Підвищення пенсій: кому і на скільки?

У 2019-ому заплановано п’ять разів провести перерахунок пенсій, зокрема й першу “індексацію” згідно з новим законом. Очікується, що в середньому до кінця року пенсія зросте на 111,3 гривень

Сьогодні на Львівщині налічується 691 тисяча пенсіонерів (тоді як в області проживає понад 2,5 мільйони осіб). Тож питання підвищення пенсій актуальне для кожної родини. Останніми днями люди поважного віку активно обговорюють його, зокрема й у транспорті та інших громадських місцях, адже уряд оголосив, що у 2019-ому пенсію перераховуватимуть аж п’ять разів. Хтось, прочитавши промовисті заголовки на кшталт “у січні на 180, а в березні на 500”, втішається надією на значне підвищення, інші ж налаштовані песимістично – мовляв, обіцянка-цяцянка – говорять багато, а підвищать, дай боже, на 20 гривень, а що з них. Тож, аби запобігти розчаруванням та передвиборчим спекуляціям, “Львівська Пошта” з’ясувала, кому і наскільки насправді підвищать пенсію цього року.
Як пояснила заступник начальника головного управління – начальник управління обслуговування громадян Руслана Іванкова, вже з січня, згідно закону, мінімальний розмір пенсій для осіб, які досягнули 65 і більше років та мають страховий стаж, 35 років для чоловіків та 30 років для жінок, збільшився до 1669 грн 20 коп., адже він має бути не меншим 40% мінімальної зарплати. З 1 січня 2019 року мінімальна зарплата – 4173 грн. Тож дехто у січні вже отримав надбавку. Її максимальний розмір (для тих, хто й раніше отримував мінімалку) склав 180 грн. Натомість той, хто мав 1660 грн пенсії (як також відповідний вік та стаж), отримав надбавку – 9 грн 20 коп.
Наступне підвищення очікується у березні, йдеться про осучаснення пенсійних виплат, так звану індексацію. Раніше вона проводилася що п’ять років, а згідно з пенсійною реформою вона має відбуватися щороку.
“Таке осучаснення з 1 березня буде проводитися вперше. Це буде “індексація” пенсій на коефіцієнт, що відповідає 50% зростання рівня споживчих цін та 50% зростання середньої зарплати в Україні за попередній рік”, – зазначила Руслана Іванкова.
Наразі ще точних цифр немає, оскільки цей перерахунок ґрунтуватиметься на оновленій середній зарплаті за 2018 рік, а вирахують і оприлюднять конкретні цифри тільки у лютому, те ж саме стосується й рівня інфляції. Попередньо мовиться, що за минулий рік середня заробітна плата в Україні зросла на 25%, а рівень споживчих цін на 9%, тож орієнтовно підвищення складе 17%.
Проте посадовець пояснила, що цей перерахунок стосуватиметься не “суми до виплати”, а “основної пенсії”, тобто суми, обчисленої з урахуванням коефіцієнта середньої заробітної плати та коефіцієнта страхового стажу. З огляду на це, цей перерахунок стосуватиметься орієнтовно 550 тисяч, а це 80% пенсіонерів Львівщини, які отримують пенсію за законом про пенсійне страхування (всього 660 тисяч).
Тож, наприклад, якщо сьогодні пенсіонерка Ірина отримує мінімальну пенсію, бо через малу заробітну плату, навіть маючи 30 років стажу, її нарахована пенсія становить 1000 гривень, а решту їй до мінімальної (прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність) доплачує держава, то сума до виплати не зміниться, бо збільшиться до 1170 гривень власне та нарахована пенсія. Проте, якщо пані має не 30, а 40 років стажу, а тому отримує 10% доплати за понаднормовий страховий стаж, то ця доплата зросте зі 100 до 117 гривень, отже, загалом пенсія зросте на 17 гривень. Якщо ж нині пенсіонер отримує 3000 гривень, і ця сума є, власне, вирахуваною за коефіцієнтами заробітної плати і страхового стажу, то з березня отримуватиме приблизно на 510 гривень більше.
У квітні ж службовці пенсійного відомства мають на меті провести перерахунок для пенсіонерів, що працюють, а таких на Львівщині 149 тисяч. Проте він стосуватиметься лише тих пенсіонерів, які після призначення пенсії або попереднього перерахунку пропрацювали не менше ніж 24 місяці.
Ще два перерахунки пенсій відбудуться в липні-грудні, оскільки в Україні буде збільшено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. У липні цей показник становитиме 1564 гривень, а в грудні – 1638 гривень. Відповідно до цих чисел зросте й мінімальна пенсія в Україні, а також пропорційно ті пенсії та надбавки, які обчислюються з цього показника.
Отже, назагал пенсійні виплати будуть збільшені переважній більшості пенсіонерів, проте суми надбавок різнитимуться. Очікується, що в середньому до кінця року пенсія зросте на 111,3 гривень (з 2255,4 до 2366,7 гривень), а у січні 2020 середня пенсія в Україні становитиме 2414, 5 гривень.
Усі перерахунки відбуватимуться автоматично, проте для кожного пенсіонера його робитимуть індивідуально в кожному випадку. Якщо у когось виникли сумніви у правомірності здійсненого перерахунку, потрібно звернутися до свого відділення Пенсійного фонду України, де отримають чи роз’яснення, чи зможуть подати свої зауваження.

