Садки для ненароджених

Комусь із молодих мам, мабуть, доведеться незабаром видати практичний посібник із влаштування малюків до дитсадків Львова

Комусь із молодих мам, мабуть, доведеться незабаром видати практичний посібник із влаштування малюків до дитсадків Львова

Львівські дитсадочки можуть прийняти лише половину міських малюків. "Пошта" до­сліджувала, як потрапити до числа "щасливчиків".

Перевірені варіанти

Є кілька варіантів розмови на цю тему із завідувачкою.

Варіант 1. Найбільш поширений серед матерів-початківців.

Ви приходите до дитячого закладу, коли вашій дитині виповнилося півтора-два роки, щоб віддати її до садка у трирічному віці. Замість привітання вам говорять:

- Ви цю дитину хочете записувати?

Ви гордо відтакуєте, ще ні про що не підозрюючи, а потім чуєте:

- Так вона вже застара. У нас зараз записують тих, хто народиться наприкінці цього року. Ну, максимум народжених у цьому місяці, але такі опиняються у запасній черзі.

На цьому ваша розмова завершується, і ви ведете свою дитину додому, щоб виховувати її там аж до школи.

Варіант 2. Найбільш поширений серед матерів, у яких двоє і більше дітей.

Ви приходите до садочка, коли вашій дитині виповнилося півтора-два дні, щоб віддати її до садка у трирічному віці. Замість привітання вам говорять:

- Ви цю дитину хочете записувати?

Ви гордо відтакуєте, ще ні про що не підозрюючи, а потім чуєте:

- У нас немає попереднього запису. Приходьте того року, коли віддаватимете дитину, десь на початку травня. Буде запис у порядку живої черги.

Ви не вірите своїм вухам і протягом наступних півтора-трьох років про всяк випадок ще двічі на місяць відвідуєте дитячий заклад, перепитуєте завідувачку, обіцяєте їй свою лояльність і готовність внести благочинні пожертви. Коли настає призначений день, ви приходите, як вам і казали, між 10-ю і 11-ю ранку, стукаєте у двері, заходите і чуєте:

- Ви цю дитину хочете записувати?

Ви знову гордо відтакуєте, але цього разу серце ваше стискається у недоброму передчутті. І не даремно, бо зараз прозвучить:

- На жаль, запис уже закінчено. Перед вами у живій черзі було 85 дітей, місць більше немає.

Ви намагаєтеся уявити собі, як можна записати протягом півгодини таку кількість дітей, але отямитися вам не дають, і ось ви уже знову опиняєтеся на вулиці і ведете свою дитину додому, щоб виховувати її там аж до школи.

Після невдачі у садку, розташованому біля дому, ви пробуєте щастя в інших садках - недалеко від місця, де ви працюєте, недалеко від бабусь, дідусів чи інших родичів, або далеко від усіх і усього, зате там, де є вільне місце. Тут можливі ще два варіанти розмови із завідувачками.

Якщо ви приходите до садочка заздалегідь і просите записати вашу дитину, вам, як правило, кажуть, що місця наразі є і вас можуть записати до попередніх списків, але нічого конкретного обіцяти, на жаль, не можуть, бо якщо ближче до початку формування групи зголосяться діти, які проживають поблизу, то замість вашої дитини візьмуть тутешніх.

Ви йдете додому і чекаєте, а ближче до терміну формування групи про всяк випадок відвідуєте ще один садок, до якого територіально не належите. Тут вам повідомляють, що радо би записали вашу дитину, якби ви прийшли раніше, а зараз групу, на жаль, уже сформовано, і тепер ви можете претендувати лише на так звану резервну чергу. Коло замикається, вашу дитину записали до резервної черги у чотирьох садочках, всюди під номером 12, і ви розумієте, що благодійними пожертвами справа не обмежиться, доведеться дізнаватися розміри актуальних хабарів. Цього року, кажуть, залежно від місця розташування і переповненості садочка, суми коливаються від 100 до 600 євро.

А в Калуші, наприклад, кожен новонароджений отримує скерування у дитсадок. Наро­джуйте в Калуші!

Відремонтуй туалет - візьмемо дитину в садок

"Пошта" вирішила самостійно перевірити, чи реально влаштувати дитину у садочок. Виявилось, що, попри те, що міська рада вправно звітує про збільшення кількості груп у дитячих закладах і охоплення дітей дошкільною освітою, на практиці все виглядає не надто прогресивно. Щоб влаштувати свою дитину в садочок, батькам потрібно витратити чимало нервових клітин та грошей, а також запастися неабиякою пильністю і витримкою. В управлінні освіти ЛМР визнають: для половини дітей Львова дошкільного віку в садочках немає місць. За словами Софії Чемерис, головного спеціаліста з дошкільного виховання та початкової освіти управління освіти ЛМР, зараз у Львові функціонує 93 ДНЗ, які мають 740 груп. Загалом дошкільною освітою у Львові охоплено 19 тис. дітей. Це приблизно 59% всіх дітей дошкільного віку у місті. Найбільша проблема з дітьми до трьох років, оскільки ясельних груп бракує, тоді як народжуваність у місті збільшується.

