Пільгова злива чи солодка обіцянка?

"Пошта" з'ясовувала, на що насправді можуть сподіватися багатодітні родини з 1 січня 2010 року

"Пошта" з'ясовувала, на що насправді можуть сподіватися багатодітні родини з 1 січня 2010 року

"Дотягнути б до нового року, а там життя стане легшим", - твердять батьки багатодіт­них родин й докладають мак­симум зусиль, щоб таки "дотягнути". І для таких сподівань є реальні підстави, адже Верховна Рада прийняла зміни до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей, згідно з якими з 1 січня 2010 року багатодітні матимуть низку пільг, які  справді мають полегшити їхнє життя.

Скажімо, сім'ї, в яких п'ятеро і більше дітей, матимуть право на позачергове отримання житла з  житлового фонду соціального призначення, а також у разі народження одночасно трьох і більше дітей. Народні обранці також проголосували за те, аби багатодітні родини мали 50-відсоткову знижку при оплаті за житло, комунальні послуги, телефонні послуги та право на позачергове встановлення телефону. Сім'ї, що проживають у сіль­ських районах, матимуть
50-відсоткову знижку на купівлю палива.

Окрім цього, діти з багатодітних родин отримуватимуть безкоштовно ліки за рецептом лікаря, їм гарантують безплатний проїзд у всіх видах транспорту, окрім таксі, безкоштовне навчання у вищих навчальних закладах усіх рівнів тощо. Не забув парламент і про пільги для батьків. Він збільшив одному з батьків багатодітної сім'ї суму податкової соціальної пільги, зменшивши таким чином дохід, із якого стягуватиметься податок. При цьому встановив, що до оподатковуваного податком доходу не включатиметься цільова благодійна допомога, яка надається державою багатодітним родинам.

Матері, які народили п'ятеро і більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, мають право на надбавку до пенсії у розмірі 35-40% прожиткового мінімуму, а також їм збільшено тривалість додаткової оплачуваної від­пустки до 10-17 днів (було 7-14 днів).

Правда, є одне але..., яке може затьмарити сподівання багатодітних родин. Треба, щоб затверджений закон виконувався. Адже  у нас є вже сумна практика того, що закони  існують лише на папері. Скажімо, було ухвалено закон, який гарантує низку пільг дітям-війни, але він до кінця не виконується й люди відвойовують свої пільги через суди.

Зараз суди по всій Україні завалені позовними заявами матерів - понад 30 тисяч українських сімей з дітьми до трьох років через суд наполягають на збільшенні державної допомоги на дитину. Стаття 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачає, що допомога з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років. І вона б мала становити понад 500 грн, хоча насправді більшість мам отримує всього 130 грн. Чому? Пояснення просте - дефіцит бюджету. На виконання обіцянок перед багатодітними родинами державі потрібно понад 1,5 мільярда гривень на рік. Чи знайдуть ці гроші в державному бюджеті?

За логікою, раз народні об­ранці проголосували за надання таких пільг багато­діт­ним родинам, а вони на них справді заслуговують, то, мабуть, знають, де ці гроші взяти, бо інакше з їхньої обіцянки вийде цяцянка. Втім, послухаємо думку депутатів.

Суб'єктивний погляд

Володимир В'язівський,
народний депутат НУ-НС, секретар комітету з питань соціальної політики та праці:

Ярослав Сухий,
народний депутат Партії регіонів, заступник голови комітету з питань соціальної політики та праці:

Як воно вийде, зараз важко сказати, але схиляюся до думки ана­літиків, що бюджет не зможе повною мірою забезпечити усі передбачені пільги багатодітним родинам. Як не змогли забезпечити їх й іншим категоріям громадян. Адже нині управління соціального захисту в усій Україні просто паралізовані, люди через суди - матері, ветерани війни, чорнобильці, афганці -добиваються поновлення своїх прав, а грошей у нинішньому бюджеті на їх задоволення нема. Чи не спіткає така ж доля і багатодітні родини? Думаю, що, найвірогідніше, уряд  частково задовольнить передбачені для багатодітних родин пільги, хоча все залежить від того, як уряд наповнюватиме державний бюджет.

Багатодітним родинам немає чого чекати пільгової зливи. Її не буде, бо за прийнятими змінами стоять лише солодкі обіцянки. Аби надати багатодітним  сім'ям запропоновані пільги, треба мати у бюджеті 1,5-2 млрд грн. А де їх узяти, якщо в бюджеті є дірка розміром 60-70 млрд? А повідомлення про те, що нині бюджет перевиконується, - байка. Перш ніж приймати такі зміни, треба було дати чітке визначення статусу багатодітної сім'ї. Цього зроблено не було. Навіщо було приймати такий закон, якщо немає реальних шляхів його виконання? Тут усе зрозуміло - щоби сподобатися електорату, бо вже йде підготовка до президентських виборів. І будьте готові до того, що найближчим часом буде прийнято ще не один популістський закон з тією ж метою - сподобатися виборцям.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.5156 / 1.58MB / SQL:{query_count}