Мамо, хочу мінестроне!

На нове шкільне харчування від кулінарного експерта Євгена Клопотенка уже перейшли понад 2500 шкіл по всій Україні. Долучитися до них може кожен навчальний заклад. Що для цього потрібно?

Замість котлет – нагетси, овочевого супу із засмажкою – мінестроне, а звичних макаронів – фалафель… Прості за технологією приготування страви, які зараз подають у шкільних їдальнях, можуть стати смачнішими! Варто лише почати готувати їх креативніше і дати їм привабливішу назву. Одне слово, зробити так, аби діти у школі захотіли ці страви скуштувати.
Зробити революцію в шкільному харчуванні вирішив кулінарний експерт, учасник телепроєкту “Майстер-шеф” Євген Клопотенко. Три роки разом зі своєю командою фахівців він напрацьовував більш ніж сотню рецептів для шкільних їдалень та помістив їх на одному сайті. Кухар не лише запропонував цікаві переписи, максимально знизив у них кількість олії, а й додав більше запечених страв і спецій.
Автор проєкту “Нове шкільне харчування” та збірника рецептур страв для харчування дітей у школах запевняє: усі його страви бюджетні, сучасні і корисні! А ось “совка” на столі треба давно позбутися. І в цьому насамперед повинні бути зацікавлені батьки. Та для цього вони самі мають захотіти змінитися – переглянути свої кулінарні звички, переосмислити сімейні устави, погодитися на використання нових продуктів і способів приготування.

Геть “радянщину” зі столів!

Зайнятися реформою шкільного харчування Євгена Клопотенка спонукала його “дитяча травма”.
“Досі пам’ятаю запах, яким була наповнена наша шкільна їдальня, вигляд сірої каші та смак холодних макаронів і супу, в якому плавав жир. Моя мама їла у школі гуляш, я їв у школі гуляш і коли більш ніж через 10 років зайшов до шкільної їдальні, то виявилося, що нічого не змінилося. Зараз мої племінники також їдять гуляш, – розповідає Євген Клопотенко. – Це означає, що в Україні система шкільного харчування давно застаріла. Збірник рецептур, за яким готують у школах, був виданий ще 1956 року. Там головне, щоб їжа була безпечна, але несмачна. Тому в школах, лікарнях, військових частинах, навіть в’язницях уся їжа була однакова. Одного разу я зрозумів, що більше не хочу жити в Україні під назвою “радянська”. Треба йти вперед”.
Тож, перемігши у кулінарному шоу, молодий фахівець вирішив започаткувати соціальний проєкт, який змінив би радянську культуру харчування на європейську. На його думку, улюблені народні салати – як-от олів’є  “Оселедець під шубою”, “Мімоза”, традиційне варіння гречки, готування салату з буряка чи капусти з додаваннями майонезу мають відійти в минуле. Тобто стіл українців повинен осучаснитися. Для цього, зі слів Євгена Клопотенка, треба не так уже й багато: дещо видозмінити звичні продукти і надати їм привабливого вигляду.
“Наприклад, раджу куряче філе змолоти, приправити спеціями, надати йому квадратної чи видовженої форми, обкачати в сухарях і запекти у духовці. Матимете чудові нагетси. Звичайний овочевий суп, до якого додають засмажку, можна легко перетворити на суп мінестроне. Різниця в тому, що овочі не треба варити довго, а кинути в бульйон за 15 хвилин до закінчення готування. Так вони залишаться хрумкими. Доповнить смак і аромат цього супу вершкове масло”, – ділиться рецептами фахівець.
Макарони, які так люблять діти вдома, але не в школі, можна також зробити смачнішими. Для того, щоби приготувати італійський салат, знадобиться, на пораду Євгена Клопотенка, варена холодна паста, бажано у вигляді метеликів, варений буряк, дрібка насіння, наприклад, кунжутного, і на бажання – зелений горошок. Заправкою тут служитиме сік лимона.
“Зараз у шкільних їдальнях харчується менш ніж третина учнів. Ми ж хочемо, щоби постійно харчувалися 70% дітей. Але це не кінцева мета проєкту. Треба, щоби молодь, яка закінчує школу, розумілася на їжі, мала сформований смак до здорового харчування і почала його практикувати”, – веде далі Євген Клопотенко.

Батьки, почніть зміни удома…

Головний виклик для батьків, на думку кулінарного експерта, паралельно зі змінами в харчуванні у школах робити такі зміни удома, на своїй кухні. Наприклад, можна переставати купувати сосиски, сардельки, натомість готувати “правильні” бургери. До речі, вони також є в збірнику рецептів Євгена Клопотенка.
Отож, щоб зробити “правильний” бургер, потрібно в булочку, яку дитина так часто купує у школі, покласти шматок м’яса і додати свіжих овочів. До цього чудово смакуватиме чорний чай із молоком, корицею та мускатним горіхом – масала.
По-іншому можна готувати вдома і гречку. Євген Клопотенко радить ці крупи  не варити, а залити на дві години гарячим овочевим або м’ясним бульйоном чи томатним соком. Набагато смачніше можна приготувати і ячні крупи. Їх треба зварити, але так, щоб вони залишалися трохи твердими, додати будь-яких овочів, і на вашому столі – видозмінений грузинський салат табуле.

…та продовжте у школі!

