Мальовничі карпатські краєвиди, гора Парашка (найвища вершина Сколівських бескидів), Кам’янецький водоспад, Урицькі скелі, історико-культурний заповідник “Тустань”, Яворівський національний природний парк, національний природній парк “Північне Поділля”, Верхньодністровські Бескиди, регіональний ландшафтний парк “Стільське горбогір’я”, ведмежий притулок “Домажир”, популяція зубрів у с. Майдан. І це ще не весь перелік природних та еколокацій нашого краю. На Львівщині є куди мандрувати, відпочивати та отримувати заряд позитивних емоцій. Така собі терапія природою – саме таке рекомендують медики у Шотландії як частину комплексного лікування (прогулянки, збір ягід чи спостереження за птахами). Весь цей список, за бажанням, можна охопити у вихідні впродовж 2019-го або під час відпустки. Маємо такі прекрасні туристичні скарби! Згаданий перелік й більше увійшли у путівник “Мандри Львівщиною: природні та еколокації”.

Області України мають вивчати досвід Львівщини щодо розвитку туристичної галузі. На цьому наголосив Президент України Петро Порошенко, перебуваючи у Львові на Раді регіонального розвитку. “Нехай їдуть з інших областей і вчаться у Львівщини як залучати туристів. Інвестиції у цій сфері, я не маю жодного сумніву, принесуть великі кошти”, – акцентував глава держави, додаючи, що торік Львівщину відвідали три мільйона туристів (!).

Говорячи про туристичну галузь, Президент зазначив, що “ми можемо увійти до десятка найпопулярніших культурно-туристичних напрямків в Європі”. “Туризм – це колосальний ринок для малого та середнього бізнесу. Можемо увійти до десятка найпопулярніших культурно-туристичних напрямків у Європі”, – сказав Петро Порошенко. Він певен: будівництво якісних доріг та розвиток транспортної інфраструктури забезпечать не лише розвиток туристичної галузі країни, а й збільшення надходжень інвестицій. Власне туризм, а ще агропромисловий комплекс, IT-сфера, машинобудування і логістика увійшли до топ-5 головних напрямків економічної стратегії розвитку України, які озвучив Президент.

Дійсно, Львівщина вже цілком може вчити інші області, адже у нас хороша динаміка розвитку туристичної галузі. Ми дійсно привабливі для мандрівників. І це не лише природні перлини. Скажімо, в області запрацювало чимало фермерських господарств, які пропонують туристам екскурсії, дегустації та відпочинок на екологічно чистій території. Є потужний акцент на гастротури. Зокрема, туристам сподобались равликова ферма подружжя Ірини та Івана Юськевичів у с. Солонка, полуничні плантації бійця Миколи Стецьківа у Раковці, молочна ферма Прикарпаття “МУККО” в с. Угерсько на Стрийщині, ферма “Дві Катерини” на Сколівщині.

В області є значний поступ щодо покращення інфраструктури краю – насамперед це стосується ремонту доріг. Ба більше, зі слів Президента, Львівщина є лідером у дорожньому будівництві. Зокрема, відремонтовано 1744 км доріг. “Це стало можливим завдяки реалізації так званого митного експерименту, коли 50% коштів від перевиконання плану спрямовували саме на ремонт доріг. І в той час, поки інші області “розкачувалися”, на Львівщині тривали ремонти”, – акцентував глава держави. Перевагою для туризму є збільшення пасажиропотоку у Львівському аеропорту, зокрема завдяки збільшенню кількості авіанапрямків.

Зі слів очільника держави, розвивати варто не лише туризм у великих містах. “Туризм не може бути привілеєм лише міст-мільйонників. В Україні для туризму не може бути периферії, бо Україна вся красива. І райони Львівщини, і фантастичні міста, як і будь-яке місто України. Це дозволить створити нові робочі місця і це дозволить, так само як і складова децентралізації, відчутно підвищити рівень життя людей”, – резюмував під час візиту до Львова Президент.

Й дійсно, маємо де відпочивати ми, жителі області, і до нас їдуть відпочивати з інших областей та інших країн. Ми 100% туристично привабливий регіон! “На Львівщині є все – архітектура, історія, ландшафтне середовище та інші речі, щоб розвивати туризм у багатьох сегментах. Львівщина вкладає мільярди гривень у розвиток туризму. Адже всі відремонтовані дороги – це плюс у розвиток туризму. Всі ті заходи, які відбуваються в частині інфраструктурної модернізації, це також плюс у розвиток туризму, – зазначає заступник голови Львівської ОДА Роман Филипів. – І ще велике надбання області – це команда управління туризму та курортів, зокрема його гіперактивна керівник Наталя Табака”. З його слів, серед п’яти стратегічних цілей розвитку Львівщини до 2020-го є туристична привабливість.

