В Україні чимало мовиться про здоровий спосіб життя, однак живуть за цим принципом одиниці. Статистика вкрай невтішна. За свідченням попередньої очільниці МОЗ, кожна третя смерть (34,4%) в Україні має серед причин зловживання спиртним, а на кожного українця припадає в середньому майже 9 літрів чистого спирту на рік. При цьому 20% українських чоловіків регулярно напиваються або йдуть у запій. Про тютюновий смог і говорити нічого. А, як доведено, приклад дорослих наслідують діти і саме в не дуже добрих вчинках намагаються показати, які вони дорослі та самостійні.
Міжнародний проєкт “Європейське опитування учнів щодо вживання алкоголю та інших наркотичних речовин (ESPAD)”, який реалізують за підтримки Європейського центру моніторингу наркотиків та наркоманії (EMCDDA) з 1995 року, що чотири роки проводить опитування в понад 45 європейських країнах, у тому числі в Україні. У 2019 році була проведена сьома хвиля опитування в Україні, яка охопила 8509 респондентів (4108 хлопців і 4401 дівчину) віком 14 – 17 років, які є учнями сільських та міських закладів загальної середньої освіти, закладів професійної технічної освіти та закладів фахової передвищої освіти.
В Україні дослідження провела ГО “Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка” за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Європейського моніторингового центру з наркотиків та наркоманії (EMCDDA).
Зі слів організаторів, аби створити умови для максимальної відвертості, респонденти вкладали анкету у спеціальний конверт, тож могли бути певні, що їхні відповіді не стануть відомі будь-кому в навчальному закладі.
Спиртні напої
Під час презентації результатів дослідження мовилося про те, що одним із чинників вживання психоактивних речовин є їхня доступність для підлітків. Показники в Україні дуже високі. Навіть міцні алкогольні напої, вартість яких щороку зростає у кілька разів і які мають контролювати під час продажу, також досить доступні. Майже третина опитаних (28,6%) стверджують, що їм легко або дуже легко дістати ці напої.
Згідно з даними дослідження, 64,3% опитаних заявили, що їм легко або дуже легко купити вино, пиво, шампанське, 60,7% опитаних – слабоалкогольні напої.
Серед причини, через які підлітки вживали спиртне, 36% хлопців та 42% дівчат назвали «покращення настрою». 23% хлопців і 30% дівчат за допомоги спиртного намагаються впоратися із внутрішніми проблемами. 17% опитаних відповіли, що вживають спиртне задля «отримання кайфу», а 12,5% – задля схвалення іншими.
Водночас 82% опитаних хлопців та 88% дівчат заявили про досвід вживання спиртного впродовж життя, 74% вживали алкогольні напої протягом останнього року, 46% пили їх упродовж 30 останніх днів.
Наркотики
12,3% підлітків зазначили, що мають доступ до марихуани, 7,1% – до транквілізаторів (особливо транквілізатори доступні дівчатам). 5,8% та 5,7% опитаних підлітків заявили, що їм легко дістати амфетамін і крек, 5,2% – екстазі, 4,9% – метамфетамін, 4,3% – кокаїн і 4,2% – метадон.
Серед підлітків 14 – 17 років 18% мали досвід вживання різних наркотиків (18,3% дівчат і 16,6% хлопців). У 2015 році, коли проводили шосту хвилю дослідження ЮНІСЕФ, цей відсоток становив 11,9 у дівчат і 17,8 у хлопців; у 2011 році – 8,4 у дівчат і 21,2 у хлопців.
Також у дослідженні розглядали поведінкові практики підлітків, які вживали наркотики: 14% респондентів заявили, що вживали дві або більше наркотичних речовин, грали в азартні ігри протягом 12 останніх місяців як мінімум два-три рази на тиждень. Серед тих, що вживають більш ніж дві наркотичні речовини, удвічі більше жертв булінгу, аніж серед інших (21,2% та 9,5% відповідно), у 3,7 рази частіше проявляють агресивні форми поведінки, аніж ті, що не вживають їх (17,4% та 4,7% відповідно).
Куріння
Попри потужні кампанії проти куріння і їхні значні результати рівень доступності сигарет для підлітків залишається досить високим: практично кожен другий (43,8%) не має жодних проблем, щоб їх купити.
В дослідженні запитували не лише про звичні сигарети, а й про електронні. Відповіді респондентів свідчать про досить швидке їхнє поширення серед підлітків, незважаючи на те, що цей продукт не так давно прийшов в Україну. Навіть для дівчат цей показник досить високий. За останні 30 днів перед опитуванням кожен четвертий хлопець курив, а 15% курили електронні сигарети. Серед дівчат цей показник трохи менший. Щоденні курці становлять 19%. За даними дослідження, досвід куріння мають 54,7% хлопців і 46,4% дівчат.
Інтернет і азартні ігри
Також дослідження показало, що серед українських підлітків зростає залежність від інтернету, соціальних мереж та азартних ігор.
За результатами дослідження, 44,7% підлітків у робочі (навчальні) дні проводять у соцмережах 4 години і більше (34,1% серед хлопців та 54,6% серед дівчат). Більш ніж половина (55,4%) опитаних визнають, що проводять забагато часу в соцмережах (46,8% серед хлопців та 63,3% серед дівчат).
Майже кожен четвертий (23,9%) повідомив про те, що в нього псується настрій, коли він не може вийти в соцмережі (19,6% серед хлопців та 27,9% серед дівчат), ще 43,6% зазначили, що їхні батьки кажуть, що вони проводять забагато часу в соціальних мережах (35,7% серед хлопців та 50,9% серед дівчат).
6,7% підлітків мають залежність від азартних ігор (10,8% серед хлопців та 2,9% серед дівчат).
Булінг
Окрім цього, в дослідженні опитали підлітків щодо булінгу чи його проявів у їхніх навчальних закладах, участі або реакції на це явище самих підлітків.
Кожен десятий з усіх опитаних (10,2%) повідомив, що був жертвою булінгу впродовж останніх двох-трьох місяців (9,7% серед хлопців та 10,6% серед дівчат).
5,7% підлітків визнали, що брали участь в булінгу інших людей, причому серед хлопців таких більше, аніж серед дівчат (відповідно 6,9% та 4,7%).
Кожен четвертий (25,8%) опитаний зазначив, що спостерігав випадки булінгу, проте особисто в них участі не брав (24,4% серед хлопців та 27,2% серед дівчат).
Серед тих, що стали жертвами булінгу, більш ніж третина (37,5%) опитаних ігнорували булінг, 28,9% намагалися чинити опір самостійно як фізично, так і словесно. Майже кожна п’ята (18,7%) жертва булінгу шукала підтримки в батьків, 13,5% – у друзів.
Дослідники зазначили певні позитивні зрушення з часу минулого дослідження, яке проводили в 2017 році. Зокрема, збільшилася частка підлітків, які не стикалися з випадками булінгу впродовж останніх двох-трьох місяців (38% у 2017-ому до 57,2% у 2019-ому). Також більш ніж на половину зменшилася частка учнів, які визнали себе жертвами булінгу впродовж останніх двох-трьох місяців (із 24% у 2017-ому до 10,2% у 2019-ому).