Іранські пристрасті

Опозиція протестує проти переобрання президентом Магмуда Агмадінеджада

Опозиція протестує проти переобрання президентом Магмуда Агмадінеджада

Згідно з результатами президентських виборів, які відбулися в країні 12 червня, Агмадінеджаду віддали голоси 63% виборців. Його найближчий конкурент, реформатор Госсейн Мусаві, набрав 34% голосів. Зазначимо, що цьогорічні вибори в Ірані побили всі попередні рекорди: явка виборців становила нечувані досі 85%, через що голосування на дільницях кілька разів продовжували.

Щойно оголосили офіційні результати, як своє обурення висловила місцева опозиція. Госсейн Мусаві уже наступного дня подав офіційний протест з проханням скасувати результати виборів, посилаючись на їх підтасовку. Він також звернувся до міністерства внутрішніх справ Ірану за дозволом на проведення загальнонаціонального маршу.

Однак, так і не дочекавшись відповідного рішення, прихильники Мусаві вийшли на вулиці Тегерана. Проте масові акції протесту майже одразу наштовхнулися на жорстку реакцію поліції. Точно описати те, що відбувалося в Ірані на вихідні та в понеділок, доволі складно, оскільки в країні майже одразу розпочалася інформаційна блокада: була відімкнена основна мережа мобільного телефонного зв'язку та суттєво ускладнений доступ до Інтернету. Повністю були блоковані сайти Facebook і Youtube. Саме їх під час своєї передвиборної кампанії використовував Мусаві, а під час зіткнень у Тегерані деякі користувачі намагалися опублікувати на них фотографії та відео того, що відбувалося.

Більш­менш відомо, що в Тегерані було заблоковано університетське містечко та арештовано щонайменше 170 осіб. Так і не відомо, чи до їх числа входять десятеро лідерів партій реформістів, які підтримували кандидата від опозиції, серед яких брат колишнього президента Могаммада Гатамі Реза Гатамі. Деякий час також повідомлялось, що був затриманий і сам Мусаві, однак пізніше цю інформацію спростували.

Є також дані про те, що іранська влада перешкоджає роботі іноземних мас­медіа. Правоохоронні органи Ірану, зокрема, конфіскували відео­камери та плівки із записами антиурядових виступів у Тегерані у телекомпаній ABC і NBC. Також в Ірані затримали двох журналістів з Нідерландів, які висвітлювали перебіг президентських виборів. Ще раніше іранська влада без пояснення причин закрила бюро телекомпанії "АльАрабі". Британська телерадіомовна корпорація BBC поклала на Іран відповідальність за перешкоди в роботі супутників, через які канал веде мовлення на фарсі.

Тим часом на міжнародній арені теж розгоряється своєрідна війна заяв: одні палко вітають Агмадінеджада з перемогою і закликають опозицію визнати поразку, інші натомість говорять про диктатуру та нехтування правами людини. Зрештою, вгадати й одних, й інших нескладно. "Ура!" Агмадінеджаду вже прозвучало з вуст генсека ліванського радикального угруповання "Гезболлах" шейха Гасана Насруллі, офіційного представника ГАМАСу Фаузі Бархума, лідера панарабського угруповання "Братимусульмани" Мугаммеда Махді Скіфа. Не залишився осторонь й президент далекої Венесуели. На думку Уго Чавеса, проти перемоги його іранського колеги протестують лише "захисники імперіалізму".

Зовсім поіншому на те, що відбувається в Ірані, реагують представники західних країн. Так, міністр закордонних справ Німеччини ФранкВальтер Штайнмаєр заявив, що дії іранської поліції неприпустимі, та зажадав від Тегерана терміново прояснити ситуацію з порушеннями на виборах. Своє розчарування висловив і міністр закордонних справ Франції Бернар Кушнер, мовляв, надмірна жорстокість ні до чого доброго не приведе. Неочікувано м'якою, принаймні станом на вчора, була реакції на події в Ірані Сполучених Штатів. Держсекретар Гілларі Клінтон лише висловила надію, що результати голосування справді відображають волю іранського народу.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4387 / 1.56MB / SQL:{query_count}