З 1 січня 2021 року в Україні набуває чинності новий Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти. Як повинні будуть школи організовувати харчування та навчання учнів з наступного року, розповів заступник міністра охорони здоров’я – головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко. З його слів, МОЗ новим Санітарним регламентом запроваджує принцип здорового та збалансованого харчування.
«На жаль, існуючі дослідження показують, що наші діти стали більше їсти шкідливої їжі і менше рухатися: не снідають ранком від 6 до 17% дітей віком від 10 до 17 років; третина дітей не вживає овочі та фрукти 4 рази на тиждень; 20% школярів мають низький рівень споживання м’яса (один раз на тиждень); більше половини споживають солодощі та солодкі газовані напої 5-6 разів на тиждень і частіше; 80% школярів дивляться телепередачі біля трьох годин на день у будні, ще стільки часу йде на ком’ютерні забави; кожного дня тренуються або роблять вправи лише 30% школярів. Тому, необхідно зробити дитяче харчування різноманітним та корисним», – зазначив Віктор Ляшко.
У документі детально прописано, що можна і що заборонено використовувати в школах. Заборонено продавати у шкільних буфетах і автоматах такі продукти: снеки – чіпси, сухарики, поп-корн. Під забороною м’ясні продукти промислового виробництва – ковбаси, сосиски; копчена та солона риба. Не можна продавати цукерки й деякі інші солодощі.
Наказом МОЗ встановлені вимоги з забороною або обмеженням вмісту солі, цукру та жирів.
Рекомендується організовувати умови для забезпечення дієтичного харчування для учнів з різними порушеннями стану здоров’я, у тому числі з непереносимістю глютену, фенілаланіну та лактози.
Дозволено використовувати кейтерінг (виїзне обслуговування та харчування дітей) за умови безпеки та якості продуктів.

Також низка норм спрямовані на покращення умов перебування учнів у освітніх закладах: учнів, які проживають на відстані більш як 2 кілометри до школи, повинні забезпечити транспортом для підвезення до закладів освіти; працівники шкіл, зокрема як вчителі, так і працівники харчоблоку, мають проходити профілактичні медичні огляди. У разі порушення цих термінів, таких працівників не можна допускати до роботи в школі. Заборонена оренда шкіл не під освітні потреби. Є також вимоги до комп’ютерного обладнання у школах – якщо це персональні комп’ютери, то екран в них має бути не менше 15 дюймів, а в ноутбуках – не менше 14 дюймів. У кожній школі мають бути внутрішні санітарні зони, зокрема туалети треба облаштувати тільки всередині закладу. Головний санітарний лікар зазначив, що зараз в Україні в кожній десятій школі туалети – надворі.
«Новий крок до здорового харчування вже зроблено. Звісно, що попереду ще багато роботи: формування нового меню, оновлення роботи харчоблоків у школах, роз’яснювальні та інформаційні проекти для школярів, батьків, учителів та багато інших важливих та необхідних справ», – наголошує Віктор Ляшко.