Пенсії “силовикам”

У нашій області 31,4 тисячі осіб отримують пенсію не за страховим, а за військовим законом – це громадяни, які несли службу у 11 силових відомствах, зокрема Міністерстві оборони України, Державній прикордонній службі України, Службі безпеки України, Національній гвардії України та ін. Підвищення пенсій для них розпочалося ще торік, з 1 січня 2018 їм додали 50% підвищення, а вже з січня цього року вони отримуватимуть 75% підвищеної пенсії, а з 1 січня 2020 наступного року усі 100%.
Водночас пенсіонерам, які служили в органах Міністерства внутрішніх справ України (колишні міліціонери) постановою Кабміну передбачено повернення невиплачених пенсій за 2016 – 2017 роки.  З 1 січня 2018 року їм почали виплачувати заборгованість, що виникла внаслідок перерахунку: окрім підвищеної пенсії, ще додатково окремою сумою 50% місячного підвищення, зі січня 2019 року 75%, а вже з 1 січня 2020 року – 100% суми підвищення пенсії, до повного погашення заборгованості.

Подбати завчасу

Водночас посадовець нагадала, що згідно з внесеними до законодавства змінами, до загального страхового стажу зараховується час служби у війську, незалежно чи це строкова, чи контрактна форма, за умови сплати пенсійних внесків. А оскільки в країні діє особливий стан, і за мобілізованими та призваними на строкову службу зберігається робоче місце і середньомісячна заробітна плата, й за них сплачують внески, то й до загального страхового стажу їхня служба зараховується.
Руслана Іванкова також наголосила тому, що майбутня пенсія передусім залежить від заробітної плати, з якої сплачено внески до Пенсійного фонду. А тому громадянам, незалежно від віку, проте, що швидше, то краще, треба навчитися відслідковувати, скільки роботодавець сплатив за них внесків. Це можна зробити, зареєструвавшись на інформаційному порталі ПФУ. Можна також підключити смс-інформування й кожного місяця отримувати повідомлення, де буде вказано, скільки стажу вам зараховано.
Створивши свій кабінет можна в будь-який момент прослідкувати, які нарахування заробітної плати були проведені з липня 2000-го. Тим же, хто працював до цього часу, зарахують стаж згідно з трудовою книжкою. За бажанням, особа може подати довідку про заробітну плату за будь-який період до липня 2000 – 60 календарних місяців поспіль. Для цього потрібно звернутися в організацію, де вона працювала, або архівну установу (якщо організація вже не існує). Якщо особа самотужки не зможе подати ці документи, вона може звернутися із заявою до органів Пенсійного фонду за місцем проживання, їй нададуть допомогу в отриманні документів. Торік таку допомогу отримали 5000 громадян, а вже в січні цього року близько 500.
Зареєстровані на порталі можуть подати звернення чи отримати довідку онлайн. Також таку послугу можуть отримати власники електронних пенсійних посвідчень. Нині на веб-порталі ПФУ зареєстровано майже 32 тисячі користувачів з Львівщини, смс-інформуванням охоплено понад 14 тисяч, виготовлено понад 5 тисяч електронних посвідчень.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.1169 / 1.62MB / SQL:{query_count}