За законами української економіки, там, де є великий попит і мала пропозиція, зростає ціна і... корупція. Причому остання може проявлятися як у вигляді благодійних внесків, так і відвертих хабарів. 

- Ми кілька місяців намагалися влаштувати сина у садочок "Метелик", що на розі Мечнікова-Некрасова. Нам сказали, що місця є і потрібно лише оформити медичні довідки.  Але коли ми прийшли з потрібними документами, то місця вже не було... А за якийсь час завідувачка передала нам через спільну знайому, що готова взяти нашого сина в групу за умови, що ми зробимо капітальний ремонт... туалету. Як на мене, вартість такого ремонту у кілька десятків разів перевищує річну оплату за перебування дитини в садку, - розповіла "Пошті" мама, яка не захотіла називати свого імені.

Скарг немає... Є черги

Щоправда, офіційно жодних скарг в управлінні освіти немає. "Якщо ми отримуємо навіть анонімний сигнал по телефону, то відразу реагуємо і з'ясовуємо, чи правдива ситуація, чи ні. Взагалі батькам, які бачать порушення, потрібно відразу звертатися  у районний відділ освіти і  викривати факти хабарництва чи вимагання. Але сигналів таких не було ні письмових, ні усних", - запевняє Софія Чемерис. Воно й не дивно: хто ж з батьків свідомо позбавить себе хоч і примарної, але такої бажаної можливості віддати свою дитину в омріяний садок? Окрім того, спроба батьків воювати проти "до­шкільного податкового навантаження" може відбиватися й на дитині.

За інформацією управління освіти ЛМР, у травні вільні місця є:

Сихівський район - №35: п'ять місць (2-5 років);

Шевченківський район - №171 по два місця для дітей 2 і 4 років; №14 - вісім місць (два роки);

Франківський район - №69: три місця (4 роки) і два місця (3 роки); №73: чотири місця (3 роки); №48: два місця (різновікова група);

Личаківський район - № 88: три місця (ясла); "Барвінок" - три місця (від двох років).

Крім того, восени теоретично мають запрацювати три нові садочки. Зараз ці приміщення в стані ремонту.

За словами Софії Чемерис, за Законом України  "Про дошкільну освіту", завідувачі ДНЗ зобов'язані приймати дітей протягом усього року. Знову ж таки, за законом, батьки можуть віддавати свою дитину в садочок, не залежно від територіальної приналежності. І завідувачка не має права відмовити батькам, якщо є вільне місце, незалежно від того, в якому мікрорайоні вони мешкають. Попри це, більшість дітей записують у травні, коли "випускаються" старші групи і на вересень звільняються місця, оскільки  протягом літа "випускники" ще мають право ходити в садок. Тож завідувачка визначає день, коли проводитиметься запис, і батьки в порядку живої черги записують своє чадо. Щоб  потрапити в омріяний список, чергу батькам доводиться займати ще з ночі. До прикладу, у садочку №40, що на Сихові, нерідко чергує уся родина включно з дідусями і бабусями.

- Бувають також ситуації, коли групу набрали, але в ній за місяць звільнилися з різних причин кілька місць. Тож завідувачка може доукомплектовувати групи. Про такі  вільні місця в садочках ми повідомляємо на сайті міської ради. Для цього щомісяця 20 числа районні  інспектори відділів освіти перевіряють садки на наявність вільних місць, - розповідає Софія Чемерис. От лише інформацію про вільні місця на сайті вивішують лише наприкінці місяця... Крім того, пані Чемерис визнає, приховати вільне місце у садочку доволі просто - жодного моніторингу міська рада не проводить.

"Пошта", отримавши цей список "поза чергою", в рамках журналістського експерименту обдзвонила всі зазначені там садочки. Їх виявилось вісім: №171, 14, 69, 73, 88, а також №35 - для дітей з вадами слуху, "Барвінок" -  для дітей з вадами опорно-рухового апарату та №48 з польською мовою навчання.

У трьох спеціалізованих садочках та ДНЗ №171 і 69 віртуальну дитину "Пошти" були готові прийняти хоч сьогодні. Решта доволі неохоче відповідали на запитання з приводу запису і намагались уникнути відповіді, посилаючись на відсутність завідувачки, або просили прийти особисто, а вільні місця не підтверджували, але й не спростовували. Такий метод роботи насторожує. Тож "Пошта" публікує список вільних місць, щоб  читачі самі все перевірили і, якщо пощастить, влаштували своє чадо у добрі руки дошкільної освіти. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4167 / 1.64MB / SQL:{query_count}