Великоднє меню з урахуванням карантину

«Львівська Пошта» підготувала добірку переписів страв, якими ви можете збагатити свій малобюджетний святковий стіл

Лінива паска

Складники: 600 г муки, 300 мл молока, 180 г м’якого масла, 170 г цукру, 150 г цукатів (або стільки ж сушених ягід), 100-120 мл апельсинового соку, 8 г сухих дріжджів, 6 яєчних жовтків, 1 ст. ложка апельсинової цедри, 0,5 ч. ложки солі, пачечка ванільного цукру.
Приготування
Із поданих складників у вас має вийти чотири паски: дві діаметром 12 см і заввишки 15 см, дві діаметром 10 см і заввишки 15 см.
У миску або мірну склянку влийте тепле молоко (температура 35-38 градусів, може бути нижча, але не вища, бо дріжджі не «спрацюють»). Всипте дріжджі та 2 чайні ложки цукру. Все ретельно розмішайте, накрийте харчовою плівкою або рушником і залиште на 10 хвилин, аби дріжджі активувалися. Якщо за цей час на рідині дріжджі утворять «шапку», все гаразд – дріжджі добрі.
Тим часом залийте цукати або сушені ягоди (можна використовувати родзинки, вишні, чорниці, журавлину) апельсиновим соком, аби вони набухли і просочилися (на 45 хвилин).
У велику миску просійте муку. В ще одну миску вилийте жовтки, додайте сіль, цукор, ванільний цукор і збивайте, допоки цукор не розчиниться повністю, а маса не побіліє. Додайте м’яке масло і знову ретельно збийте. Всипте дрібно натерту цедру і перемішайте.
До яєчно-масляної маси вилийте молоко з дріжджами, перемішайте або злегка збийте і невеликими порціями (по 3-4 столові ложки), щораз вимішуючи лопаткою або збиваючи, додайте решту муки. Наприкінці тісто буде достатньо густе, тому міксер замініть лопаткою. Тісто це не буде схоже на звичне, вимішане на паски. Не переймайтеся, так і має бути! Накрийте миску з тістом харчовою плівкою або рушником і залиште на годину в теплому місці, аби підійшло. Можете поставити її у мікрохвильову піч (вимкнену) разом із горнятком окропу – під впливом тепла і вологи тісто чудово підросте.
Тим часом цукати відцідіть від соку, просушіть паперовим рушником і притрусіть мукою, щоб рівномірно розподілилися в тісті.
Тісто за цей час виросте щонайменше удвічі. Обімніть його, додайте цукати і добре вимісіть. Знову накрийте миску харчовою плівкою або рушником і залиште на пів години у теплому місці. За цей час тісто ще підросте щонайменше вдвічі.
Приготуйте форми для випічки. Якщо користуєтеся металевими, змастіть їх маслом або олією і встеліть пергаментом, якщо паперовими – злегка змастіть олією або маслом.
Змастіть руки олією, щоб тісто не прилипало, знову обімніть його і розкладіть у форми, аби займало трошки менше ніж половину кожної. Залиште ще на годину в теплі, щоб тісто підросло.
Перші 15 хвилин випікайте паски при температурі 170-180 градусів. Аби верх не пригорів, можете вкрити їх фольгою або пергаментом на перші 15 хвилин випікання. Тепер знизьте температуру до 160 градусів і печіть паски ще 20 -25 хвилин. Можете перевірити їх на готовність дерев’яною шпичкою: якщо суха – тісто пропеклося.
Готові паски витягніть із форм ще гарячими і одразу ж покладіть на бік на рушник. Ця випічка дуже ніжна, тому якщо цього не зробити, паски просядуть. Доки вони вистигнуть, їх треба кілька разів перевернути з боку на бік, аби не утворилися вм’ятини.
Вистуджені паски прикрасьте білою або шоколадною глазур’ю і солодкою кольоровою посипкою.

