"Пошта" дізнавалася, кому можна ласувати цією ягодою до схочу, а кому варто обмежити її споживання
Сезон полуниць у розпалі. Нарешті можна поласувати цими ароматними й смачними ягодами вдосталь. Вони вже дозріли і в нашому регіоні. Хто не має власних грядок полуниць, може купити ягоди на ринках міста і поповнити організм вітамінами.
- Купуйте полуничку. Свіжа, щойно з грядки, - прихвалює свій товар молодиця. - Зі Жовківського району, тільки що привезли.
- Спробуйте закарпатської. Погляньте, яка червона та ароматна, - у тон їй відповідає інша жіночка, що торгує ягодами поряд.
Утриматися від спокуси купити яскравочервоні ягоди неможливо. Хоча й ціни не надто низькі - на ринках міста просять по 1518 гривень за кілограм.
Майже всю полуницю, яку продають на ринках Львова, привозять зі Жовківського району, з Тернопільської області, а також із Закарпаття. Як повідомив "Пошті" Тарас Бурий, заступник головного ветеринарного інспектора м. Львова, полуницю великими партіями завозять на гуртовий ринок "Шувар", а вже звідти вона потрапляє на інші ринки міста. Хоча не бракує і дрібних продавців, які реалізують товар з власних грядок. Тарас Бурий запевнив "Пошту", що вся полуниця, яку продають на ринках, проходить експертизу у ветлабораторії, й можна бути впевненим, що вона є безпечною для здоров'я. А якої якості та, що продають за межами ринків, просто на тротуарах, не знає ніхто, адже її не перевіряють.
"Усю полуницю, яку привозять на наш ринок, перевіряють у лабораторії. Допустима норма нітратів у полуниці - 60 мг/ кг. У ягодах, що поступали на наш ринок, ми виявляли 1520, 4050 мг/кг нітратів", - розповів Анатолій Карпук, завідувач лабораторії ветеринарносанітарної експертизи ринку "Шувар". У безпечності полуниці "Пошту" запевнили і в лабораторії ринку "Привокзальний".
Червона красуня не тільки смачна, але й дуже корисна ягода. "Полуниця має цінні харчові та лікувальні властивості, - каже Зоряна Завада, головний дієтолог Львівщини. - У ній є цукор, вітамін С, вітаміни групи В, каротин, клітковина, мікроелементи, залізо, калій, фосфор, марганець, лимонна, яблучна кислоти". Ця ягода, як наголошує дієтолог, дуже корисна при недокрів'ї, склерозі, гіпертонії, порушенні обміну речовин, позитивно впливає на серце, судини, нирки, обмін йоду у щитовидній залозі, має протимікробну активність до збудників кишкових інфекцій та вірусів грипу. Окрім того, вона поліпшує апетит, сприяє травленню, має потогінний і сечогінний ефект, нормалізує сольовий обмін, втамовує спрагу.
Зоряна Іванівна рекомендує щодня у сезон з'їдати до150 г ягід, і краще їсти її з різними добавками, наприклад, зі сметаною.
Проте не всі можуть вдосталь насолоджуватися цими ягодами. Зокрема, не варто піддаватися полуничній спокусі людям з гастритом, гастродуоденітом, виразковою хворобою. А винні у всьому дрібні кісточки, які мають полуниці, - вони подразнюють слизову. Існує думка, що не потрібно захоплюватися полуницею людям з подагрою: вона може посилити проблеми з суглобами.
Обережними мають бути й гіпертоніки, що приймають препарати на основі енапрілу: у поєднанні з полуницею цей препарат може створити навантаження на нирки. І, звичайно ж, надзвичайно обережними слід бути алергікам (через пористу структуру полуниця накопичує сильний алерген - пилок). "Ознаками алергічної реакції можуть бути почервоніння шкіри, висипки й навіть набряк Квінке - удушення гортані. Якщо виникає будьяка алергічна реакція, відразу потрібно звертатися до лікаря", - наголошує головний дієтолог Львівщини.