки олії і поставте на вогонь. Капусту посічіть і тушкуйте під покришкою 5 хвилин. Додайте квашену капусту і тушкуйте ще зо 3 хвилини, тоді посоліть і поперчіть.
Моркву натріть на тертці з дрібними вічками і викладіть її на дно глиняного горщика. Додайте кілька горошин духмяного перцю.
Всипте до капусти 100-120 грамів промитого пшона і добре вимішайте. Капусту з пшоном викладіть на моркву, влийте трішки води і 2 столові ложки олії. Накрийте покришкою і тушкуйте в духовці близько години при температурі 160 градусів.
При подаванні до столу скропіть капусту лимонним соком і посипте зеленою цибулькою.

Короп святвечірній по-станіславівськи

Складники: філе коропа, чотири морквини, дві цибулини, селера, порей, цитрина, 2 скл. пива, 3 ст. ложки тертої булки, 2 ст. ложки родзинок, 1 ч. ложка цукру, 0,5 ч. ложки сушеного і подрібненого чебрецю, по кілька лаврових листків і горошин духмяного перцю, сіль до смаку.
Приготування
Коропа, порізаного на шматки, скропіть соком із половини цитрини і покладіть до холодильника маринуватися на годину.
Моркву, селеру і порей дрібно поріжте (не оббирайте, тільки помийте), цибулини розкрайте начетверо. Викладіть ярину в каструлю, залийте двома склянками окропу, додайте лаврове листя, духмяний перець, чебрець, посоліть і варіть зо 5 хвилин.
Тоді влийте пива і варіть ще 20 хвилин. Вийміть лавровий листок і цибулю, ярину збийте у блендері та додайте до відвару. Всипте туди ж терту булку, сік із решти цитрини, цукор та родзинки. Закип’ятіть, покладіть рибу і тушкуйте 15 хвилин.

Голубці з картоплею та гречкою

Складники: велика капустина, 2 кг картоплі, 250 г гречки, 3-4 цибулини, 2-3 зубчики часнику, лавровий листок, олія, сіль, перець до смаку.
Приготування
Листочки капусти відділіть від качана і відпарте в підсоленій воді. Потовщені місця зріжте. Сиру картоплю помийте, обберіть, натріть на тертці або пропустіть через м’ясорубку і добре відтисніть від зайвої рідини.
Промиту гречку залийте окропом і зваріть. Цибулю обберіть, дрібно наріжте і зіскліть. Вимішайте картоплю, гречку і цибулю. Посоліть, поперчіть, вичавте туди часник і знову вимішайте.
Накладайте фарш на капустяне листя і загортайте як звично. Складіть голубці у форму для випікання, покладіть лавровий листок, до половини залийте водою. Поставте в гарячу духовку на 1-1,5 години.

Пісні пампухи

Складники: 400 г муки, 150 мл води кімнатної температури, 20 г свіжих дріжджів, 80 мл олії, 3 ст. ложки цукру, цедра з цитрини, дрібка солі, олія для смаження і цукрова пудра для посипання.
Приготування
У скляній або пластиковій мисці змішайте воду, дріжджі, ложку цукру і дві ложки муки. Мішайте до повного розчинення дріжджів, тоді вкрийте посуд харчовою плівкою і поставте на 15 хвилин у тепле місце без протягів.
До миски, в якій міситимете тісто, всипте решту муки, цукор, сіль і вимішайте.
Додайте воду з розчиненими дріжджами, злегка перемішайте, всипте лимонну цедру, влийте олії та замісіть пружне, але досить м’яке тісто. Накрийте його злегка вологим рушником і залиште на 1,5-2 години підходити при кімнатній температурі.
Тісто обімніть, розкачайте на пласт завтовшки 0,5-0,8 мм, виріжте склянкою кружальця і викладіть їх на присипану мукою дошку. Накрийте заготовки злегка вологим рушником і залиште на 30 хвилин підходити.
В казанку розігрійте олію, занурюйте в неї пампухи по одному і смажте на середньому вогні невеликими порціями, перевертаючи, доки не зарум’яняться. Виймайте їх на тарілку, застелену кухонним рушником. Дайте трохи охолонути і щедро посипте цукровою пудрою.

Узвар

Складники: 0,5 кг сушні (грушок, яблук, сливок, родзинок, кураги), кілька штук гвоздики, цедра і сік із цитрини, мед до смаку, вода.
Приготування
Сушню ретельно вимийте, залийте 2 літрами окропу і залиште на ніч, аби набухла.
Вранці долийте окропом, вкиньте до каструлі гвоздики, цедри з цитрини і варіть 15 хвилин. Заправте медом, присмачте узвар цитриновим соком і дайте настоятися в холодному місці кілька годин.
Фрукти і ягоди з узвару можна подавати до столу (варто їх трошки скропити рідким медом).

Смачного!

Сторінку підготувала Марічка Ільїна
за книгами «Галицька кухня» Юрія Винничука,
«У будні і свята» Дарії Цвєк, кулінарним записником
«Галицькі смаколики», переписами Клубу галицької кухні,
panistefa.com, picantecooking.com
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.6093 / 1.61MB / SQL:{query_count}