Обличчя, заклики, обіцянки з білбордів, листівок, реклама на радіо, телебаченні чи в інтернеті, дискусії в транспорті, на кухні… Інформаційний потік, спрямований на виборців, не обминає дітей – навпаки, вони, як губка, всотують з нього приклади, наслідують не тільки жести, міміку чи висловлювання, а й реакцію на певні персоналії або політичні партії тата чи мами, дідуся чи бабусі, тітоньок у маршрутці… А ще ставлять чимало запитань про те, що таке вибори, навіщо вони, чому обирати варто тих, а не тих.
У багатьох родинах є традиція брати дітей на вибори, доручати їм почесну місію вкинути заповнений батьками бюлетень у виборчу скриньку, зробити фото на пам’ять. Такі моменти дають дитині нагоду відчути і свою відповідальність та залученість у те, що відбувається в країні, в громаді, закладають фундамент небайдужості. На жаль, через карантинні обмеження цього року батьки не зможуть узяти дітей на виборчі дільниці, щоби показати їм приклад відповідального ставлення до своїх обов’язків громадянина. У «Порядку здійснення протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів», затвердженому Кабміном, мовиться: «Виборцям під час проведення голосування необхідно… утриматися від відвідування приміщень для голосування разом з дітьми».
Однак вибори є доброю нагодою поговорити з дітьми про те, що таке держава, як вона функціонує, хто яку функцію в ній виконує, про те, як влаштоване місцеве самоврядування, про повноваження депутатів – що вони можуть, а що ні. Напевне, аби відповісти на всі ці питання, доведеться пошукати інформацію в мережі. Ви будете здивовані, що, намагаючись пояснити дитині простими, доступними їй словами принципи функціонування місцевої влади, ви самі, якщо не довідаєтеся, то проясните дуже багато для себе, адже ці вибори відбуватимуться за новим Виборчим кодексом і за нового адміністративно-територіального поділу України. А щирі дитячі запитання і намагання дати таку ж щиру відповідь, безперечно, допоможуть утвердитися в своєму виборі, а чи навіть зробити його.
Леся Юрчишин, учителька історії, правознавства та громадянської освіти Новопечерської школи, співавторка методичних посібників та найкращий учитель громадянської освіти за версією Global Teacher Prize Ukraine – 2020, у своєму блозі на сайті «Освіторія» дала декілька порад, як говорити з дітьми про вибори. Молодшим школярам вона радить донести такі тези:
*Ми живемо у вільній країні, де час від часу відбуваються вибори президента, народних депутатів, мерів та інших людей на важливу державну роботу.
*Державна робота – це така робота, яка забезпечує існування нашої країни, створює закони, важливі для функціонування школи, дитячого садочка, лікарні, поліції, війська та багатьох інших установ і організацій.
*Це дуже відповідальна місія, і тому для неї потрібно обрати найкращих людей. Ось чому підготовка до виборів і участь у них є дуже важливими, і ми маємо максимально уважно до них поставитись.
*Буває, що людина, обрана на певну посаду, не виконує належно свої обов’язки. Тому маємо бути пильними і контролювати, чи виконує обранець обіцяне, нагадувати про важливі речі й виступати з ініціативою громадських проєктів. Не варто втрачати час на їх вирішення аж до наступних виборів.
Діти середнього і старшого віку потребують не так пояснень, як порад та доброго прикладу, а також задіяності, наприклад, у зборі чи опрацюванні інформації, ігрових навчальних моделей, де можуть спробувати себе як учасники виборчого процесу.
Дуже важливо розвивати в них медіаграмотність і критичне мислення, давати чіткі сценарії фактчекінгу (перевірка фактів, спрямована на виявлення невідповідностей між наявними фактами та навколишньою дійсністю).
Основне правило медіагігієни – жодного читання/лайкання/поширення новин (особливо політичних!) у соцмережах!
Також варто наголосити, що «фабрики ботів», фальшиві акаунти і фейки стали нині звичними інструментами передвиборчої боротьби, і не тільки її. Тож потрібно навчитися бути пильними і перевіряти інформацію.
Старшокласники можуть простежити медійну кампанію певного кандидата чи політичної партії: на кого вона орієнтована, чи послідовна, чи відчувається агресія щодо інших кандидатів, певних суспільних груп. А ще можуть пошукати інформацію про певного кандидата на різних вебресурсах, порівняти, як подані певні епізоди.
Як уже мовилося, місцеві вибори цього року відбуватимуться за новим Виборчим кодексом і за нового адміністративно-територіального поділу України. Тож місцеві депутати і голови здобудуть значно більші повноваження.
Корисні ресурси для батьків, дітей, педагогів
– Very Verified онлайн-курс із медіаграмотності від IREX та EdEra допоможе відрізняти факти від суджень, орієнтуватися в сучасному медіапросторі, розпізнавати дезінформацію та маніпуляції https://verified.ed-era.com/ua – ЦВК: Просвіта. Просто про вибори – це перший курс нового вебпорталу, де навчальний матеріал поданий у форматі віртуального чату, в якому відомі історичні постаті обговорюють важливість виборів та їхні особливості https://cvkpro.com/uk#about-elections – У методичному посібнику «Ми можемо більше! Вчимося грамотно обирати владу» є змога не тільки довідатися, як аналізувати програми партій і кандидатів, а й знайти різні цікаві активності, приміром гру «Політополь», яка дає змогу в процесі гри дізнатися про основні галузі управління містом, його бюджет, задуматися над необхідністю балансу розвитку різних сфер життєдіяльності міста; дізнатися про демократичні способи ухвалення рішень, самим спробувати різні демократичні процедури; задуматися над суперечністю між особистими і загальними цілями; спробувати в грі вирішити для себе цю суперечність та багато іншого
https://austausch.org/files/DRA/Publikationen/Mehr%20bewegen/MB_Methodenbuch_UA.pdf