Уже цієї суботи, 19 січня, українські християни східного обряду вшановуватимуть третє і завершальне велике різдвяно-новорічне свято зимового циклу Водохреще, або Богоявлення. У цей день люди заповнюють свяченою водою пляшки, слоїки, а найсміливіші пірнають в ополонку, вірячи, що саме 19 січня вода набуває цілющих властивостей, і якщо в неї зануритися, то будеш здоровим та сильним увесь рік.
Для тих, що хочуть скупатися в ополонці, “Львівська Пошта” підготувала добірку дозволених локацій у Львові та за містом, а також з’ясувала, як правильно занурюватися в крижану купіль, аби це принесло користь здоров’ю.
Купайтеся у дозволених місцях
Цього року Львівська мерія визначила три місця, де можна здійснювати йорданські купання, а обласна адміністрація дозволила робити це на шістьох водоймах. Відтак усі дозволені місця обладнають рятувальними постами. На кожному водному об’єкті чергуватимуть бригади медиків швидкої допомоги, поліція і працівники рятувально-водолазних служб. Кожен організатор бере на себе відповідальність щодо організації та координації з різними службами, а отже – за безпеку людей.
Зі слів заступника мера Львова з питань розвитку Андрія Москаленка, інші водойми, які є в місті і які не входять до цього переліку, районні адміністрації чітко ознакують, що там не можна здійснювати занурення. Відповідно, якщо людина захоче скупатися у водоймі, якої немає в списку, це буде на її відповідальності.
Водночас начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Львівської міськради Віктор Іваніцький зазначив, що, на жаль, щорічний приклад свідчить про те, що люди таки пірнають у місцях неорганізованого купання. “Повністю заборонити чи обмежити людям можливість доступу до водойм для пірнання ми не можемо, але акцентуємо та просимо львів’ян занурюватися лише в місцях, де це дозволено”, – каже він.
До речі, окрім офіційно дозволених місць для йорданських купань, у різних селах нашої області, зокрема на кількох відпочинкових комплексах, також будуть відкриті кілька ополонок, в які можна буде пірнути. Організатори запрошують всіх охочих зробити це і обіцяють, що безпека їм буде гарантована!
фото: Edem Resort Medical & SPA (2) Де можна купатися?
Львів
• Озеро “Горіховий гай”, вул. Володимира Великого, 16. Купатися можна з 9.00 до 18.00. О 12.00 відбудеться освячення води. Поблизу водойми організують пункти обігріву, роздягальні, гарячий чай, інші вигоди.
• м. Винники, водойма на вул. Шевченка. Йорданські купання у Винниках триватимуть з 11.00 до 17.00. Спочатку тут відбудеться освячення води, а потім уже традиційні пірнання в ополонку. Програма заходу обіцяє щедрівки, чай, каву і фотозону для тематичних світлин.
• смт Брюховичі, озеро №1, вул. Курортна. Тут йорданське водосвяття і традиційні купання розпочнуться о 12.00. Організатори наголошують, що кожного, хто купатиметься, чекатиме зігрівальне частування.
Львівська область
• м. Золочів – міське озеро.
• м. Перемишляни – міське озеро.
• м. Червоноград – біля підвісного моста.
• Озеро Задорожне – поблизу бази відпочинку “ГОВІ”.
• Озеро Глинна Наварія - біля середньої школи.
• Яворівське озеро – поблизу с. Цитуля та с. Залужжя.
Крім цього, працівники Центральної рятувально-водолазної служби у Львівській області будуть задіяні на водоймищах:
• Яворівський національний парк – с. Верещиця. Свято розпочнеться о 12.00. Програмою передбачені освячення води, купання в ополонці, конкурс пампухів, виступи вертепів і фольклорних колективів, спільні колядки та щедрівки біля ватри.
•Мисливсько-рибальське господарство – с. Старичі.
Для екстреного виклику цілодобово чергує оперативний черговий центральної рятувально-водолазної служби у Львівській області (тел. (097) 01 700 20).
• с. Кавське (Стрийський р-н). Йорданське купання і фестиваль печеного м’яса “М’ясо-фест” традиційно відбудеться й тут. Проте, окрім можливості скупатися в цілющих йорданських водах, кожен гість свята матиме чудову нагоду безкоштовно скуштувати стейк, шашлик та інші страви з м’яса, які приготують парафіяни с. Кавське. Усе дійство супроводжуватиметься щедруванням. Свято розпочнеться о 13.00 і завершиться о 17.00. Вхід безкоштовний!
• Водойми поблизу Дрогобича. Цього року рятувальні пости в місцях купання у ополонках облаштують біля водойм у Парку ім. Б. Хмельницького, біля водойми на вул. С. Наливайка, біля водойми на території відпочинкового комплексу “Залісся”, на території ДПЧ №5 (вул. Зварицька, 9). Початок о 13.00. Вхід безкоштовний!
• Водойми Яворівського району. Окрім офіційно оголошених водойм, шанувальників зимового купання та жителів Яворівщини запрошують на: Танкове озеро поблизу Яворівського полігона (поч. о 12.00), Громадський став у смт Івано-Франкове (поч. о 14.00), на водойму в с. Солуки, де відбудеться благодійний волонтерський ярмарок (поч. о 14.00), водойму в с. Щеплоти (поч. о 14.00). Вхід безкоштовний!
• “Козацький хутір” (м. Трускавець). Пірнути в ополонку можна буде й на озері поблизу трускавецького ресторану. Там поставлять намет, у якому всі охочі матимуть змогу перевдягнутися після пірнання, зігрітися й обсушитися. На місці чергуватимуть “надзвичайники” з усім необхідним рятувальним спорядженням: мотузками, рятувальними колами і жилетами. Вхід безкоштовний!
