Потужна світова економічна криза з'їсть 4 трлн доларів. Падають навіть найсильніші економіки
Світова економіка в 2009 р. скоротиться на 1,3%, що стане першою глобальною рецесією з часів Другої світової війни. Експерти Міжнародного валютного фонду (МВФ) стверджують, що таке зниження економічної активності є неминучим "навіть у випадку вживання рішучих заходів з оздоровлення фінансового сектору й подальшого використання важелів макроекономічної політики для підтримки сукупного попиту".
МВФ випустив свіжу доповідь про перспективи світової економіки. "Нинішній спад має воістину глобальний характер: зниження обсягу виробництва на душу населення прогнозується в країнах, що становлять три чверті світової економіки. Згідно з прогнозом, ріст відновиться в 2010 р., але його темпи - 1,9% - будуть низькими, порівняно з періодами економічного підйому в минулому", - говориться у документі.
Цього року ВВП розвинених країн скоротиться в середньому на 3,8%, тоді як раніше очікувалося, що цей показник становитиме в середньому 2%. За даними фонду, виробництво в розвинених країнах у останньому кварталі 2008 р. упало на "безпрецедентні" 7,5%, і МВФ прогнозує, що таким же буде спад за підсумками першого кварталу 2009 р.
Серед розвинених країн найгостріший спад переживають економіки провідних світових експортерів. Так, експерти МВФ прогнозують, що за підсумками 2009 р. спад економіки Японії становитиме 6,2%, а Німеччини - 5,6%. Сильна рецесія очікується у провідних економіках Європи. У 2009 р. економіка Італії скоротиться на 4,4%, Великобританії - на 4,1%, Франції - на 3%.
Серед тих, хто потерпатиме найбільше від глобальної фінансово-економічної кризи, називають Росію та 11 країн СНД. Згідно з прогнозом, ВВП Росії в 2009 р. зменшиться на 6%. При цьому відновлення російської економіки почнеться не раніше 2010 р., коли ВВП країни виросте всього лише на 0,5%. МВФ розраховує, що економіка всіх держав СНД у 2009 р. скоротиться на 5,1%, однак уже в 2010 р. збільшиться на 1,2%. Разом зі спадом світової економіки в 2009 р. далі знижуватимуться й світові ціни на нафту. Згідно із прогнозом МВФ, зменшення вартості нафти на світовому ринку в 2009 р. буде 46,4%.
Перспективи світової торгівлі ще похмуріші. МВФ прогнозує, що обсяги світової торгівлі в 2009 р. скоротяться на 11% і в 2010 р. виростуть усього на 0,6%. Після того, як протягом 60 років торгівля була двигуном росту світової економіки, від скорочення торгівлі постраждали ті країни, чиї економіки орієнтовані на експорт, особливо це стосується країн Азії. При цьому скорочення обсягів експорту економічно розвинених держав досягне 13,5%, а тих, що розвиваються, - 6,4%.
Втрати світових фінансових компаній, за підрахунком МВФ, можуть сягнути 4,05 трлн доларів до кінця 2010 р. Настільки велика втрата капіталу прирікає банківську систему на "повільний і хворобливий" процес очищення балансів. Рік тому фонд оцінював втрати від глобальної кредитної кризи в 945 млрд доларів.
Величезні збитки відіб'ють у банків бажання позичати. Дефіцит кредитування штовхне світову економіку в глибоку рецесію. Державні бюджети затріщать по швах через витрати на націоналізацію проблемних компаній, що, своєю чергою, ще сильніше обтяжить платників податків. Такі безрадісні причинно-наслідкові ланцюги наводить МВФ.
Через проблеми в західних банках усім світом може прокотитися хвиля корпоративних дефолтів. Причому найважче доведеться країнам, які розвиваються, - їхні компанії цього року повинні виплатити 1,8 трлн доларів боргу. "Звіт МВФ повернув інвесторів до суворої реальності. Останнім часом з'являється дуже мало інформації про стан економіки, тому люди не знають, що робити, й побоюються вкладати гроші", - говорить стратег Нігел Ренделл із RBC Capital Markets.
"Экономические известия" (із скороченнями)