Якщо раніше перший сніг нагадував нам, що скоро Різдво, то тепер нам про це сповіщають рекламні ролики – «Свято наближається, свято наближається…» І лише втаємничені знають, що мовиться про Різдво, адже в нинішній вік десакралізації, глобалізації та комерціалізації згадувати про Новонародженого, про саму суть свята стало наче якось недоречно. Тож маємо бути вдячні творцям столичної ялинки за те, що своєю «креативністю» вони спонукали українців застановитися над значенням традиційних атрибутів зимових свят.
Містерія чи казка?
10 грудня у Києві завершили прикрашання головної ялинки країни на Софійській площі, а 19 грудня, на свято Миколая, має відбутися її урочисте відкриття. Столична ялинка заввишки 31 метр і цього року вона штучна, тож багатьом нагадала сумнозвісну «Йолку»-2014. Окрім того, багатьом цьогорічна київська ялинка не сподобалася і спонукала висловити своє обурення. Дискусія в соцмережах та медіа розгорілася не на жарт. Річ у тім, що організатори свята обрали для святкової ялинки тематику «Казковий ліс», а її верхівку замість традиційної Вифлеємської зірки прикрасив величезний «відьомський» капелюх. Основу зробили у формі величезного пенька із засвіченими віконцями, поряд фігурки казкових героїв – ельфів та лісових жителів. Саму ж ялинку прикрасили іграшковими совами, кроликами, білочками та іншими звірятами, а також шишками і мухоморами.
Як пояснив засновник Folk Ukraine, організатор святкувань Ігор Добруцький, ідея полягала у тому, щоб створити свято і казку для дітей та принести трохи радості в тривожний та непевний ковідний час. Власне казку люди й не зрозуміли, адже тільки на теренах колишнього СРСР ялинка є новорічною і казковою, а в усьому світі вона все ж таки різдвяна і не потребує якоїсь казкової теми. Про це пишуть у коментарях як відомі, так і пересічні люди. Дехто зазначає, що жодна казка не замінить чару Різдва і що таким чином у нас хочуть вкрасти найчарівніше зі свят, свято яке дарує радість і надію, та завести у якийсь ліс...
Представники ж Православної церкви України звернули увагу, що ще більш недоречною є така ялинка на історичній Софійській площі.
«Різдво Христове святкують у світі впродовж багатьох віків. Змінюються покоління, влада, політичні режими, але сенс цієї події для християнського світу та пов’язані з нею символи живуть до сьогодні. Попри неодноразові намагання переінакшити, поставити під сумнів, знівелювати смисли, підмінити поняття більш споживацьким, абстрактним, комерційним розумінням свята – Різдво Христове жило і житиме у серцях вірних. У ХХІ столітті Україна нарешті, здавалося б, лишила у минулому антирелігійні, безбожницькі ідеології комунізму, «світлого майбутнього», повернула святкування Різдва Христового, шанування Святого Миколая замість вигаданого Діда Мороза… Однак прикро спостерігати, як минуле знову намагається подолати вічне. Історичне осердя Києва вже переживало перед Святою Софією і антирелігійні карнавали, і «святкування Червоної Пасхи», й інші прояви «свободи від Бога і віри». Але щонайменше здивування викликає те, чому сьогодні у незалежній демократичній країні всупереч традиційному розумінню, очікуванням, змістовому наповненню різдвяних свят, без обговорення з громадськістю та релігійною спільнотою визначається дивна концепція вигляду головної ялинки країни, яка витісняє християнську символіку і замінює її «казково-абстрактною». Ми не можемо не звернути на це увагу. Різдвяну зірку традиційно встановлювали на верхівках ялинок як символ Христа, Який народжується, приходить у цей світ. Адже саме Різдвяна зірка осяювала темне небо і сповіщала про народження Сина Божого. А який сенс Різдва має втілювати цьогорічний головний новорічний та різдвяний атрибут країни з капелюхом на верхівці?» – мовиться в дописі на офіційній фейсбук-сторінці ПЦУ.
Врешті-решт унаслідок шквалу критики капелюха з ялинки на Софійській площі зняли і пообіцяли, що до свята Миколая на її верхівці засяє традиційна зірка.
Із атрибутами, але без масових заходів
З огляду на необхідність додержувати заходів безпеки через пандемію у Львові цього року свята відбуватимуться в особливих умовах. Головні атрибути, які за останні роки вже стали традиційними в нашому місті, збережуть, а от від масових заходів все ж вирішили відмовитися.
У понеділок, 14 грудня, вже привезли ялинку і почали її встановлення. Попри те, що була думка придбати за 1,5 млн грн для міста штучну ялинку, яку можна було б використовувати кілька років, цього року на свята львів’янам та гостям міста святкового настрою додаватиме все-таки жива ялинка, яку привезли із Дрогобицького лісництва, із села Опока. Висота зеленої красуні понад 18 метрів, і стоїть вона уже традиційно біля Львівського оперного театру – на оновленій площі.

«Прикрашати ялинку будемо в стилі попередніх років. Оскільки останні два роки львівська ялинка була визнана найкращою в Україні, ми залишаємо минулорічну ілюмінацію, яку купували із тим розрахунком, щоб використовувати її багато років. Засвічувати ялинку будемо традиційно 18 грудня, проте цього року це дійство буде не таким масовим. Через карантинні обмеження кількість людей на заході буде обмежена, проте всі охочі зможуть переглянути цю подію онлайн о 18.00», – каже Наталія Бунда, директорка департаменту розвитку Львівської міськради.
