На сам Йордан 90-літній ювілей святкуватиме Іван Гречко, громадський діяч і відомий колекціонер. За своє життя він зібрав сотні народних і мистецьких творів, які нині вважають надзвичайною музейною цінністю, а ще брав активну участь в відродженні Церкви і держави, домагався легалізації УГКЦ.
Довший час виступав за створення у Львові музею приватних колекцій, однак, втративши на це надію, подарував свої скарби Українському католицькому університету. Саме тут має постати вимріяний ним музей. А 20 січня о 15.00 у Колегіумі УКУ (Козельницька, 2-а) відбудеться урочиста академія задля вшанування ювіляра. “Львівська Пошта” долучається до привітань і пропонує читачам розмову з ювіляром.
Із Надвірної до Львова
Тоді всі жили осіло, дід, баба і всі предки з роду в рід. Люди так ся не волочили по світу, як тепер. Кажуть, глобалізація. Ми вже самі на себе не подібні. Тож я народився в крайньому селі Надвірнянщини перед Закарпаттям. Тоді називалося Рафайлова, потім совіти перейменували на Бистриця. Згодом ми переїхали до Надвірної.

Родина була пов’язана з національним рухом. Тато служив у австрійському війську в Першу світову, був у російському полоні, вже життя переймався долею України, а як сходилося кілька старших чоловіків, то тільки й мови було, що про жаль за втраченим шансом. Брат Ярослав (зведений), набагато старший, служив у польському війську, а потім зголосився до УПА і в 1946 році загинув.
Маму і сестру вивезли на Сибір, а я втік з рук (мама повернулася аж через 15 років, сестра пізніше). Я жив тоді в тети через город, бо в нашій хаті не було місця. То десь був початок грудня. Я біжу додому через город (в тети я тільки ночував, книжки були вдома), дивлюся, якийсь совіт стоїть під нашою хатою. Заходжу, мама плаче: “Ходи, Іваську, будуть нас вивозити на Сибір”. Вдаю героя: “Ну то поїдемо!”. Бо нас готували: як будуть вивозити, треба втікати. От я роздягнувся, вмив лице і в самій сорочині – надвір. Пробували мене спинити, але я сказав, що йду в уборну, а сам поза будинок і в городи. А там ще з війни шанці були і я тими шанцями десь зо три кілометри до свого товариша. У нього й перебув зо два тижні, ніхто не знав, де я.
А потім братові колєги прислали зв’язкову, яка мене вивезла до Стрия. Там ще пробув зо два тижні, а тоді мене до Львова переправили, вказали, де можна жити і з ким зустрічатися: “В цьому великому місті маєш жити, в цьому місті маєш загубитися”. З деякими товаришував до самої їхньої смерті.
Згодом мені зробили фіктивний атестат зрілості (я вчився добре і легко), то я вступив у Політехніку. Наука давалася легко, але вже перед самим дипломом нас, 13 хлопців з групи, заарештували, а випустили вже восени, як почалося навчання. Нас всіх відчислили, то я забрав документи і подався в Лісотехнічний, закінчив його з відзнакою. Саме на час розприділення прийшло чергове віяння з “верхів”, що мають бути “мєстниє кадри”. То я з того скористав, бо мене нікуди не відправили, а призначили в Коломию викладачем у технікумі, дали мені квартиру.Але попри тягу до рідних гір мене ще більше вабив Львів. Було мені в Коломиї затісно. То я знайшов спосіб, аби за пару місяців звільнитися, і подався до Львова. Спочатку мені порадили влаштуватися на військовий завод, але так обернулося, що я потрапив у “Теплоелектропроект”. Звідти й на пенсію пішов. То була добра, цікава робота, пов’язана з будівництвом електростанцій, багато відряджень по цілому Радянському Союзі.
Збирач народних скарбів
Коли ж осів у Львові, мав однокімнатну квартиру, то дуже мені бракувало Гуцульщини, гір, бракувало гуцульського духу. То я собі подував: так мені сумно за тими святими нашими. В нанашки були такі образи, на шклі мальовані, привезу собі два-три і буде мені легше. Буду спокійно жити тай дороблятися. Тоді ще по суботах працювали до години третьої. То я на рахівський поїзд – і в свої рідні краї. Пішов по людях, де знав, що вони мають, те позбирав.