• “Львівська Швейцарія” (с. Давидів вул. Озерна, 1-Б). Помолитись, зануритися в ополонку і отримати заряд бадьорості від купання можна й у цьому відпочинковому комплексі. Свято триватиме з 10.00 до 17.00. Освячення води розпочнеться о 13.00. Організатори обіцяють забезпечити всіх місцями для перевдягання, зонами обігріву та частуванням гарячим чаєм. Контактні телефони: (067) 249 03 67; (067) 243 27 21. Вхід – 80 грн.
• Edem Resort Medical & SPA (с. Стрілки, Перемишлянський р-н.)
Щороку в палацово-парковому комплексі неподалік Львова на йорданське купання та освячення джерельної води запрошує Edem Resort Medical & SPA. На території комплексу буде зроблена ополонка, і кожного охочого зануритися в крижану воду організатори забезпечать рушником, місцем для перевдягання і гарячим чаєм. Біля озера діятиме ярмарок, а в ресторані запропонують оновлене меню. Початок о 14.00. Контактний телефон (067) 314 65 12. Вхід безкоштовний!

Хворий? В ополонку зась!
Яким би святим, цікавим чи оздоровчим не було купання в крижаній воді на Водохреща, лікарі радять серйозно підготуватися до цього дійства.
Зі слів рятувальників і терапевта Наталії Мазур, в ідеалі загартовуванням варто займатися весь рік, проте якщо ви цього не робили, готуватися бажано хоча б за день до пірнання в холодну воду.
Розпочніть із контрастного душу. “Перші дві хвилини постійте під теплим душем, потім переходьте на холодний, але поступово. Починайте з ніг, згодом піднімайте душ вище – до литок, рук, кінцівок. Зробіть це кілька разів у кілька прийомів – зранку, в обід і ввечері, збільшуючи потроху тривалість стояння під душем, – каже лікар. – Вийшовши з ванної кімнати, загорніться в теплий халат, надягніть теплі шкарпетки і випийте теплого трав’яного чаю”.
У сам день занурення в ополонку терапевт радить мати непохитну віру в те, що ви це робите з власної волі і задля свого задоволення. Пірнати не можна ні голодним, ні ситим – останнє споживання їжі має бути за годину до занурення у воду. Також терапевт застерігає: ні до пірнання, ні одразу після нього вживати спиртне не можна!
Людям із хворобами серця та судин, з хронічними захворюваннями сечостатевої, дихальної систем і носоглотки в стані ремісії, з температурою за 37 градусів, вагітним, епілептикам і людям із судомними захворюваннями, з будь-якою хворобою в гострому стані, туберкульозом, цукровим діабетом та дітям купатися в ополонці заборонено!
Пірнайте правильно!
Фахівці головного управління ДСНС України у Львівській області та управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Львівської міськради радять:
• Перевірте, чи є навколо вас рятувальники, медики, які в разі чого можуть швидко допомогти.
• Перед купанням бажано мати попередній досвід занурення в холодну воду. Пам’ятайте, що перебування у крижаній воді незагартованих людей може спричинити загальне переохолодження організму та холодовий шок.
• Роздягатися перед зануренням треба повільно. Знімаючи кожен шар одягу, бажано активно рухатися – присідати, стрибати, тупцювати. Взуття знімати в останню чергу або ж узагалі заходити в ньому у воду.

• Тим, що мають намір омиватися в холодній воді, перед зануренням в ополонку бажано розігріти тіло, занурюватися лише по шию, а не з головою, щоб уникнути рефлекторного звуження судин головного мозку.
• Перебувати в ополонці можна не більш ніж 10-15 секунд – трьох занурень цілком достатньо.
• Якщо з вами дитина, пильнуйте її під час занурення в ополонку.
• При виході з води не тримайтеся голими руками за металеві поручні, краще скористайтеся сухим рушником.
• Вийшовши з ополонки, необхідно швидко розтерти тіло рушником, одягнутися в теплий одяг, виконати кілька інтенсивних фізичних вправ, випити гарячого чаю.
Розкрита таємниця йорданської води
Святу Хрещення Господнього передує так званий Водохресний святвечір, який відзначають 18 січня. В цей день увечері у всіх православних відбудуться святкові служби, а потім Велике водосвяття, інформує Ukr.Media. Вірянам рекомендують додержувати в цей день строгого посту, щоби підготувати душу і тіло до великого свята. Водохреще, як відомо, пов’язане з хрещенням Ісуса, і тому воді в цей день надається особливе значення: її вважають цілющою і святою. Причому мовиться про воду в річках, колодязях, навіть у кранах. У це складно повірити, але навіть учені підтвердили, що вода на Водохреще стає особливою. Фахівці з екології людини з’ясували, що в цей день вся вода на планеті змінює свої властивості. Науковці пов’язують це з положенням Землі, яка якраз у ніч на 19 січня потрапляє в зону сильного впливу зовнішніх потокових частинок. Науково доведено, що вода стає м’якшою. І ця її властивість зберігається надовго. Головне розлити воду в чисту тару і закрити кришкою або корком. Учені навіть вирахували час, коли це відбувається. За нашим часом – приблизно з 20.00 18 січня до полудня 19 січня. А це, як ви знаєте, саме той час, коли православні вірять, що вся вода стає святою. Відоме й інше дослідження. Вчені намагалися з’ясувати, як вода реагує на молитви. Виявилося, що після церковних обрядів і занурення срібного хреста вона стає м’якою і в ній зникають практично всі шкідливі домішки та бактерії. Це легко пояснює той факт, що освячена в церкві вода може зберігатися рік і на відміну від звичайної не закисає, не псується і не має осаду.