Паска-рулет 

Складники: 400-450 г муки, 200 мл молока, 80 г цукру, 50 г розтопленого масла, 7 г сухих дріжджів, 4 яєчні жовтки, 1 ч. ложка цедри, чверть ч. ложки солі, ваніль до смаку, трошки куркуми для кольору.
Для змащування і притрушування: 200 г цукатів, 80 г м’якого масла, 50 г цукру.
Приготування
Із поданих складників у вас має вийти дві паски діаметром 12 см і заввишки 15 см та одна трошки менша.
Влийте у миску тепле молоко. Розчиніть у ньому столову ложку цукру і дріжджі. Накрийте харчовою плівкою або рушником і залиште на 10 хвилин, аби дріжджі активувалися. Решту муки просійте.
До жовтків додайте сіль, ваніль, решту цукру і ретельно збийте до повного розчинення цукру. Маса має побіліти і збільшитися в об’ємі.
У велику миску всипте половину муки так, аби з неї утворилася гірка. Зробіть у  ній заглиблення, вилийте туди опару та всипте трошки куркуми для кольору. Викладіть яєчну масу і обережно замішуйте тісто. Коли маса стане однорідною, додайте розтоплене масло, вимішайте рукою і місіть далі, додаючи потроху решту муки. Місіть так хвилин 10. Тісто збиратиметься в кулю, але буде ще липким. Тепер перекладіть його на стільницю і вимішуйте ще 15 хвилин. Не додавайте муки (після вимішування воно стане гладким, у ньому активується клейковина із муки).
Змастіть миску маслом або олією і так само зробіть із тістом. Накрийте його харчовою плівкою або рушником і залиште на годину в теплому місці, аби підійшло.
За цей час приготуйте форми для випічки. Якщо користуєтеся металевими, змастіть їх маслом або олією і встеліть пергаментом, якщо паперовими – злегка змастіть їх олією або маслом.
Розділіть тісто на три частини, скачайте із кожної кулю, вкрийте її харчовою плівкою або рушником і залиште на 10 хвилин.
Стільницю присипте борошном, викладіть на неї одну частину тіста, посипте мукою і розкачайте на пласт завтовшки 2 мм (у вас має вийти прямокутник, у якого довжина вдвічі більша за ширину). Рівномірно змастіть поверхню цього пласта третиною м’якого вершкового масла, присипте третиною із вказаної кількості цукру, такою ж кількістю цукатів і щільно згорніть у рулет (скручуйте з коротшої сторони прямокутника). Відсуньте рулет убік.
Із другою частиною тіста зробіть так само: розкачайте, змастіть маслом, присипте цукром і цукатами. Але цього разу залиште сантиметр-півтора вільного краю, не посипаного цукатами. На цей пласт (із коротшої сторони прямокутника) викладіть рулет, і так само щільно скрутіть, аби тісто його обгорнуло. Тобто у вас має вийти рулет у рулеті!
Тепер гострим ножем розріжте рулет навпіл. Половину рулету поставте розрізом догори, обхопіть рулет пальцями обох рук і обережно зсуньте зовнішній край донизу (таким чином верхівка рулету залишиться на місці, а кожен наступний завиток спускатиметься нижче, як у серпантині).
Так само зробіть із другою половиною рулету.
Викладіть обидва вироби у форми (тісто має займати половину форми). Якщо заготовки трошки вищі, можете злегка притиснути кожну згори вже у формі. Так тісто розійдеться по формі, трошки просяде, але ви не пошкодите верхівку.
З третьою частиною тіста зробіть так само, але розкачуйте його в на кілька разів довший пласт (лише не розрізайте рулет). Наступна послідовність дій та сама, що й раніше.
Залиште пасочки на годину підрости. За цей час тісто збільшиться в об’ємі майже удвічі і заповнить форми.
Випікайте пасочки-рулети в розігрітій до 180 градусів духовці 35-40 хвилин. Аби верх не пригорів, можете вкрити їх фольгою чи пергаментом на перші 15 хвилин випікання, згодом зніміть, щоб «шапочки» підрум’янилися.
Готові пасочки ще гарячими вийміть із форми (якщо пекли в паперових одноразових, то можете їх не знімати) і залиште на решітці до повного вистигання. Такі паски не потребують глазурі або поливки – достатньо присипати їх цукровою пудрою.