Люди віддавали, бо вже собі повибудовували нові хати і саме пішла мода на ті “ладні образи, де святі як живі”. То ті старі, де і зображення не дуже пропорційні, а часом і малореалістичні, вже у нове життя не брали, покидали в старих хатах. До того ж вони були брудні, не дуже й пізнати, що там намальоване. Зо 30-50 років висіли, ніхто їх не мив, а як мили, то лиш лики трохи протирали. То як я їх привіз, навіть не знав спершу що з ними робити. Мав чимало знайомих серед реставраторів, художників, але ніхто не мав ані такої практики, ані теорії. То я сам шукав способів, а з часом став “експертом” із реставрації тих образів. Вже до мене молодші колеги приносили на реставрацію.Але тих перших мені за якийсь час стало мало, мене тягнуло в гори шукати ті образи чи інші скарби. Церкви були позакривані, але там ще були книги, часом дуже давні. То той, хто мав ключі, вів мене і показував книги. Часом серед них траплялися дуже давні. Одну з них я брав, старався вибрати найціннішу чи найкраще збережену, бо вже дуже багато було понищеного. Так я ходив десь із середини 50-их – аж майже до того, як настала Україна. Вже й часу було менше та й не було вже що шукати, бо ті предмети гуцульської старовини, які я збирав, вже стали предметами активного гендлю.
Але так просто ходити і випитувати, особливо про ікони чи інші сакральні речі, було небезпечно. Зараз дільничний спитає, хто ти і що тут робиш, і тоді проблем не оминути. То я сам не ходив, мав серед місцевих по багатьох селах своїх “фамільянтів”. Часом то були чужі люди, але вони знали, що я роблю, і допомагали. А як міліція питала, казали: “То мій фамільянт приїхав, і я йому показую тут все”.Так я натягав тих образів зо сто. Частина з них розійшлася: приїжджали до мене з Америки, Австралії – вихідці з Гуцульщини, хотіли мати щось такого рідного. Я їх розумів, бо сам таким був, і дещо віддав. Не думайте, що за гроші. Ні від кого ні за що не брав. Та й тут декому віддав. Кілька подарував Іванові Світличному (ми були близькими колєгами). Не знаю, де то все поділося, як його арештували. А все, що залишилося, подарував УКУ. Чекаю, коли вже той музей збудують, мене вже певно не буде. А зараз це все в музеї на Хуторівці.
За договором дарування, збірка налічувала 65 ікон на склі, 32 церковні стародруки, найстаріше Євангеліє 1611 року, дерев’яної різьби та пластики 17 предметів, серед яких найбільше свічників і хрестів, а ще речі церковного вжитку – плащаниця та монстранція, твори живопису, ткані речі, вишивки з Покуття, Гуцульщини, Буковини. Самих лише крайок 68.
Ще мав світського малярства багато, був близький із багатьма художниками, зокрема з Романом Сельським. Свого часу то був найкращий наш львівський художник. Дещо з того пішло на Захід, але як будуть робити музей, то ще є з чого.
Християнин і громадянин
Завжди був пов’язаний із підпільною Церквою, не раз полагоджував таємні хрестини, вінчання, похорони. А ще з 60-их знався з владикою Володимиром Стернюком. Познайомили їх у філармонії. Обидва любили музику, то й собі про неї при знайомстві поговорили. Згодом пан Іван зголосився допомагати владиці в полагодженні світських справ, був його секретарем: як хто прийшов і треба було реферувати чи якого листа куди написати, то його кликали.
Цікавлячись мистецтвом, дуже переживав за втрачені скарби, навіть уклав каталог втрачених скарбів Львівського музею українського мистецтва.
