“Чорна” зброя для “чорного” піару

Україну вчергове намагаються вплутати у міжнародний скандал

Україну вчергове намагаються вплутати у міжнародний скандал

У вівторок на летовищі нігерійського міста Кано затримали український літак, який перевозив зброю. Вантажний літак, який належить українсько­американській авіакомпанії "Меридіан", виконуючи рейс з хорватського Загреба до столиці Екваторіальної Гвінеї, за одними даними, запросив екстрену посадку в нігерійському аеропорту, за іншими - здійснив тут планову посадку для дозаправки.

Після того, як на борту знайшли зброю - 18 контейнерів з мінометними боєприпасами (за іншими даними, на борту були також автомати, кулемети, гранатомети й міномети), екіпаж (семеро громадян України) узяли під варту. Крім того, заарештували співробітника митниці аеропорту, який нібито був спільником контрабандистів. Інформаційним простором почали гуляти сенсації на тему "української зброї".

Водночас директор компанії "Меридіан" Микола Міняйло під час інтерв'ю телеканалу "Інтер" пояснив, що зброя була зовсім не українською. За його словами, вантаж був проданий однією з хорватських фірм уряду Екваторіальної Гвінеї, а українська компанія - лише перевізник, що мав доставити вантаж замовникові. До речі, Екваторіальна Гвінея не входить до числа країн, в які ООН забороняє експортувати зброю. За словами Миколи Міняйла, літак вилетів із Загреба з усіма необхідними дозволами. У Нігерії здійснив планову посадку на кілька годин - щоб заправитися. Коли баки були вже повні, а екіпаж розмістився по місцях, диспетчери не дали дозволу на зліт. "Екіпаж запросили ще раз для перевірки документів, перевірили документи і сказали, що треба перевірити вантаж", - каже Микола Міняйло.

Як на замовлення, буквально напередодні нігерійський спецназ розгромив один із таборів повстанців з Руху за звільнення дельти Нігеру і знайшов там документи, що нібито підтверджують той факт, що саме Україна є основним постачальником зброї для бойовиків. Звістку миттєво підхопили російські мас­медіа, які наввипередки цитували переклад статті в нігерійському часописі "This Day", де стверджується, нібито посадка українського літака зі зброєю в місті Кано не була викликана технічною несправністю чи необхідністю дозаправки. Мовляв, за даними місцевих спецслужб, пілоти свідомо хотіли одержати дозвіл на короткострокову посадку, щоб швидко розвантажити літак і передати контейнери спільникам в аеропорту.

Настільки жвавий інтерес росіян до творчості газетярів у далекій Нігерії дає підстави припустити, що маємо справу із заздалегідь організованою інформаційною провокацією. Так, за словами заступника секретаря РНБО Степана Гавриша, дуже дивно, що першим про арешт українського літака повідомило ИТАРТАСС - найбільше інформаційне агентство Росії. Степан Гавриш також звертає увагу на той факт, що Росія - один з голов­них конкурентів України на ринку міжнародних вантажних авіаперевезень, зокрема на Африканському континенті.

Не варто забувати і про конкуренцію на ринку зброї. Україна за підсумками 2000 - 2008 років посіла 10те місце серед основних постачальників озброєнь і військової техніки. Такий висновок опубліковано у щорічному звіті дослідницької служби Конгресу США. Україна продає зброю приблизно в 30 країн, кілька років стабільно підтримуючи обсяги торгівлі приблизно на рівні 600 мільйонів американських доларів. Закуповують в України озброєння в основному країни, що орієнтувалися в минулому на зброю радянського виробництва. Це, зокрема, та сама Нігерія, Азербайджан, Алжир, Казахстан, Пакистан, Ємен, Чехія тощо. Отримавши у спадок від СРСР близько третини усього радянського ВПК та чималі арсенали зброї, Україна активно збуває її надлишки. Звичайно, більшість озброєння було розроблено та виготовлено ще за радянських часів. Однак у багатьох країнах Африки та Азії всі ті "раритети" користуються чималим попитом, адже бюджети більшості африканських та азійських країн занадто скромні, щоб купувати надсучасну західну зброю, водночас туземний особовий склад звик до систем озброєння саме радянського взірця.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4593 / 1.57MB / SQL:{query_count}