A/H1N1: на порозі пандемії

Швидке поширення вірусу свинячого грипу в Австралії може змусити Всесвітню організацію охорони здоров'я оголосити пандемію

Швидке поширення вірусу свинячого грипу в Австралії може змусити Всесвітню організацію охорони здоров'я оголосити пандемію

Про це заявив помічник генерального директора ВООЗ Кейдзі Фукуда. За його словами, світ "дійсно близький до загальної пандемії" грипу A/H1N1, випадки захворювання на який зафіксовані вже у 73 країнах.

За правилами Всесвітньої організації охорони здоров'я, для оголошення глобальної пандемії потрібно, щоб хвороба широко поширилася більш ніж на одному континенті. До цього новий грип A/H1N1 вразив в основному Північну Америку. Проте зараз кількість інфікованих швидко збільшується в Австралії. Лише місяць тому тут було всього кілька хворих, а тепер зафіксовано аж 1224 випадки зараження.

Плавці - без змагань, регбісти - на карантині

У зв'язку з цим учора в Сіднеї відбулося екстрене засідання керівництва міністерств охорони здоров'я штатів і територій країни, де йшлося про оголошення національної тривоги. Прем'єр­міністр Австралії Кевін Радд заявив, що уряд намагається всіляко перешкодити поширенню смертельно небезпечної інфекції на континенті. "Покладаючись на поради фахівців, ми заздалегідь запаслися необхідними антивірусними медикаментами, які, можливо, знадобляться вже найближчим часом, - зазначив астралійський прем'єр­міністр. - Наразі в наших запасниках зберігається близько 10,3 млн препаратів "Tamiflu" і "Relenza".

Грипом A/H1N1 може заразитися третина населення Землі. За даними ВООЗ, уже інфіковано 26 563 жителі планети. 140 людей померли. Найбільша кількість випадків захворювання зафіксована у США, Мексиці, Канаді й Австралії. В Україні - один хворий.

Тим часом через спалах свинячого грипу скасовано змагання Гран­прі з плавання, які мали відбутися у Мельбурні 20 - 21 червня. Керівник турніру Кевін Нейл упевнений, що таке рішення було ухвалене винятково через спортсменів: "Ми повинні піклуватися про безпеку і здоров'я наших атлетів, які мають змагатися на чемпіонаті світу з водних видів спорту в Римі у липні. Рішення було важким, але єдино правильним".

А в національному чемпіонаті Австралії з регбі шістьох гравців усунули від участі у матчах через позитивний результат тестів на вірус грипу A/H1N1. Організатори турніру побоюються, що вони можуть заразити інфекцією як суперників, так і товаришів по команді. У зв'язку з цим вирішено провести профілактичний курс лікування більш ніж 20 команд, всі члени яких поміщені на спеціальний 72­годинний карантин і приймають антивірусні препарати "Tamiflu".

Свої побоювання висловила навіть австралійська комісія з проблем злочинності. На думку правоохоронців, аферисти і шахраї можуть скористатися такою ситуацією з метою наживи, створюючи добродійні фонди або торгуючи медичними препаратами на чорному ринку чи пропонуючи всілякі "чудодійні" підробки.

Знову "іспанський" сценарій?

Експерти комітету з екстрених ситуацій Всесвітньої організації охорони здоров'я ще раніше визнали, що свинячий грип є загрозою міжнародного масштабу. Справа в тім, що механізм утворення нового вірусу точно повторює найбільш імовірний шлях зародження пандемічних штамів грипу, про можливу появу яких ВООЗ попереджає далеко не вперше.

Щоб було зрозуміліше - кілька слів про особливості еволюції вірусів грипу. Віруси грипу належать до РНК­містких вірусів, що відрізняються нестабільністю геному, тобто високою ймовірністю появи нових мутацій. У клітинах зараженого організму вірусна РНК копіюється з великою кількістю помилок, у результаті чого постійно з'являються нові різновиди вірусу.

Імунні системи людини й тварин мають здатність "запам'ятовувати" антигени збудників інфекції. Завдяки цьому при повторній зустрічі зі знайомим вірусом організм швидко виробляє антитіла, здатні впізнати й нейтралізувати вірусні частки. Однак нові віруси грипу, антигени яких відрізняються від попередніх, є "невидимими" для імунної системи, й організму доводиться боротися з інфекцією з нуля. У таких випадках захворювання не минає без важких проявів, можливий і летальний результат.

У вірусів грипу є й інший механізм мінливості, що забезпечує можливість швидкої появи зовсім нових штамів, що відрізняються від попереднього унікальною комбінацією великих ділянок геному. У зараженій клітині вірусна РНК синтезується у вигляді кількох більших фрагментів, з яких потім збираються нові вірусні частки. При зустрічі в організмі двох різних штамів вірусу, вони можуть легко обмінюватися такими фрагментами. Так з'являється новий вірус, що відрізняється за структурою й набором антигенів від обох "батьківських" варіантів.

У різних різновидів грипу є своя "спеціалізація": одні вражають  людей, інші - ссавців чи птахів. Однак завдяки описаному вище механізму обміну генами при зустрічі "людського" вірусу грипу з "пташиним" або "свинячим" різновидами можлива поява нових збудників захворювання, незнайомих імунній системі людини. Саме таким був механізм появи знаменитого вірусу іспанки, що спричинив найбільш смертельну в історії людства пандемію 1918 - 1919 років. Іспанка, до слова, також була різновидом грипу H1N1, що передався людині від свиней.          

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4273 / 1.59MB / SQL:{query_count}