У 80-их активно включився в громадське життя, був одним із промоторів виходу УГКЦ із підпілля, повернення в Україну її предстоятеля – кардинала Мирослава-Івана Любачівського та відновлення мирянського руху в ній. У ті часи він був і заступником голови з міжнародних контактів у Львівській філії Українського фонду культури, одним із засновників та активним членом редколегії позацензурного альманаху “Євшан-зілля”. У 1991 році став одним із засновників і головою клубу греко-католицької інтелігенції “Обнова”, як голова рухівської комісії свободи сумління часто виїжджав на місця міжконфесійних конфліктів, заспокоював, пояснював.
У 1989 році пішов на пенсію, міг ще працювати, але саме почалося українське відродження. Я був у Русі головою комісії свободи сумління. Церква почала виходити з підпілля. Я знав підпільних єпископів і активних вірних нашої Церкви. А як постала Україна, то В’ячеслав Чорновіл, Богдан Горинь кликали мене до себе у владу, але я відмовився: “Ні, хлопці, я не до того”.
Про народ і державу
Люди жили колись дуже ощадно, хоч і не бідували. Але й не нарікали. Бо як нині послухати телевізію, то здається, що ми всі гинемо з голоду. Придумали “споживчий кошик”. Та най вас шляк трафить! Якась совітська жебрацька термінологія! Та подивіться, що люди купують. Чи вони зважають на ті постанови. З голоду, Богу дякувати, ніхто не вмирає. Так, люди їдуть на зарібки, але не треба заломлювати руки, що всі пороз’їздилися. Та в цілому світі люди волочаться. Подивіться-но на Польщу: поляки повиїжджали хто куди, тепер там всюди наші люди.
Люди нарікають, і не тільки в Україні, в цілому світі так є, бо так вони влаштовані, що все чимось незадоволені, тому й прогрес відбувається. А в нас із того роблять бозна-що і “знають”, хто винен: президент винен, той винен і той. Ми не вироблений нарід, не мали своєї держави, держава все була до нас ворожа, тому й не вміємо її шанувати. Але в тому ми ростемо помаленьку, як дитина росте, так і суспільство росте. То я собі так часом думаю: Господи, спам’ятай той нарід! Прошу, щоб Він якось зібрав той наш нарід докупи, бо ми вже маємо свою державу і то все переживемо, переростемо!

Борис Ґудзяк, єпископ УГКЦ, президент Українського католицького університету:
– У пітьмі радянської епохи, коли тенета системи, як боа констриктор, чимраз дужче душили все живе в душі та в серці України, коли церковне життя греко-католиків було заборонене, поодинокі люди, що відважувалися на відрухи свободи, намагалися пам’ятати, зберігати і в міру можливого поширювати сакральну спадщину, те, що духовно годувало наш народ протягом століть. У Львові знайшлася група колекціонерів, які відчайдушно старалися збирати те, чим нехтували і що нищили, – ікони на склі та інші священні прояви фольклорної культури. Серед них безперечним лідером був Іван Гречко. Сьогодні, коли його колекція зберігається у фондах Українського католицького університету і публічно доступна, ми, як і, зрештою, вся Україна, розуміємо, наскільки прозорливим був подвиг зберігання того, що маховик тоталітаризму старався знищити.
Потішаємося тим, що нове покоління шанувальників як сакральної, так і фольклорної культури припадає до джерел минулого, щоб творити красу у ХХІ столітті. Благословенно і приємно, що Господь дав Іванові Гречку дожити до 90-ліття і побачити, як те, чим він дорожив, стає знаменом для людей на 70 років за нього молодших. Ми всі хочемо жити і давати життя. Збірка Івана Гречка живе і дає життя. Так є сьогодні, коли колекціонер і ктитор святкує завершення дев’ятого десятка, так буде і з нагоди століття від його народження, яке ми йому бажаємо зустріти в здоров’ї, пам’яті, мирі та радості, і так буде ще на дальші століття, бо колекція, яка зберігається в інституції, працює на майбутнє. Вона не приватна чи персональна, а справді народна. Богом дане довголіття Івана Гречка свідчить про те, що ніколи не можна втрачати надію, що Господь може потужною рукою свою Церкву і народ вивести з дому неволі до обіцяної землі. Жити на схилі віку в обіцяній землі – це великий дар, який отримав Іван Гречко. Дай Боже, щоб ми всі могли бачити ті дари, які Бог нам дає!
