Переїли на свята? Гайда у спортзал!

Як схуднути після новорічно-різдвяних застіль, чи варто сідати на дієту та яким видом спорту найкраще займатися. Поради фітнес-інструктора і дієтолога

За статистикою, після новорічно-різдвяних застіль кожен другий українець в середньому набирає два-три кілограми. Смачні страви, калорійні спиртні напої, нестача фізичної активності, так би мовити, роблять свою чорну справу.
Проте свята закінчилися, тож потрібно повертатися у форму. Однак фахівці наголошують, що після тривалих святкувань це потрібно робити розумно. Зокрема, у жодному разі не мордувати себе жорсткими дієтами!

Їжте корисне!

Позбутися зайвої ваги після свят не так важко, як здається. У цьому переконана фітнес-інструктор, консультант із правильного харчування Уляна Депутович. Перше і головне, що радить співрозмовниця, це не оточувати себе шкідливою їжею. “Нехай у вашому холодильнику віднині будуть лише корисні продукти. Йдете у магазин? Купуйте корисне! Не ставайте джерелом “харчового зла” самому собі! Якщо ваша мета – схуднення, забудьте про солодощі, хлібобулочні вироби, макарони, картоплю і, звичайно, алкогольні напої. Саме ці продукти найактивніше відкладаються на боках та животі, – каже вона. – Не можете без солодкого? Не вірю! Час тренувати силу волі! Якщо ж справи зовсім кепські, навчіться готувати корисні десерти зі стевією замість цукру”.
Але, зі слів консультанта із правильного харчування, корисну їжу теж не варто їсти “безлімітно”. Головне у схудненні – кількість кілокалорій. “Якщо вживаєте їх менше, аніж витрачаєте, будете задоволені своїм тілом, якщо ж навпаки – не нарікайте, що погладшали, – веде далі фахівець. – Навіть корисні горіхи, сухофрукти і фрукти стануть для вас ворогами, якщо не знати­мете міри”.
Щоб не зриватися та не їсти все, що бачите, перед сном, Уляна Депутович радить не пропускати основні прийоми їжі: сніданок, обід та вечерю. “Вранці віддавайте перевагу білково-вуглеводній їжі: яєчня з цільнозерновим тостовим хлібом, кисломолочний сир або йогурт із фруктами, каша. Обід має бути збалансований – м’ясо або риба, щоб ваше тіло отримало білок, каша (гречка, булгур, кус-кус) – щоб отримати енергію до кінця дня, і салат – необхідні вітаміни та клітковина. Не їсте м’яса? Замініть його бобовими чи соєю”.
Та найбільше фітнес-інструктор радить звертати увагу на вечерю. Вона має бути легка та низькокалорійна: наприклад, салат і риба або овочі та кисломолочний сир. Якщо ж відчуваєте голод між головними прийомами їжі, додайте легкі перекуски: до обіду – фрукти, горіхи, по обіді – кефір чи йогурт без наповнювача. Це допоможе не переїдати і почуватися комфортно впродовж усього дня.
Також Уляна Депутович нагадує про воду – її треба випивати з розрахунку один літр на кожні 30 кілограмів ваги. Чай і кава не рахуються.
“Пам’ятайте, що в схудненні головне налагодити своє харчування. Якщо ви це зробите, позбутися зайвих кілограмів буде просто. Та ще й одержите приємний бонус – покращиться самопочуття, шкіра, здоров’я загалом. Досить відкладати! Почніть уже зараз!” – закликає вона.

Мерщій на прогулянку або в спортзал!

