Із настанням холодів ми не можемо стояти осторонь проблем людей, які не мають дому, – безхатченків. Пізня осінь і зима – найважча пора року для них! Проте кожен охочий може допомогти нужденним, а саме: повідомити адреси місць для ночівлі; віддати теплий одяг чи взуття; стати волонтером, який роздає гарячі страви; пожертвувати кошти; порадити, куди звернутися по допомогу соціальних працівників, лікарів, юристів.
Побачивши безпритульного, не проходьте повз! Може, ваша увага урятує йому життя!
Де можна взяти теплий одяг і переночувати
Уже багато років у Львові діє Центр обліку та нічного перебування бездомних осіб, у якому кожен безхатченко може отримати необхідні продукти харчування, теплий одяг і взуття та місце для ночівлі. Така потреба є тут щороку. Тому саме зараз, восени, небайдужі львів’яни можуть долучитися до допомогти безпритульним!Містян просять приносити в центр светри, штани, теплі куртки та взуття середніх розмірів, а також білизну, шкарпетки. Найбільше таких речей потребують бездомні чоловіки.
Ігор Кобрин, начальник міського управління соціального захисту, розповів, що зараз послугами нічлігу щодня користуються майже 40-50 осіб. Але із настанням холодів їх більшає, тож при мінусовій температурі повітря в центрі працюватиме ще й денний пункт обігріву.
До слова у Львові в морози (від -10о) діє пункт обігріву на вул. Личаківська, 56 (у приміщенні БО “Регіональний центр соціальної адаптації”). Працює він із понеділка по п’ятницю з 09.00 до 18.00.
Нагадаємо, що Львівський центр обліку та нічного перебування бездомних осіб надає безпритульним юридичні консультації з питань соціального захисту, сприяє у відновленні втрачених документів, реєстрації місця проживання бездомних осіб за адресою закладу і в оформленні пенсій, соціальних допомог, влаштуванні у заклади осіб похилого віку та осіб з інвалідністю.
А ще центр надає нічліг, харчування, першу медичну допомогу, санітарно-гігієнічні послуги та чистий теплий одяг кожному, хто його потребує.
Львів’ян просять скеровувати безпритульних у центр, адже там їм нададуть необхідні послуги та допомогу! Отож, побачивши на вулиці безхатченка, варто поцікавитися, чи може він самотужки пересуватися, чи не потребує медичної допомоги. Якщо медична допомога йому не потрібна, можна надати йому інформацію про місця ночівлі, обігріву, отримання інших соціальних послуг.
“У випадку, якщо ви побачили на вулиці безхатченка, який самостійно не пересувається (хворий, поранений, в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння) або потребує медичної допомоги, необхідно викликати “швидку”, – кажуть у центрі. – Також можна викликати бригаду соціального патруля центру, яка також після прибуття на місце викличе бригаду “швидкої”, котра має надати потерпілому необхідну медичну допомогу або за потреби госпіталізувати його”.
Адреса Центру обліку та нічного перебування бездомних осіб: м. Львів, вул. Кирилівська, 3-а.
Графік роботи: понеділок – п’ятниця (09.00 – 18.00).
Графік роботи відділення нічного перебування: понеділок – неділя (20.00 – 08.00).
Тел. гарячої лінії 233-10-49.
Юридичні консультації: 233-14-79.
Де можна поїсти
Спільнота “Емаус-Оселя” вперше у Львові звернула увагу на проблеми бездомних людей холодної пори року і почала їм допомагати. На початку 2000-их у сильні морози вона організувала наметове містечко для безхатченків. Там безпритульні могли переночувати, зігрітися і скуштувати теплих страв. Ця спільнота діє у нашому місті вже 16 років! За цей час у ній зродилася ініціатива нічних патрулювань у холодну пору року. Волонтери спільноти знають місця, де збираються безпритульні, і приїжджають до них із допомогою. Наталія Саноцька, заступниця голови спільноти “Емаус-Оселя”, розповіла “Львівській Пошті”, що під час таких патрулювань безхатченкам роздають гарячий суп і чай, а також теплий одяг.А ще “Емаус-Оселя” впродовж року організовує щотижня обіди для безпритульних. Роздачу теплої їжі роблять і на свята. На Великдень і Різдво такі обіди справді святкові. Зі слів Наталії Саноцької найбільше людей приходить на трапезу саме взимку. Тоді й з’являється потреба у волонтерах і продуктах.