Також вона повідомила, що 24 грудня на площі Ринок встановлять різдвяну шопку. Це відбудеться за участі етногурту «Курбаси». А вже 6 січня виноситимуть дідух. У новорічну ніч проведення жодних заходів не планують, аби не створювати великого скупчення людей.
Ще раніше заступник міського голови Львова Андрій Москаленко зазначав, що місто відмовиться від масштабних подій, які проводили до пандемії, натомість акцент зроблять на невеликі святкові локації, які дадуть змогу передати дух Різдва та українські традиції. Всі заходи відбуватимуться з дотриманням протиепідемічних норм. Рішення щодо традиційних святкових ярмарків у міськраді поки що не ухвалили. Тож невідомо, чи вони відбудуться, а якщо й відбудуться, то в дещо іншому форматі, аніж у попередні роки.
Окрім того, до 18 грудня триватиме конкурс на кращу різдвяно-новорічну вітрину. Як зазначають в управлінні культури ЛМР, цього року відзначення переможців конкурсу буде особливим – окрім подяк від міського голови Львова, вони отримають грошові винагороди: за перше місце – 25 000 грн, за друге – 15 000 грн, за третє – 10 000 грн.
Метою конкурсу є популяризація товаровиробників та підприємців – надавачів послуг Львова в межах маркетингової стратегії «Купуй львівське!», а також заохочення суб’єктів підприємницької діяльності до святкового оформлення вітрин у межах території історичної забудови, внесеної до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО, до новорічних та різдвяних свят.
Переможців конкурсна комісія обиратиме за такими критеріями: зовнішній технічний і естетичний стан вітрини, фасаду будинку; відповідність художньо-естетичного вирішення новорічній та різдвяній тематиці; використання додаткових технічних засобів (підсвічування, ілюмінація, механічні конструкції); композиційне вирішення. Тож будемо сподіватися, що, прогулюючись у святковий час середмістям, матимемо на що подивитися і чим надихнутися.
Водночас варто пам’ятати, що Різдво – дуже родинне свято. Тож до нього потрібно готуватися передусім у своїй оселі, в своїй родині. На пораду капелана Львівської міськради отця Павла Дроздяка, приготуймо заздалегідь ікону Різдва, вивчімо тропар свята, зберімося разом за святвечірнім столом. І варто не так перейматися через обмеження, як скористати з них як із нових нагод: більше бувати разом, стати уважнішими одне до одного, більше тепла подарувати дітям або стареньким батькам. Адже смисл справжнього свята не в гучних забавах чи масових гуляннях, не в щедрих застіллях чи яскравих декораціях, не в традиційних атрибутах, а в нашому серці, відкритому і щедрому на радість добро та щирість!
Ялинка проти дідуха
Ялинка – найпоширеніший атрибут різдвяно-новорічних свят є водночас найновішим їхнім символом. Звичай напередодні Різдва ставити в помешканні і прикрашати це деревце походить із Німеччини, де він набув значного поширення три століття тому, а в Україну прийшов півтора сотні років тому, хоча значного поширення набув трохи пізніше. У свідомості більшості українців ялинка залишилася «новорічною», а не «різдвяною», адже в комуністичну добу Новий рік був єдиним відносно незаполітизованим офіційним святом, а святкове деревце – його атрибутом. Проте в багатьох родинах ялинку прикрашають не перед Новим роком, а перед Святвечором, і обов’язково на її верхівці, попри всі новомодні тенденції, має бути восьмикутна Вифлеємська зірка та ангели, які звістили пастухам радісну новину.Кольорами 2021 року названі сріблясто-сірий та жовтий, тож декоратори радять обрати для прикрашання ялинки саме їх, а також відмовитися від пластику та «дощику», віддаючи перевагу прикрасам із натуральних матеріалів. Прихильники мінімалізму можуть обійтися самою лише ілюмінацією. І, як завжди, найкращою буде ялинка, прибрана всією родиною іграшками, виготовленими власноруч.
Дід (або дідух) натомість є одним із найдавніших, ще дохристиянських атрибутів зимових свят. Зі слів етнолога, професора Михайла Глушка, дідом ставав перший чи останній сніп збіжжя, зв’язаний у жнива. Його перев’язували двома перевеслами, тоді як звичайні снопи одним, і ставили на покуті, прикрашали і навіть «годували». А дідухом він ставав уже по святах, коли його вимолотили, адже дідух – це дід, який спустив дух. Також дідухом подекуди називали вимолочену солому, якою встеляли долівку і яка приносила стільки радості дітям. Однак згодом ці назви сплутали, вважаючи регіональними різновидами, і все стали називати дідухом.
У радянський час, коли через колективізацію люди втратили свої поля і вже не мали з чого нажати діда, його перестали ставити. Однак пам’ять про нього збереглася в плетених дідухах, які знову стали популярними зі здобуттям Україною незалежності. Звичай плести до свят дідухів спершу був локальним, однак він також не є дуже давнім (близько ста років). Деякі дослідники вважають, що це була спроба запровадити типово сільський звичай у міське українське середовище.