Блаженніший Святослав Шевчук,
Глава УГКЦ:
День батька є дуже гарною нагодою для дітей висловити свою любов і пошану до батька. Очевидно, що вони мають висловлювати її не лише один день у році, але це добра нагода для того, щоби почати це робити або в особливий спосіб це виявити. І для жінки дуже важливо мати гарну нагоду, щоб показати свою любов як жінки і матері до свого чоловіка, а чоловік повинен відчути, що він у сім’ї справді знаходить затишок і що для нього його сім’я є тим бажаним домом, де він відчуває свою гідність і пошану до себе як до мужчини, як до чоловіка і батька.
***
Батько мусить усвідомити, що він потрібний у родині, що родина чекає його. Зазвичай батьки, тати, усвідомлюють себе тими, що мають завоювати зовнішній світ для родини. Нині дуже часто батько в сім’ї перетворюється на “великого відсутнього”.
Жінка потребує чоловіка не тільки десь там, назовні, який матеріально забезпечить сім’ю, а потребує чоловіка в сім’ї. А діти потребують батька. Батька, який би брав на себе відповідальність за їхнє життя і за їхнє виховання. Постать батька є дуже важливою для того, щоб формувати належним чином особистість дітей. Особа батька завжди пов’язана в уяві дітей із відчуттям безпеки, стабільності, він має бути тим, хто дає чіткі орієнтири для своїх дітей.
***
Найбільшим спадком, який батьки залишають своїм дітям, є не якісь матеріальні блага, часом не потрібні дітям, а віра в Бога. Пригадую, як один вже старший чоловік у Аргентині колись сказав мені: “Якщо дати дитині великий маєток, а не дати віри в Бога, то вважай, що не дав нічого. Бо вона все втратить, і той спадок, який ти заробляв усе своє життя, може просто змарнувати. А як ти передав дитині віру в Бога, то навіть коли ти не дав їй великого земного достатку чи майна, ти дав їй ключ, інструмент, як все те, чого вона потребує, в чесний спосіб зможе здобути”.
Венедикт Алексійчук,
єпископ УГКЦ
Найважливіше для дітей – те, щоби тати просто були з ними. Син хоче мати тата, бо так він бачитиме, яким повинен бути сам. Для доньки тато є першим чоловіком у її житті.
***
Тато – це той, хто вчить мужності, вчить відповідальності, працьовитості, вчить стратегічно бачити своє життя. Але тут я б казав, що тато має не так вчити, як поставою своєю показувати, яким треба бути. Кажуть, як би батьки не вчили своїх дітей, ті завжди чинитимуть так, як чинять їхні батьки. То значить, що б ти їм не говорив, а вчить твоя поведінка, а не твої слова. Бо виховання – це не те, чого ти навчаєш, що декларуєш, а як поводишся, як живеш.
***
Сучасні батьки, напевне, не завжди, але часто, мають страх розмовляти з дітьми. І діти також, не маючи досвіду розмов із батьками, мають страх перед ними. Ми повинні позбутися цього страху. Чому ми боїмося розмовляти? Ну бо якщо дитина наробила шкоди, її страхають татом. Тато тримає дисципліну. Чому? Бо просто боїться допустити дітей до себе. Ти боїшся, щоб вони пізнали тебе, і тому є страх розмов та зустрічей, бо в розмовах можна пізнати, хто ти є.
***
Кажуть, що авторитет треба дуже довго здобувати, та легко втратити. І тут лише наше життя дасть нам авторитет перед нашими дітьми. Його не треба здобувати, просто треба бути з дітьми, це так як в дружбі – дружимо з кимось не тому, що він кращий від нас чи мудріший, а тому що ми довіряємо один одному. Вважаю, першим із найважливіших кроків, щоби стати авторитетом для дитини, є довіра, щоб тобі довіряли. Якщо тобі не довіряють, ти ніколи не здобудеш того авторитету. А довіра приходить через пізнання один одного, через спілкування, через зустріч.
