Міжнародна правозахисна організація "Amnesty International" опублікувала традиційну річну доповідь
У документі стверджується, що через загострення світової економічної кризи у світі значно погіршилась ситуація в галузі прав людини. Крім того, ще більше поглибилася прірва між багатими та бідними.
Водночас економічний спад сприяв посиленню репресій, які виявлялись у жорсткому придушенні протестів, що спалахували внаслідок бідності, матеріальної нерівності та несправедливості. В Африці 2008 рік ознаменувався продовольчою кризою. В Латинській Америці та країнах Карибського басейну дедалі більше представників корінних народів втрачають право на медичну допомогу, освіту, чисту воду і нормальне житло. У Бразилії поліцейські спецоперації в бідняцьких районах характеризуються перевищенням повноважень, позасудовими стратами, тортурами і зловживанням владою.
У М'янмі влада заблокувала доступ міжнародної допомоги постраждалим від урагану Наргіс, скерувавши ці кошти на проведення сумнівного референдуму за не менш сумнівну конституцію. У Китаї напередодні та під час Олімпійських ігор у всій країні посилилися репресії проти правозахисників, вірян, національних меншин і журналістів. Крім того, Китай є світовим лідером за кількістю страт.
Південно-Африканська Республіка перешкоджала міжнародному тиску на Зімбабве, що мав покласти край політичним гонінням проти опозиції. У Саудівській Аравії незаконно ув'язнюють політичних дисидентів, обмежують у правах робітників-іммігрантів і жінок, а також широко застосовують смертну кару. В Росії вдаються до незаконних арештів і тортур, а на Північному Кавказі - ще й до позасудових страт. Значно зросла кількість страт і в Японії.
Значну частину своєї доповіді "Amnesty International" присвятила й країнам "великої двадцятки", мовляв, у той час, як G-20 "приміряє на себе мантію світового лідера", її члени не демонструють забезпечення прав людини і не вкладають в їх реалізацію достатніх засобів. Так, 2008 року "Amnesty International" зафіксувала тортури й інші види жорстокого поводження в 15 країнах G-20. Багато держав-членів ЄС (Німеччина, Данія, Іспанія, Італія та Британія) й надалі приховують своє сприяння у видачі осіб, підозрюваних у терористичній діяльності: на підставі порожніх "дипломатичних гарантій" підозрюваних депортують у країни, де їм загрожують тортури й інші види жорстокого поводження.
Що ж стосується України, то тут основними зауваженнями "Amnesty International" вважає: зростання кількості расистських нападів та неадекватні відповіді влади на такі інциденти; загрозу примусового повернення біженців і прохачів притулку; тортури і жорстоке поводження під час утримання під вартою в міліції; безкарність осіб, винних у порушенні прав людини.
За минулий рік значно зросла кількість і до того активних расистських нападів на іноземців, які проживають в Україні. Лише Харківська правозахисна група нарахувала 197 подібних інцидентів. Через недосконалість законодавчої бази, недостатні дії міліції та небажання офіційно визнавати такі злочини винуватці, як правило, залишалися непокараними.
Фото: AFP
"Amnesty International"- незалежна міжнародна правозахисна організація, яка об'єднує 1,8 мільйона активістів і прихильників у 150 країнах світу.
Захищає права людини, а саме:
право на фізичну та психічну недоторканність, домагаючись:
- недопущення тортур;
- скасування смертної кари у всьому світі;
- припинення "зникнень" та позасудових страт;
свободу сумління та самовираження, вимагаючи:
- безумовного звільнення всіх в'язнів сумління;
- проведення справедливих і негайних судів у справа політичних в'язнів;
свободу від дискримінації за будь-якими мотивами:
- у тому числі від дискримінації за ознакою статі, раси, національного чи соціального походження, мови, релігії, політичних та інших переконань, економічного становища.
Під час збройних конфліктів "Amnesty International" не підтримує жодну зі сторін та однаково засуджує порушення прав людини обома сторонами конфлікту. Виступає проти порушень прав людини як з боку урядів, так і з боку збройних політичних угруповань (наприклад, захоплення заручників, тортури та позасудові вироки). Виступає на захист прав цивільного населення у зонах військових конфліктів, а також прав біженців і шукачів притулку.
Головний напрямок роботи "Amnesty International" - привернення уваги громадськості до фактів порушень прав людини та тиск на уряди відповідних країн, передусім завдяки потокам звернень (листів, телеграм, факсів, листівок, електронних та SMS повідомлень) від громадян різних країн. Активісти "Amnesty International" проводять публічні акції, виступають з лекціями, займаються лобіюванням, активно співпрацюють зі ЗМІ.
Джерело: helsinki.org.ua