На нове шкільне харчування за рецептами кухаря вже перейшло 2500 шкіл по всій Україні. У Львові наразі лише розглядають такий варіант.
До слова, вcі рецепти у збірнику Євгена Клопотенка перевірені та схвалені Держслужбою України з питань безпечності харчових продуктів. А це означає, що, згідно з висновком санепідекспертизи, рецептури ці відповідають вимогам безпеки для здоров’я і життя людини і що їх можна використовувати за призначенням, тобто для харчування дітей в освітніх закладах.
“Ми не можемо змусити шкільних кухарів готувати страви з цього збірника. Але якщо хоч одна школа у кожному місті почне готувати страви за нашими рецептами і дітям вони смакуватимуть, то й інші навчальні заклади також захочуть змін. На роботу кухні можуть вплинути батьки. Якщо вони хочуть, аби їхні діти їли у школі смачно та з охотою, то мають звернутися до дирекції навчального закладу, запропонувати зробити зміни – і все”, – розповідає Євген Клопотенко.
Повний збірник рецептів можна знайти на сайті http://cultfood.info. Він доступний усім! Крім того, на цьому ж сайті уміщена інструкція для батьків та адміністрації школи, як перейти на нове шкільне харчування і контролювати його якість. Що стосується кухарів, то спеціально для них є кілька коротких навчальних відео, як користуватися збірником та як готувати за новими правилами.

Рецепти страв від Євгена Клопотенка

Соус бешамель

Розтопити 20 грамів вершкового масла, спасерувати на маслі 50 г борошна до золотавого кольору. Додати в 950 грамів молока дрібку мускатного горіха. Помішуючи, поступово вливати в пасероване борошно молоко. Довести на слабкому вогні соус до консистенції густої сметани.
Готовий соус можна тримати в холодильнику при температурі не вище чотирьох градусів 48 годин. 
Важливі примітки: щоб у соусі не було грудочок, молоко повинно бути не гаряче, а тепле. Якщо соус вийшов густий, його можна розбавити молоком.

Салат із запеченої капусти

Головку капусти вагою приблизно кілограм розрізати начетверо. Викласти у форму для запікання та полити олією. Капусту запікати в духовці до розм’якшення, але щоб вона залишалася в міру хрумкою та пружною (приблизно півтора години при температурі 200 градусів). Готову капусту нарізати на доволі великі шматки і полити 10 грамами лимонного соку, додати дрібку солі та мускатного горіха.
Важливі примітки: якщо капуста завелика, перед запіканням розріжте її на більше частин. Капуста повинна добре запектися до рум’яного світло-коричневого кольору. Так вона матиме добрий смак і аромат. Якщо не маєте лимонного соку, замініть його лимонною кислотою, розведеною в пропорції 1 до 15.

Салат із буряків з абрикосовим соусом

Буряки (800-900 грамів) зварити до готовності. Охолодити, обібрати і натерти на тертці. 50 грамів соняшникової олії змішати із 40 грамами абрикосового варення та ретельно вимішати. Додати 20 грамів лимонного соку, посолити і ще раз вимішати.
Важливі примітки: якщо є можливість, буряк краще запекти у духовці. Тоді він збереже більше вітамінів і буде соковитішим. Із тертого буряка злийте сік, щоб він не псував смак салату. Замість абрикосового варення можна взяти полуничне або сливове (бажано, аби вони були доволі густі).

Картопляний крем-суп

Овочі (140 грамів моркви, 500 грамів картоплі, 100 грамів цибулі) зварити і змолоти в м’ясорубці. Додати соусу бешамель (приготування див. вище), овочевого бульйону та ретельно збити блендером. Додати дрібку мускатного горіха і довести до кипіння.
Важливі примітки: замість блендера овочі можна подрібнити товкачем, яким робите пюре. 

Фалафель

Замочити у воді 500 грамів квасолі на 20 хвилин. Зварити її до готовності. Далі змолоти у м’ясорубці, додати 2-3 яйця, 100 грамів борошна, дрібку солі, чорного меленого перцю і вимішати. Сформувати кульки та випікати їх у духовці при температурі 180 градусів 10 хвилин.
Важливі примітки: оскільки сама страва не є соковитою, її можна подавати зі соусом або салатом. Не переборщіть із борошном та запіканням, інакше страва буде надто суха.

Курячі палички

600 грамів філе накраяти на смужки. Посипати дрібкою меленої паприки. Окремо збити кілька яєць. Спочатку обкачати шматки курятини в борошні, потім у яйці і аж тоді в панірувальних сухарях. Запікати в духовці при температурі 180 градусів упродовж 15 хвилин.
Важливі примітки: не перетримайте курятину в духовці, щоб не була суха. Палички матимуть оригінальний вигляд, якщо панірувати їх у насінні кунжуту.

Яблука каркаде

Взяти 600 грамів яблук, розрізати кожне начетверо. Зварити чай каркаде (20 грамів сухих квітів каркаде на 400 мл води) і розчинити в ньому 50 грамів цукру. Варити, доки суміш не зменшиться в об’ємі удвічі. Яблука пересипати ще 50 грамами цукру та запікати в духовці при температурі 180 градусів 15 хвилин, щоби підрум’янилися, але не розварилися. Дістати яблука з духовки, залити їх концентратом із каркаде та посипати корицею.
Важливі примітки: якщо яблука прим’яті, запікайте їх менше часу. Соус із каркаде повинен бути густий (трішки рідший за карамель).
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5122 / 1.64MB / SQL:{query_count}