Цікаво й те, що більшість волонтерів – колишні безпритульні. Однак до доброї справи може долучитися кожен: написати “Емаус-Оселі” у фейсбуці чи зателефонувати. Співрозмовниця каже, що містяни можуть ставати волонтерами для нічних патрулювань, приносити складники для супів або чай, жертвувати кошти, а ще залишати одяг та різні предмети побуту в контейнерах “Емаус”, яких у Львові понад 20 (адреси див. нижче).
“До “Емаус-Оселі” у Винниках безхатьки можуть приходити вдень, аби прийняти душ, зігрітися, відпочити, підстригтися, отримати теплий одяг. До речі, такими послугами можна користуватися у нас впродовж цілого року, але кількість нужденних, які звертаються до нас, збільшується саме взимку”, – підсумовує Наталія Саноцька.
Адреса “Емаус-Оселі”: м. Винники, вул. І. Франка, 69.
Осередок підтримки безпритульних: м. Винники, вул. Винниченка, 3.
Зателефонувати спільноті взаємодопомоги можна на номери:
+38 (096) 426-47-96; +38 (032) 296-33-03
Куди приносити одяг і предмети побуту для нужденних?
Речі для нужденних приймають у Центрі обліку та нічного перебування бездомних громадян на вул. Кирилівська, 3-а. Крім того, їх можна приносити до контейнерів “Емаус”. Однак залишати там треба лише чистий і придатний для носіння одяг і взуття! А також книги, журнали, папір, іграшки (також у доброму стані), постіль, рушники, скатертини, галантерейні вироби та невеликі предмети побуту. Всі ці речі варто класти в пакети, аби вони не забруднилися і не замокли в контейнері (пакети ці згодом здадуть на переробку).
Контейнери “Емаус” у Львові можна знайти за такими адресами:
* вул. Винниченка, 22 (біля храму Архистратига Михаїла);
* пл. Святого Юра, 5 (біля входу до Святоюрського собору);
* просп. Червоної Калини, 70 (біля входу до церкви Різдва Пресвятої Богородиці);
* вул. Дж. Вашингтона, 12 (на розі з вул. Пасічна, АЗС “ОККО”);
* вул. Малоголосківська, 8-д (на парковці біля житлового комплексу);
* с. Сокільники, вул. Стрийська, 30 (біля входу у ТРЦ King Cross Leopolis з боку гіпермаркету “Епіцентр”);
* вул. Шевченка, 388-408, Рясне-1 (капличка Василія Великого);
* вул. Личаківська, 175 (біля входу до церкви Покрову Пресвятої Богородиці);
* вул. Максимовича, 2 (біля каплиці Успення Пресвятої Богородиці);
* вул. Угорська, 2 (біля входу в Майстерню добрих справ “Емаус-Оселя”);
* ТВК “Південний” (1-ий – біля входу до церкви Покрову Пресвятої Богородиці; 2-ий – біля входу в благодійний фонд “Білий ангел”);
* вул. Генерала Чупринки, 70 (подвір’я храму Святого Климентія Папи);
* вул. П. Орлика, 5 (подвір’я церкви Святих мучениць Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії);
* вул. Величковського, 1, Рясне-2 (біля храму Пресвятої Євхаристії);
* вул. Наукова, 19-а (між супермаркетами “Сільпо” та “Арсен”), біля церкви Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього;
* вул. Наукова, 2-а (АЗС “ОККО” №64);
* вул. С. Петлюри, 1 (АЗС “ОККО” №68);
* просп. Червоної Калини, 35-а (АЗС “ОККО” №63);
* вул. Зелена, 283 (АЗС “ОККО” №65);
* вул. Ряшівська, 6 (АЗС “ОККО” №69);
* вул. Б. Хмельницького, 292 (АЗС “ОККО” №87).