Паска в мультиварці

Складники: 650 г муки, 250 мл молока, 180 г цукру, 100-150 г цукатів, родзинок, сушених ягід чи порізаної на кубики кураги, 125 г масла або маргарину, 6 ст. ложок олії, 2 яйця, 12 г сухих дріжджів, пачечка ванільного цукру, дрібка солі.
Приготування
Із цих складників у вас має вийти одна дуже велика паска.
Влийте в миску тепле молоко, розчиніть у ньому столову ложку цукру і дріжджі. Досипте склянку-півтори муки і добре вимішайте (у вас має вийти опара, за консистенцією схожа на тісто на оладки). Викладіть її в чашу мультиварки, закрийте кришку, виставте режим «Йогурт» або «Мультикухар», виберіть температуру 35-45 градусів, час – пів години і запустіть програму.
Поки опара підходить, розтопіть масло і вистудіть його до кімнатної температури.
Яйця також заздалегідь вийміть із холодильника. Ретельно збивайте їх із цукром, ванільним цукром та сіллю. Маса повинна побіліти та збільшитися в об’ємі. Долийте розтоплене масло і знову ретельно збийте. Тепер вмішайте в масу цукати або родзинки.
До опари, яка вже добре підійшла, вмішайте яєчну масу і потроху, порціями, ретельно вимішуючи, додайте решту муки. Тепер влийте 2 ст. ложки олії і добре вимішайте тісто. Воно відлипне від стінок чаші, але ще буде ледь липнути до рук. Вийміть тісто на стіл, витріть чашу мультиварки і змастіть її олією. Знову викладіть у чашу тісто і залиште підростати (в такому ж режимі, як і опару) на півтори години.
За цей час тісто виросте і заповнить практично всю чашу. Влийте на долоню 2 ст. ложки олії та з усіх сторін добре обімніть тісто. Викладіть його на стіл, а чашу мультиварки ретельно змастіть олією.
Знову викладіть тісто в чашу, закрийте кришку мультиварки і залиште підростати (у вищезгаданому режимі) ще на пів години. За цей час тісто займе половину чаші.
Тепер виставіть на мультиварці режим «Випічка», температуру 160 градусів і час приготування – півтори години (печемо із закритою кришкою). Коли цей час мине, перевірте паску на готовність дерев’яною шпичкою: якщо вона суха – паска пропеклася, якщо волога – додайте ще пів години у тому ж режимі, закрийте кришку мультиварки і готуйте до закінчення програми.
Готову паску вийміть із мультиварки і прикрасьте на свій смак.

Холодник (окрошка)

Складники: 1 л світлого, не надто солодкого квасу, до 1 л води, 300 г шинки, вареної ковбаси або будь-якого вареного м’яса, пучок редиски, 3 яйця, 3 картоплини, 1-2 тепличні огірки, 3-4 ложки сметани, 1 ч. ложка гірчиці (готової), сіль, перець, цукор, оцет до смаку, кілька галузок кропу і кілька пер зеленої цибулі.
Приготування
Ця холодна перша страва зручна тим, що готується швидко і з того, що є напохваті. Колись її робили з того, що залишилося після святкового столу.
Картоплю помийте, відваріть у шкірці. Яйця зваріть на твердо (можете взяти крашанки). Огірки помийте. Картоплю, яйця та огірки обберіть. Редиску помийте, відріжте хвостики і гичку.
Усі складники, а також шинку (чи будь-яке запечене м’ясо або варену ковбасу) поріжте на кубики – як на олів’є. Зелень промийте і дрібно посічіть.
Викладіть усе в трилітрову каструлю, залийте квасом і долийте кип’яченою охолодженою водою (не сирою, бо страва скисне!).
Заправте холодник сметаною, гірчицею, сіллю, перцем, цукром і оцтом на свій смак і залиште настоюватися хоча б 20 хвилин.

Печінковий торт

Складники:
На тісто: 0,8 кг курячої печінки, 2 яйця, 400 мл молока, 60 г муки, 4 ст. ложки олії, сіль до смаку.
На начинку: 200-250 г майонезу, 2 плавлені сирки, цибулина, морквина, 2-3 зубці часнику (можна замінити гранульованим), кілька галузок кропу, сіль і перець до смаку.
Приготування
Викладіть у миску промиту печінку, вибийте яйця і збийте блендером на однорідну масу. Додайте муку, сіль й ще раз збийте. Тепер влийте молоко, 2 столові ложки олії та ретельно вимішайте.
Добре розігріту сковорідку змастіть олією і смажте печінкові млинці так само, як звичні, на середньому вогні. Коли одна поверхня млинця схопиться, переверніть його на другий бік і смажте до готовності. Так само посмажте млинці з решти тіста.
Тепер приготуйте начинку: цибулю і моркву обберіть, зробіть із них засмажку – як до зупи. Коли трохи вистигне, викладіть у миску, додайте терті сирки, майонез, чавлений часник, посічену зелень, присмачте сіллю і перцем та добре вимішайте.
Млинці, що охололи, перемастіть начинкою. З цих складників вийде один високий або два нижчі печінкові торти.