Львівщина посіла друге місце в Україні за обсягом туристичного збору, кількістю розміщених у готельних закладах і за кількістю туристів з України. Про це повідомила Наталя Табака, начальник управління туризму та курортів Львівської ОДА. “Ставимо собі за мету і збільшення туристичних потоків, і збільшення сплати туристичного збору, і періоду перебування туристів. Щоб туристи, які відпочивають на Львівщині залишалися задоволеними, добре відпочили та змістовно використали тут свої кошти”, – додає посадовець. – Хотілося б бачити більш свідомого підприємця, який діє на гостинних садибах, у приватному секторі, який нині фактично велику частину економіки в туризмі ховає. Тішить, що тепер маємо якісні дороги. Там, де є якісна інфраструктура, зокрема добрі дороги, там і розвивається туризм”.
Торік в області провели 25 масштабних туристичних заходів. Це і Міжнародний день туризму “Мандруй! Літай! Пізнавай!”, Міжнародний фестиваль гостинності та готельно-ресторанного бізнесу HoReCa SHOW Lviv, де презентували найбільшу живу

гастрокарту та була гастрономічна презентація “Європейська кухня з локальних продуктів”, Міжнародний день гір “Безпека зимових мандрів в горах” тощо.
Загалом в області вже ознакували понад 300 кілометрів шляхів активного та екологічного туризму. “Після квітневого обходження волонтерами у партнерстві з Асоціацією гірських провідників “Ровінь”, ми дообстежуємо шляхи і будемо активно ходити в гори, їздити на велосипеді та здорово відпочивати”, – каже Наталя Табака.
Також у напрямку розвитку інфраструктури реалізували проект, серед заходів якого облаштування гірського притулку на шляху “На межі трьох областей” в Славській ОТГ та туристичний барометр Тустані. “Ми зробили фотолокацію біля Тустані, яка демонструє чистоту повітря “відпочивай здорово – живи здорово”, демонструє, що подалі від урбаністики є місця, де хочеться зупинятися і насолоджуватися чистотою повітря і красою природної спадщини. Барометр також обліковує кількість туристів”, – додає посадовець. До слова, торік Тустань відвідало 114 тис. осіб, тоді як позаторік – 98 тис. осіб.

Область робить значний акцент на промоцію. Так, впродовж 2015 – 2018 рр. туристичний потенціал Львівщини гідно і якісно представили на понад 50 виставкових заходах як в Україні, так і за кордоном. Організовано 36 промоційних турів для 360 представників ЗМІ та туроператорів, з яких 26 промо-турів для іноземних країн. “За аналізом Міністерства економічного розвитку і торгівлі, тішить, що українці обирають для своїх подорожей Львівщину”, – з гордістю каже Наталя Табака. З її слів, туристичними топ-локаціями є Львів, Жовква, Дрогобич, Карпати (Славське), курорти “Трускавець”, “Моршин”, “Східниця” та фортеця Тустань.
“У 2019-ому працюватимемо в напрямку екоприроди і активного туризму, гастрономічного і медичного туризму. Бачимо пожвавлення на тих територіях, з якими працювали торік. Зокрема, йдеться про гастромандри, з якими стартували у квітні 2018-го. У 2019-ому будемо ще активніше розвивати цей напрямок, аби зацікавити не лише українського, але й іноземного
 |
Наталя Табака |
туриста. Хочемо максимально залучити в область туристичні потоки. У напрямку гастромандрів зосередилися на фермерських господарствах, які працюють у районах Львівщини і виготовляють натуральну, екологічно чисту продукцію та надають екскурсійні послуги. Маю на увазі, зокрема, дегустацію продукції. Маємо 15 класних локацій, розташованих по всій області. Найбільша кількість таких господарств у Пустомитівському районі – кластер “Горбогори”. Є такі господарства і в Дрогобицькому та Сколівському районах”, – зазначає Наталя Табака.
У 2019-ому зосередять увагу на рекреаційних осередках і пікнік-локаціях, аби жителям краю і туристам було комфортно відпочивати. “Пікнік-локації – це організовані відпочинкові пункти, які будуть розташовані вздовж магістралей чи озер”, – каже очільниця управління туризму та курортів області.
У цьому році робитимуть акцент на посилення співпраці з учасниками туристичного ринку області з напрацювання туристичних пакетів. Також представлятимуть туристичну Львівщину на різноманітних виставкових та ділових туристичних подіях.

Зі слів Наталі Табаки, в області триває реалізація проектів туристичного напрямку із залученням міжнародної технічної допомоги. Це проекти, які стали переможцями за напрямком туризму в межах секторальної підтримки: “Велокарпатія: розвиток інфраструктури для велотуризму на Львівщині” (на базі Славської ОТГ), “Історико-культурний парк “Древній Звенигород”. “У 2019-ому стартує потужний проект з розвитку велоінфраструктури. Це 6,8 кілометра велодоріжки зі Славська до Волосянки. Буде прокладена велотраса горою Погар”, – зазначає посадовець. Також це проекти “Світ карпатських розет – заходи із збереження унікальності культури Карпат”, “Транскордонний паломницький маршрут як інструмент промоції спільної історико-культурної спадщини в українсько-польському прикордонні”, “РовеЛове Розточчя – разом попри кордони” (розвиток велоінфраструктури на території Яворівського району”, “Ковбойки – український Дикий Захід”, в межах якого буде створена туристична інфраструктура, школа для підготовки кадрів і майданчик для залучення інвесторів, проект “Єднає нас БУГ” (створення двох транскордонних туристичних байдаркових маршрутів, які поєднають Україну, Польщу та Білорусь). “SOS-rescue: рятувально-навчальний центр з організації та проведення транскордонних рятувальних заходів”.