“Славен єс, Боже, по всьому світу!..”
Спогади Івана Гречка про зимові свята на рідній Гуцульщині
Із тим Святим вечором і святами бідна мама мала стільки клопоту. Яка то була трудолюбива жінка, ніколи не нарікала. Але то не був якийсь її привілей, тоді всі жінки так жили. Тоді був поділ: чоловік робив усе на подвір’ї і в стайні, різав дрова, худобу обходив, а на жінці була хата, кухня, діти. Сини допомагали татові, а доньки мамі.
Хата була в нас маленька, однокімнатна, дерев’яна, із різаних плиниць. То перед святами треба було побілити її, вимити все, перестелити ліжка, нової соломи дати, нові ліжники, верета. Рушники були коло Матінки Божої і коло такого великого, що накручувалося – і воно грало (тато з війни привіз аж з Росії чи звідки). Їх особливо шанувалося. А як наших поарештували і вивезли, то навіть не знаю, де то поділося.
Як-но починало смеркати, тато йшов до стайні, а я з ним із ліхтарнею, бо все мусив бути якийсь пахолок, аби присвітити. Тато давав солі коровам з руки, гладив їх дуже, говорив, як до людей, називав на ім’я, і приговорював, аби давали молока, аби не слабували, аби гадина їх не вкусила. Це було чи то якесь закляття, чи побажання. А вже, як із тою худобою прощався, то просив, аби опівночі, “як відкриється небо”, щоб вони нічого злого не казали про ґазду і ґаздиню. Зачиняв стайню та ще й закривав веретою, бо вважав, що “так відьма не зайде”.
Незадовго до вечері тато вносив великий житній сніп – Діда. Під час жнив його вибирали, аби файне колосся було. Він стояв окремо в стодолі. Перед Святим вечором тато брав велику верету, а я ліхтарню, і ми йшли до стодоли по нього. На порозі хати тато так фест стукав у двері. Мама відчиняла їх навстіж, і тато казав: “Добрий вечір, Діду! На щєстє вам, на здоров’є, абисьте всі свєта щісливо обпровадили, відтепер за рік дочекали, а з року на рік та й на многії літ! Цего жичу і вінчую вас! Христос ся Раждає!”. А мама кричала з кухні: “Дєкую, дєкую! Дай Боже, аби й ви дочекали! Ходіт до хати!”.
Тоді тато ставив того Діда в старший тінець – головний вугол гуцульської хати – і там його розкладав, щоби міцно стояв. То було якесь таке святе, таке радісне, що вже то Різдво настало. На долівці також було багато соломи. На стіл стелили сіно, а на кожен ріг клали по головці часнику і пару монет.
Відтак я з ліхтарнею “асистував”, а тато із сокирою обходив хату навколо і так валив нею в ті штири кути, аж ся хата трисла. І заклинав – запрошував усіх злих духів, а витримавши паузу, казав: “Як вас нині не виджу, то, дай Боже, абим вас ніколи не видів!” та й знову гуп-гуп-гуп сокирою.
Перед самою вечерею ставали всі молитися. Тато, як засвітив велику воскову запашну свічку, проказував молитву. Ставили миску і для померлих, просили і їх на вечерю, згадували їх у розмові. Які то були традиції вікові. Вони в’язали людей у купу.
Свічку втикали у круглий хліб. Пшениці не було, то хліб був житній. У піч влізалося дев’ять великих хлібин. То було на цілі свята. Один хліб був на столі, а решта на шафарні чекала своєї черги. До нині їх так собі бачу і чую, як вони файно пахнуть. Дріжджів тоді не вживали – замішували на квасному тісті.
Кутю робили з пшениці, навіть неопиханої (в нас того чомусь не знали). Просто господарську пшеницю намочували, а тоді десь із добу варили на кухні. До тої вареної пшениці додавали меду і більше нічого. Маку не давали, а саме слово “мак” борони Боже було вимовити – казали “зернєта” або “той дурний”. Люди знали, що від маку може бути біда, мали свої звичаї, щоб від того боронитися.