***
Найважливіше в моєму житті те, що я завжди чувся любленим своїм татом. Це певно найважливіше, що я виніс від свого батька. Всі інші його якості – те, що він був добрим, допомагав іншим, був лагідним. Звичайно, я деколи був караним, але ніколи не переставав чути себе любленим.
Бруно Ферреро,
письменник, педагог, священник
Перший обов’язок батька щодо дітей – любити їхню маму.
Батько перш за все має “бути”. Його присутність повинна означати: ви, моя родина, – найголовніше у моєму житті.
Батько є прикладом, хоче він того чи ні.
Батько забезпечує надійність. Батько оберігає й тоді, коли визначає певні правила, часові та просторові обмеження.
Батько заохочує та додає сил, доводить свою любов повагою, слухаючи та приймаючи.
Батько вчить вирішувати проблеми. Він – найкращий дороговказ у навколишній світ.
Прощення батька – те, що дитина відчуває найкраще і чого очікує найбільше.
Батько – завжди батько, навіть якщо він живе далеко. Коли батько нехтує дітей, забуває або покидає їх, то таким чином завдає їм рани, яка ніколи не загоїться.
Батько – це образ Бога. Бути батьком – велике покликання, а не особистий вибір.
Андрій Капраль,
соліст вокальної формації “Піккардійська терція”, батько трьох дітей:– Батько – це перш за все голова сім’ї, який своїм дітям має дати любов, опіку, бути відповідальним за них та повністю їх забезпечити. Наша родина сповідує християнські цінності, тому для нас сім’я, її добробут, духовно-моральне виховання стоять на першому місці. Вважаю, що якраз усі ці сімейні цінності мають передаватися від батька та матері. Тоді буде любов, розуміння, діти отримуватимуть правильне виховання, а сім’я буде цілісною! Коли ти даєш якусь обіцянку, маю на увазі створити сім’ю, опікуватися нею, ти маєш її дотримувати і виконувати. Те, з яким багажем знань та розумінь дитина ввійде у дорослий світ, закладено ще з дитинства, адже виховання починається з сім’ї, а вже потім з церкви, школи.
На жаль, мого батька серед нас уже немає. Для мене він завжди був другом. Це була виважена, розумна людина. Навіть коли він за щось переживав, цього ніколи не показував дітям. Зараз чітко усвідомлюю, як я його любив і наскільки він мені був потрібен… Багато чого віддав би заради того, щоб з ним поговорити, поспілкуватися, чи просто, щоб побув біля мене.
Мені, звичайно, приємно, що День батька почали святкувати на офіційному державному рівні. Мої донечки щоразу вітають мене з цим святом. Цього року святкуватимемо День батька разом із “Піккардійською терцією” в одному з торгових центрів Львова. Спочатку братиму участь у зустрічі кількох відомих батьків, де говоритимемо про батьківство, значущість батька, а наприкінці вечора подаруємо всім гарний концерт. Тож усіх запрошую!
Мар’ян Шимчук,художник по металу, батько трьох дітей:– Місія батька – правильно виховати дитину. Намагаємося всіма доступними методами втілювати це у життя, хоч іноді лінощі та робота не дають досягти стовідсоткового результату. Через свою зайнятість інколи забагато дозволяємо своїм дітям, даємо їм розслабитися. Маю на увазі займатися тим, що не завжди корисне: сидіти в комп’ютерах, телефонах.
Мій батько для мене дуже великий авторитет, адже саме він дав мені все те, про що тільки можуть мріяти діти. Понад те, він для мене – еталон батьківства, навіть супергерой! Пригадую, як батько мене завжди підтримував, ніколи не сварив, а якщо часом у нього не виходило дотримати якоїсь обіцянки, то завжди все аргументував. Для своїх дітей прагну стати таким же батьком, яким став для мене мій, звісно, з певними правками, покращеннями чи помилками.
Не вважаю, що День матері, День батька, День дитини чи День весни треба святкувати і згадувати лиш один раз на рік. Головне мати гарний настрій щодня! Якщо це присутнє, в сім’ї є порозуміння, все буде чудово. У нас, батьків, кожен день із дітьми повинен бути неповторний!