Проте не лише збалансоване харчування здатне зробити диво із фігурою та покращити самопочуття. Тут не обійтися без піших прогулянок і фізичних вправ. Саме за таким принципом живе львівський спортивний журналіст Іван Яремко. Щодня цей 77-річний чоловік долає пішки п’ять, а то й більше кілометрів! Каже, саме ходьба допомагає йому тримати тіло у формі.
“За свята всі ми засиділися, хтось, можливо, трохи переїв. Щоб цього не виникало, раджу споживати менше страв, не захоплюватися спиртним. Вважаю, що на гостині краще більше співати, аніж їсти, – каже Іван Яремко. – Особисто я якимось конкретним видом спорту не займаюся, хіба що шахами, але то більше для розуму, аніж для тіла. Тримати себе у формі мені допомагають піші прогулянки. Вони в мене пов’язані із суто побутовими справами. Наприклад, на ринок, до магазину, аптеки, на зустріч не їду трамваєм чи маршруткою, а йду пішки. Відтак щодня долаю п’ять-шість кілометрів. Інколи менше, проте часто буває, що й більше”.
Чоловік признається, що після такого щоденного руху почувається чудово і надалі робитиме це охоче.
Тим, що не хочуть чи не мають часу ходити пішки, але мають велике бажання після свят відновити фігуру – схуднути, фітнес-інструктор Уляна Депутович радить записатися на групові заняття з аеробіки або в тренажерний зал. “Якщо не маєте уявлення, що робити, зверніться до персонального тренера. Він допоможе вам опанувати ази грамотного тренування і не нашкодити своєму здоров’ю. Якщо ж грошей на тренера нема, ідіть у кардіозону – бігова доріжка, орбітрек і велотренажер допоможуть позбутися зайвих кілограмів набагато швидше”.

Ще кілька порад на щодень

• Жодних дієт. Якщо ви всі святкові дні переїдали і таки набрали кілька зайвих кілограмів, не поспішайте сідати на жорстку дієту. Також відразу не влаштовуйте “розвантажувальні” дні. Це може стати великим стресом для вашого шлунка після різдвяних застіль.
• Лягайте спати вчасно. Щоби повернутися в нормальний робочий графік, важливо нормалізувати режим сну. Лягайте щодня не пізніше ніж о 22.00 і спіть по сім-вісім годин.
• Підіть у сауну. Перебування в парильні допоможе вивести з організму токсини та зайву рідину, що, звичайно, найкращим чином позначиться на вашій фігурі.
• Запишіться у спа-салон. Масажі, обгортання, водні процедури – все це чудово розслабляє і заспокоює.
• Почніть нарешті ходити в басейн. Не існує людини, яка не знала б, наскільки корисне плавання. Справді, кращого способу набути хорошої фізичної форми просто не існує.
• Розгадуйте кросворди. Вправи для розуму не менш важливі, аніж вправи для тіла. Кросворди, головоломки, інтелектуальні ігри забезпечать вам приплив кисню до мозку та покращать працездатність.

Любіть те, що їсте!

Зберегти здоров’я та довголіття допоможуть рух, фітонутрієнти, багатий раціон і рання вечеря. Поради дієтолога Оксани Скиталінської.
• Щодня багато рухайтеся. Будете не лише фізично красиві, стрункі, сексуальні, а й розумні. Вчений із Іллінойсу Артур Крамер і його команда виявили, що фізичні вправи збільшують об’єм мозку і вироблення BDNF(нейротрофічного фактора мозку). Саме він сприяє нейрогенезу, тобто утворенню нових нейронів, і допомагає зберігати довготривалу пам’ять, а також дає змогу навчатися і запам’ятовувати інформацію!
Рухати тілом теж треба правильно: побільше ходіть, робіть розтяжки та обов’язково – силові вправи: гантелі, вправи із власним тілом, присідання, віджимання, качання пресу.
• Кладіть на тарілку овочі (листові та всі інші, сирі/ варені/парені/запечені/квашені), горіхи і насіння. У них дуже багато фітонутрієнтів, які впливають на так звані сигнальні шляхи, що активують хід тих чи тих реакцій обміну речовин.
• Не вечеряйте як мінімум за три години до сну (дітей та підлітків це не стосується!). Що пізніша вечеря, то швидше старієте.
• Доповнюйте раціон якісними дієтичними добавками – глюкозамін, Омега-3 і часник. Глюкозамін покращує структуру хрящової тканини, що важливо під час занять, а ще запобігає запальні процеси в організмі (не лише в суглобах, хрящах, а й у кишківнику та легенях), протидіє накопиченню жирової тканини, зупиняє розвиток атеросклерозу, омолоджує шкіру, запобігає відкладення пігменту меланіну й утворення плям на шкірі. Омега-3 чудово підходить для здоров’я мозку, покращує пам’ять, реакцію, має протизапальний ефект. Часник – природний антибактеріальний та противірусний засіб, який пригнічує розмноження грибків роду Candida в кишківнику, зменшуючи здуття і бродіння, сприяє оздоровленню мікрофлори. Також він є натуральним антимутагеном із широким спектром дії: покращує роботу серця та судин, позитивно впливає на роботу мозку, поліпшує пам’ять, захищає шкіру від ультрафіолету.

