Уйгури далі борються за створення незалежної держави
Стрічками світових новинних ресурсів днями промайнула коротка інформація, яку ширший загал, упевнений, майже не зауважив. Пекін повідомив про ліквідацію за перші чотири місяці 2009 року в СиньцзянУйгурському автономному районі на північному заході країни семи підпільних терористичних осередків.
Китай далеко, СиньцзянУйгурський автономний район - для нас узагалі екзотика. Тим не менше, це коротке повідомлення безпосередньо стосується серйозної міжнародної проблеми, яка, до речі, зачіпає навіть пострадянський простір. Мова йде про намагання 15мільйонного уйгурського народу проголосити незалежну державу. Намагання, які жорстоко придушуються центральним урядом в Пекіні. Водночас реакції міжнародної спільноти на китайські репресії у СиньцзянУйгурському автономному районі майже нема. Причини дві. Перша - Пекін украй жорстко блокує будьякі витоки інформації як про акції протесту уйгурів, так і про заворушення у Тибеті. Друга - позиція Сполучених Штатів, які теж не дуже зацікавлені в поширенні правдивої інформації про національновизвольну боротьбу уйгурського народу - адже уйгури сповідують іслам. А виникнення нової мусульманської держави аж ніяк не тішитиме Білий дім. Тим більше, що тутешній сепаратистський рух "Східний Туркестан" небезпідставно підозрюють у зв'язках з ненависною американцям "АльКаїдою".
Хронологія уйгурських акцій протесту 2008 року:18 березня терористкашагідка підірвала бомбу в міському автобусі в столиці автономного району Урумчі. Цей факт не визнаний китайською владою, однак інформацію про нього поширив "International Herald Tribune". 23 березня - багатолюдні антиурядові виступи на заході СиньцзянУйгурського автономного району. Через блокування роботи західних ЗМІ китайською владою інформація про загиблих і поранених під час розгону демонстрацій не підтверджена ні владою, ні незалежними спостерігачами або ЗМІ. 2425 березня - демонстрації відновилися після того, як у поліцейському відділку закатували багатого уйгура, торговця й філантропа Муталліпа Хаджіма. Сили правопорядку арештували понад 400 людей, більшість з яких опинилася у в'язниці. "The New York Times" писала, що демонстранти несли транспаранти з вимогою незалежності. 4 серпня - два чоловіки здійснили напад на поліцейський пост біля Кашгара. Від вибуху двох саморобних вибухових пристроїв загинули 16 китайських поліцейських. 10 серпня - з міста Кука надійшли повідомлення про вибухи й перестрілки біля поліцейських відділків та офісів державних установ. Загинуло щонайменше 12 осіб, кількість поранених не відома. |
Загалом уйгури - один з найдревніших тюркомовних народів. Національне гноблення й жорстока експлуатація китайців викликали численні повстання уйгурів проти маньчжуроцинських, а пізніше гоміньдановських поневолювачів. 1921 року на з'їзді представників уйгурів у Ташкенті за пропозицією академіка В.Бартольда давня самоназва "уйгур" була відновлена як загальнонаціональна. Після перемоги в 1949 році комуністів у Китаї був утворений СиньцзянУйгурський автономний район, де суттєво обмежені права корінного населення, перш за все в тому, що стосується освіти та віросповідання.
Це, природно, було причиною спротиву самих уйгурів, які створили рух "Східний Туркестан", який різноманітними способами, перш за все терористичними, намагається привернути увагу міжнародної спільноти до ситуації в регіоні. Тільки в адміністративному центрі СиньцзянУйгурського автономного району місті Кашгар з початку 1990х років сталося, за неповними даними, 350 терористичних атак. Особливо активно уйгури протестували в 2008 році (див. довідку "Пошти"). Зрештою, нещодавнє повідомлення про викриття принаймні семи підпільних терористичних осередків свідчить, що уйгури не відмовилися від ідеї створення незалежного "Східного Туркестану". Очевидно, що центральний уряд у Пекіні цього не допустить. А дані про репресії (зазвичай, масові та вкрай жорстокі) будуть ретельно приховані.
Фото: live4fun.ru