"Пошта" підрахувала: аби донька чи син були казковими героями шкільного балу, батькам доведеться витратити як мінімум 3- 5 тисяч гривень
Останній дзвінок у школах вже пролунав. І хоч попереду у випускників - учнів 9 та 11 класів гаряча пора - готування до іспитів, анітрохи не відступає на задній план інша " гаряча" тема - випускний бал. Нині повним ходом приміряють сукні, роблять пробні зачіски, замовляють бенкетні зали тощо. Скільки ж коштуватиме батькам прощання їхніх чад зі школою?
Витрати складаються з двох частин: квіти, подарунки школі, накривання столів після іспитів - це, так би мовити, перший транш, і другий, значно дорожчий -вбрання сина чи доньки на випускний вечір. Мати одинадцятикласника середньої школи № 82 м. Львова розповіла "Пошті", що всі питання щодо організації випускного балу вирішує батьківський комітет. Квіти для вчителів на останній дзвінок купував кожен учень окремо. Синові вона купила букет за 100 грн. Окрім того, на останній дзвінок для учнів організували солодкий стіл, на що збирали по 100 грн. Так вже прийнято, що на закінчення школи випускники роблять учителям подарунки. На них також складали по 100 грн. Цього року, як розповіла жінка, у їхній школі обов'язковим атрибутом для 11-класників на останній дзвінок була вишиванка. Вартість вишитої сорочки, залежно від узору та якості тканини, коливалася у межах 250-300 грн. Синові вона купила сорочку за 300 грн. Не обійдуться без витрат і випускні іспити, після яких, майже в усіх школах, організовують частування. Тож з кожного учня збирали ще по 100 грн.
Але ці витрати, порівняно з тими, що очікують батьків під час підготовки до головного свята - випускного вечора, не такі вже й великі. Для того, щоб накрити столи, з кожного випускника збирали по 300 грн. Ще по 100 грн планують збирати додатково на напої. Мати одинадцятикласника каже, що у їхній школі ці збори не є надто великими. Вона спілкувалася з матерями випусників з інших шкіл, де збирають значно вищі суми. На випускний бал, за словами жінки, йдуть всі учні з класу, де навчається її син. Ті діти, родичі яких не можуть дозволити собі надто великих витрат, святкуватимуть без батьків.
цієї гімназії Софія пояснила "Пошті", що у цю суму входить оренда залу для застілля, послуги фотографа, подарунки для вчителів та деякі інші витрати. Якщо на випускний вечір з сином чи донькою підуть батьки, то додатково з кожного треба буде заплатити 250 грн. За словами школярки, всі питання збору коштів і їх витрат вирішує батьківський комітет. Наразі суперечок між батьками не було.
Цьогоріч на Львівщині є майже 24 тис. випускників шкіл, але порівняно з минулим роком, їх в області менше. Найбільше 11-класників у Яворівському, Жовківському, Сокальському районах. У Львові дипломи про середню освіту отримає 6542 випускники (торік - 6979). |
Випускники Львівської лінгвістичної гімназії вирішили, що перший бал у житті має пройти на висоті, тож на його святкування збирають по 1000 грн з учня. Випускниця
- Урочиста частина відбуватиметься в оперному театрі, а для святкування ми замовили ресторан, - каже випускниця гімназії. - Учителі у ньому вже були, їм сподобалося. Тож все гаразд.
Шкільний випускний бал буває раз у житті, стверджують учні, тож кожному з них хочеться виглядати якнайкраще. Проблему вбрання хлопцям розв'язати значно простіше. Костюм, сорочку, взуття купити нескладно, якщо випускник точно знає, що він хоче і у нього не завищена планка вимог. Якщо одяг купувати на міських ринках, то сорочку можна придбати приблизно за 80 грн, краватку - за 40-50 грн, костюм - 500-700 грн. Одяг у фірмових магазинах, звісно, значно дорожчий. Сорочка там коштує 150-250 грн, краватка - 80-120 грн, а вартість костюма - від 1500 грн і вище. Діапазон цін на взуття коливається від 250 до 600 грн. А фірмове закордонне коштує 1500-2000 грн. Послуги перукаря батькам випускника обійдуться в 20-35 грн.
А ось з дівчатами батькам, особливо матерям, значно більше мороки. Плаття не просто має бути красиве, оригінальне, а ще й у єдиному екземплярі, чого добитися непросто.
- Своїй доньці я сукню шитиму, - розповіла нам мама випускниці СШ № 30. - Я з донькою всі ноги сходила, блукаючи магазинами, салонами, ринками, аби підібрати фасон. Загалом готове й доволі скромне бальне плаття на випускний коштує від 1500 грн. І межі цінам, самі розумієте, нема.
Управління освіти Львівської міської ради просить учителів, учнів та батьків на завершення навчального року замість квітів дарувати школі українську книжку. Це дасть можливість поповнити шкільні бібліотеки новими виданнями, а випускники зможуть залишити свої імена у книгах. |
Нині взуття дуже дороге, особливо імпортне. За босоніжки чи туфлі треба викласти як мінімум 500-600 грн.
Ще одна морока - зачіски, особливо для дівчаток, в яких довге волосся. Майже кожна випускниця вже має домовленість з перукарями й тепер робить пробні зачіски. Її вартість залежатиме від складності роботи. Зачіска на коротке волосся обійдеться у 50-70 грн, а на довге, з прикрасами та витворами фантазії перукаря - 120-150 грн. Доплюсуйте до витрат ще 100 грн за макіяж у салонах краси. Додаткові витрати потягнуть і аксесуари - прикраси, сумочка. Для них обмежень у ціні нема.
За приблизними підрахунками, батьки, чиї діти цього року закінчують школу, на їхнє останнє шкільне свято витратять мінімум 3000-5000 грн. Верхньої планки витрат, звісно, нема. Хоча будуть і такі діти, чиї батьки не зможуть оплатити таке святкування, тож вони або виглядатимуть скромніше, або взагалі не підуть на останній шкільний бал.
Михайло Мартиняк, директор середньої загальноосвітньої школи № 62 м. Львова
з поглибленим вивченням іноземної мови
До святкування випускних вечорів ставлюся позитивно, якби не один нюанс: батьки витрачають надто великі суми. На жаль, не всі батьки можуть дозволити собі віддати такі кошти на святкування. У Польщі є добра практика. Там за 100 днів до закінчення школи, десь перед великим постом, організовують невелике святкування в школі: скромно, просто і всім доступно. А у нас випускний вечір святкують занадто помпезно.
Володимир Прокопенко, директор середньої загальноосвітньої школи № 27 м. Львова
Нині, готуючись до випускного вечора, одинадцятикласники вчаться танцювати вальс. Це тішить. Підготовка до випускного у нашій школі триває спокійно, непорозумінь між батьками, вчителями та учнями нема. Випускний повинен бути. Це традиція. А всі питання щодо його організації вирішують батьки. Школа організовує тільки урочисту частину.