Румунські компанії починають розробку нафтогазоносних родовищ поблизу острова Зміїний. Найбільша нафтогазова компанія країни "Rompetrol Group" заявила, що інвестує в розвідку і розробку румунської ділянки шельфу острова 500 мільйонів доларів. Експерти вважають, що інвестиції "Rompetrol" підсилять інтерес нафтовиків і до українського сегменту шельфу, пише "КоммерсантЪУкраина".
Про те, що підрозділ "Rompetrol Group N.V." - "Marine Resources Exploration International" - цього року почне розробляти дев'ять тисяч квадратних кілометрів шельфу Чорного моря на кордоні України з Румунією, 15 червня повідомило агентство "Вloomberg" з посиланням на інформацію газети "Ziarul Financiar". За даними видання, компанія має намір уже до кінця року витратити 20 мільйонів доларів на розробку родовищ. Пізніше з'явилося офіційне повідомлення "Marine Resources Exploration", в якому йдеться, що в найближчі 10 років румунська компанія має намір інвестувати в розробку румунського шельфу Чорного моря близько 500 мільйонів доларів, отримавши першу промислову нафту вже 2011 року.
"Rompetrol Group N.V." - найбільша нафтогазова компанія Румунії, що видобуває нафту в 13 країнах. Її річний обіг - 5 мільярдів доларів. "Rompetrol" володіє нафтопереробним заводом "Petromidia" (потужність 4,8 млн т на рік) і більш ніж 450 АЗС. Контролює 25% румунського, 3,5% французького і 1,5% іспанського ринку нафтопродуктів. 75% акцій компанії належать казахстанській нафтогазовій компанії "Казмунайгаз".
Детальних коментарів "Rompetrol" наразі не давала. Так само не коментують ситуацію в українському "Нафтогазі". Але джерело в компанії розповіло, що "Rompetrol Group" планує видобувати нафту саме на тій ділянці шельфу, яка відійшла до цієї країни за рішенням Міжнародного суду ООН у Гаазі: "Досі через відсутність фінансування Україна пробурила лише одну свердловину на цих родовищах. І у нас навіть немає інформації, наскільки перспективні ці площі. Що там знайде "Rompetrol", складно уявити".
Рішення про інвестування румунська компанія ухвалила після того, як Міжнародний суд ООН у Гаазі оголосив рішення в спорі України та Румунії про розділення Чорноморського шельфу і виняткових економічних зон. Рішення суду фактично збіглося з позицією Бухареста, під юрисдикцію якого тепер відійшло 79,34% спірних територій. За оцінками румунських фахівців, там залягають значні родовища газу (близько 70 мільярдів кубометрів) і нафти (близько 12 мільйонів тонн).
Аналітик інвестиційної компанії "Трійка Діалог" Валерій Нестеров пояснив "КоммерсантЪУкраина", що в разі, якщо румунська компанія виявить великі поклади нафти і газу, то зросте інтерес і до прилеглих територій, а відповідно, і до надр, що перебувають під юрисдикцією України. "Саме так було на Каспійському шельфі, де услід за відкриттям родовищ в Азербайджані інвестори прийшли до Казахстану і Туркменистану", - говорить він.
А у пресслужбі ВАТ "Лукойл" пояснили, що Чорноморський шельф може бути доволі перспективним для нафтовидобутку регіоном з урахуванням зручної доставки сировини, що видобувається там, у країни Євросоюзу. "Інвестори не хотіли брати участь у розробці шельфу, поки тривали суди й існувала невизначеність. Зараз ситуація стабілізувалася, і якщо "Rompetrol" підтвердить запаси нафти на шельфі, можна прогнозувати інтерес до нього європейських нафтових компаній, зокрема Shell і BP", - кажуть у компанії.
Нагадаємо, що 1999 року "Shell" отримала ліцензію на розвідку і розробку нафтогазових родовищ на шельфі Чорного моря навколо острова Зміїний, які вона так і не розпочала. А наприкінці травня цього року "Нафтогаз" і "Shell Ukraine Exploration & Production" обговорили можливості спільної розробки морського шельфу Чорного моря.
Утім, в Україні у прихід інвесторів найближчим часом не вірять. "Я сумніваюся, що до проведення президентських виборів хтось реалізуватиме якісь проекти на шельфі, де розробляти родовища дуже дорого", - сказав радник прем'єрміністра, член комітету Верховної Ради з ПЕК Олександр Гудима.