Свинина з хроном і яблучним соком

Складники: 1,2-1,5 кг свинини одним шматком (товстий край, кострець), 700 мл яблучного соку.
Суміш для натирання: по 2 ст. ложки свіжого тертого хрону, окропу і олії, 2 ч. ложки солі, по 1 ч. ложці чорного меленого перцю і меленого коріандру. 
Приготування
У невеликій мисці змішайте хрін із окропом. Додайте решту складників суміші для натирання і ще раз вимішайте.
Шматок м’яса ретельно промийте під холодною водою. Якщо берете свинину зі шкіркою, добре потріть шкірку жорстким боком губки. Зробіть у шкірці доволі глибокі надрізи (аж до сала), але не розрізайте її повністю по краях.
Натріть свинину з усіх боків сумішшю із вказаних вище складників, покладіть у глибокий посуд і залиште на 8-12 годин маринуватися в прохолодному місці або в холодильнику.
За пів години до запікання витягніть свинину з холодильника і перев’яжіть кухонною ниткою. Духовку розігрійте до 160 градусів.
Покладіть свинину в глибокий жаротривкий посуд (якщо м’ясо зі шкіркою, то шкіркою донизу), влийте до посудини яблучний сік і запікайте 40 хвилин. Тепер переверніть шматок м’яса на другий бік і запікайте ще 40 хвилин-годину. За цей час шкірка зарум’яниться, а при надрізанні з м’яса витікатиме прозорий сік.
Витягніть м’ясо з духовки, зніміть із нього нитки, перекладіть на чисту тарілку «відпочивати» (як мінімум на 20 хвилин). Свинина готова до подачі на стіл!

Варений шпондер зі спеціями і часником

Складники: 1 кг сирого шпондера, цибулина, морквина, пів корінця петрушки (або пастернаку чи селери), 1-2 лаврові листки, 2 штуки гвоздики, сіль до смаку.
Суміш для натирання: головка часнику, приблизно по 0,5 ч. ложки меленого перцю – чорного і духмяного, паприки, коріандру (або інших улюблених спецій), 0,5 ст. ложки дрібної солі.
Приготування
Сирий шпондер ретельно промийте під холодною водою, добре потріть шкірку жорстким боком губки. Перев’яжіть його ниткою (як для запікання). Покладіть у каструлю, залийте водою, аби повністю вкрила шпондер (але щоб він не плавав). Витягніть шпондер. Поставте каструлю на вогонь, закип’ятіть воду.
Тим часом підготуйте корінці: мокву і білий корінь помийте (але не оббирайте) та розріжте на кілька шматків. Цибулю з лушпинням розріжте начетверо.
Опустіть шпондер і корінці в окріп, додайте лаврове листя, гвоздику і посоліть. Доведіть до кипіння на великому вогні, потім скрутіть до малого і варіть до години (залежно від товщини шпондера). Перевірте на готовність виделкою. Головне, щоб увесь час шпондер був повністю в росолі та варився рівномірно! Вимкніть газ і залиште ще на пів години, щоби настоявся.
Тим часом приготуйте суміш для натирання: часник обберіть і вичавте, додайте усі вказані спеції, сіль і ретельно перемішайте.
Вийміть шпондер із росолу та покладіть у миску, накрийте покришкою (шпондер має обсохнути, але натирати його треба ще теплим, не гарячим!).
У теплому шпондері зробіть глибокі надрізи (не до кінця), щоб утворилися брусочки 7-10 см завширшки. Ретельно і щедро промастіть шпондер з усіх боків і в надрізах часниково-пряною сумішшю. Загорніть у фольгу. Поставте в холодильник до повного застигання на 8-10 годин.

Салат із капусти, кукурудзи і курятини

Складники: 600 г пекінської капусти, 300 г вареного чи копченого курячого філе (шинки, полядвиці), 3 яйця, банка консервованої кукурудзи, 4-5 ст. ложок майонезу (можна замінити олією), кілька галузок кропу (посіченого), сіль і перець до смаку.
Приготування
Пекінську капусту розріжте по качану вздовж, добре промийте, аби вимити з неї пісок, струсіть від зайвої води і поріжте на соломку. Зварені на твердо яйця обберіть і дрібно накрайте. Варене або копчене куряче філе чи шинку наріжте на соломку.
Усі ці складники додайте до капусти, всипте посіченого кропу і кукурудзи. Заправте салат майонезом або олією з сіллю та перцем до смаку (але так, щоб салат не був надто вологим). Викладіть його на тарілку і подавайте до столу.

Мізерія з фільму «Віддана»

Складники: по 200 г домашнього сиру (можна бринзи) і сметани, 200 г зеленого салату, 2 великі огірки, пучок редиски, 100 г насіння гарбуза (очищеного), по пів пучка зеленої цибулі і кропу з петрушкою, сіль і цукор до смаку.
Приготування
Насіння гарбуза підсушіть на гарячій сковорідці. Огірки помийте і накрайте на півкружальця. Редиску помийте, відріжте хвостики і гичку та накрайте, як огірки. Цибулю та кріп із петрушкою промийте і дрібно посічіть. Листя салату промийте і порвіть руками на маленькі шматочки.
Викладіть у миску овочі та зеленину, присмачте сіллю і цукром, згори покришіть сир або бринзу, додайте сметани і добре вимішайте. Перед подачею до столу присипте гарбузовими зернятками.
Сторінки підготувала Марічка Ільїна

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4310 / 1.72MB / SQL:{query_count}