Полювання на Мулло Абдулло

В Узбекистані та Таджикистані розпочалися збройні заворушення

В Узбекистані та Таджикистані розпочалися збройні заворушення

У ніч проти вівторка в узбецькому місті Ханабад, що неподалік кордону з Киргизстаном, зчинилася запекла стрілянина. Невідомі нападники атакували будівлі міліцейського відділку та служби національної безпеки. У нападі взяли участь близько 20 осіб, озброєних автоматичною зброєю та гранатометами. В результаті інциденту загинуло кілька співробітників правоохоронних органів.

Майже одночасно стався вибух на митному посту "Ханабад" на кордоні з Киргизстаном. А через кілька годин залихоманило обласний центр Андижан. Офіційний Ташкент вперто казав про один "самопідрив" якогось божевільного, хоча свідки стверджують, що вибухів було кілька, причому в різних районах міста. Зокрема, очевидці бачили, як кілька БТРів заблокували магазин "Стамбул", де нібито засіли якісь озброєні люди. Після коротких перемовин заблоковані висадили крамницю в повітря. Загалом у всіх інцидентах, за даними "Uznews", загинули щонайменше 16 осіб.

Зараз в Андижані та Ханабаді зачинено всі громадські місця та розважальні заклади, заблоковано частину кордону між Андижанською областю Узбекистану і Джалалабадською областю Киргизстану. В районі інциденту зосереджені масштабні сили спецслужб, міліції та армії з танками та іншою військовою технікою.

Хто саме зчинив заворушення - точно не відомо. Хоча до редакцій кількох місцевих мас-медіа надійшло послання від людини, яка виступила від імені ісламістського угруповання "Ісламський джигад", в якому стверджується, що саме ця організація влаштувала напади. Чи є це твердження достовірним, не відомо. Офіційний Узбекистан мовчить, а глава республіки Іслам Карімов навіть вилетів з офіційним візитом до Бразилії.

Тим часом неспокійно і в сусідньому Таджикистані. Тут розпочалась антинаркотична операція "Мак-2009". За офі­ційною версією, її метою нібито є боротьба з опійними посівами на сході країни, які через затяжні дощі можуть ще більше розростися. Однак експерти вважають, що насправді, прикриваючись цією операцією, влада намагається зловити впливового польового командира Абдулло Рахімова, більш відомого в народі як Мулло Абдулло. Одним з доказів цієї версії можна вважати те, що антинаркотичну спецоперацію проводять в Рашт­ській долині, яка не межує з головним виробником наркотиків - Афганістаном. Більше того, в Раштській долині через особливості погоди та ґрунтів узагалі погано родить мак.

Логічним є питання: що ж насправді відбувається на сході Таджикистану? Для цього слід коротко нагадати історію громадянської війни 1992 - 1997 років. Тоді так звана Об'єднана таджицька опозиція боролася з Народним фронтом нинішнього президента Емомалі Рахмонова. Частина польових командирів у 1997 році погодилась на компроміс з Рахмоновим, однак дехто, в тому числі й Абдулло Рахімов, пі­шов зі своїми загонами в Афганістан та Пакистан.

Понад десять років про них нічого не було чути. Однак нещодавно Мулло Абдулло повернувся до Таджикистану зі сотнею моджагедів. За короткий час йому вдалось збільшити свій загін утричі та взяти під контроль кілька районів власне Раштського регіону. Більше того, з'явились чутки, що з ними намагаються встановити контакт кланові лідери з інших регіонів країни, які незадоволені правлінням Рахмонова. Власне тому і є підстави припускати, що таджицькі спецслужби ловлять не наркоторговців, а саме Абдулло. Зазначимо, що противники Емомалі Рахмонова вибрали вельми вдалий момент для свого виступу. Падіння світових цін на алюміній та бавовну (головні таджицькі статті експорту), а також зменшення майже вдвічі грошових переказів від заробітчан з-за кордону стали причинами різкого погіршення економічної ситуації в країні. Отож, як прогнозують багато експертів, Мулло Абдулло цілком може стати тим "камінцем, який спричиняє лавину", особливо тепер, коли в країну через кризу повертаються колишні емігранти-заробітчани, поповнюючи лави безробітних.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.1833 / 1.57MB / SQL:{query_count}