Влодко Лучишин, ведучий радіо “Львівська хвиля”:
– Як і всі українці, я також проводив усі новорічно-різдвяні свята за столом, у тому числі на Святвечір їв вареники. Куди ж без них? Понад те, таких вечерь у мене було по дві на Різдво і Водохреще – у мами і в родини дружини. Усі ми – живі люди, любимо поїсти, часом випити, а відтак це часто відкладається на наших боках. Та зараз якихось проблем із надлишковою вагою у мене нема, бо і 31 грудня, і 6 січня плавав у басейні. Тобто навіть на свята жодних тренувань не скасовував! Власне те, що я плаваю тричі на тиждень уже впродовж двох місяців, дуже допомагає мені тримати форму. Загалом вважаю, що не важливо, яка в людини активність, набагато важливіше, аби вона була у кайф і систематичною. Якщо говорити про вагу, то сам спорт результатів не дасть. Важливе значення має їжа. На якійсь конкретній дієті не сиджу, бо для мене це слово означає якісь страшні обрахунки калорій, спеціальні продукти, які обов’язково мають бути несмачними. Просто дотримуюся раціонального харчування: не переїдаю, не споживаю продукти, які за визначенням є некорисними. Повірте, навіть із такими принципами можна смачно їсти і добре почуватися. Хоча, признаюся, інколи хочеться з’їсти чи випити чогось “забороненого”, але стримую себе. Зараз сам собі поставив серйозний виклик – хочу переплисти Босфор (змагання відбуваються у Стамбулі – учасники повинні переплисти протоку Босфор, що з’єднує Чорне та Мармурове моря, а також європейську і азійську частини цього найбільшого міста Туреччини. – “Львівська Пошта”). На початку листопада до мене прийшли хлопці зі спортивного клубу Swim4U і стали розповідати про таку можливість – заплив через протоку із Азії до Європи. Спочатку я не сприйняв серйозно цю ідею, бо на той момент у жоден басейн не ходив, лише в тренажерний зал, і максимум, що міг переплисти без задишки, 50 метрів. Проте хлопці дуже переконливо казали, що це навіть для мене може стати реальністю, якщо до цього поставитися серйозно і почати займатися плаванням. Ось так із листопада систематично відвідую басейн. Тоді я для себе вирішив – якщо до кінця 2018 року зможу переплисти кілометр без зупинки, то спробую викупити можливість потрапити на Босфор. І мені це вдалося – 24 грудня я таки подолав кілометрову відстань у басейні, а вже 4 січня – купив слот (реєстрацію, яка дозволяє брати участь). До речі, зробити це було не так просто: із 30-ти моїх співклубників це вдалося лише 11-ом. І мені в тому числі. За участь вже заплатив 200 доларів. Зараз готую документи. Залишилося навчитися добре плавати. Сам заплив цього року відбудеться 21 липня. У цей день потрібно буде проплисти 6 кілометрів 600 метрів за дві години! Якщо учасник в цей час не вкладеться і не перепливе – його витягнуть на човен і повезуть на фініш. Наразі для мене це все виглядає нереально, але буду дуже активно тренуватися, щоб це зробити.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5082 / 1.65MB / SQL:{query_count}