Тато своєю великою ложкою давав потрошку тої пшениці з медом кожному, а першу ложку підкидав до стелі, кажучи: “Господи Боже, зароди!”.
Робили пироги (вареники) із “зернєтами”, вони були солодкі. А ще робили з оселедцем – також дуже добрі. Їх робили тільки на Святий вечір. Рибу маринували, заправляли смаженою на олії цибулею. Яка то була добра олія! Зеленкувата, запашна, привозили її десь із Городенки. Такі добрі були ті пироги, що я дотепер той смак відчуваю! Робили і з цибулі, грубо накраяної. А з грибами чи капустою не робили. Варили капусту з горохом, така густа страва була. Рідких страв до вечері не було. Була мачінка з грибів. Голубці робили з рижу і сушених сливок, трошки підсолоджені. Сушениці варили. Пампухи пекли на олії “пусті” (без начинки). Але діти їм дуже раділи. То все було добре, постили всі – і дорослі, і діти, то вже тої вечері не могли дочекатися. А вже на ніч пили чай із липового цвіту.
Дівчата колядувати не ходили, лише маленькі на третій день попід вікнами. Колядувати в хаті – то привілей хлопців
По вечері перебиралися і йшли колядувати. Найперше до родичів: діда-баби, які жили з кимось іншим. Обов’язково цілували бабу в руку, а баба діставала з кишені п’ять грош. Дідо цілував у голову. Не так розходилося в тих п’яти грошах, як у тому, що там на мене чекали: баба така усміхнена і дідо: “Ти не змерз? Вважей, абис вуха не відморозив” (бо на голові була корона, я був за одного з царів). Які то були файні ті вертепи! Сценарії передавали з покоління в покоління, то й ніби всі знали не тільки сюжет, а й саме цей вертеп, але яке то було цікаве і захопливе!
Тепер дивлюся – у вертепі самі дівчата (я ніц проти не маю), а тоді були самі хлопці. Навіть ангелом вибирали наймолодшого, в кого ще голос був дитячий, робили з повісма довге волосся, вбирали в довгу льолю. Дівчата колядувати не ходили, лише маленькі на третій день попід вікнами. Колядувати в хаті – то привілей хлопців. Дітям за коляду давали п’ять грош, а хто не мав чим дати коляду, то гасив світло, і колядники вже знали, що їх там не потребують. Кожен кут мав свій гурт. Якщо серед колядників був племінник чи похресник, то в тій хаті особливо готувалися, файно дякували.
Старші колядували на церкву, на “Просвіту”, на підпільні націоналістичні організації. На Василія в церкві виголошували, скільки заколядували, але не те, що йшло на підпільні організації чи пізніше на УПА. Про це знав тільки “береза” (провідник гурту).
Ті коляди були дуже довгі, там кожен був згаданий. Були навіть коляди тим, що вмерли того року. Одна з них починалася так:
Славен єс, Боже, по всьому світу, ой дай Боже!
Ми до вас прийшли колєдувати,
Файної пісни вам заспівати...
“Береза”, повіншувавши, перед тим як вийти з хати, оголошував, скільки грошей дав за коляду господар, щоб не було якого шахрайства.
Старалися до свят притримати свиню, але не кожен міг позволити собі то на кожні свята. Пам’ятаю, часом більше тої свині пороздавали по родині, аніж вдома лишилося, часом і нам давали. Було, що кілька родин складалися і купували цілу свиню. Вудили ковбаси в комині у коморі, там вони і висіли, на скільки їх вистачало, а щоб дістати шматок, то лізли на підра.
На Йордан ішли до церкви, святили воду, але в ополонку ніхто не скакав, того не було
На Різдво йшли на всеношну, а тоді – Служба Божа. То затягало майже до полудня, бо правилося тоді довго. Але ніхто не смів вийти з церкви і квапитися додому, люди збиралися гуртами: чоловіки про своє мовили – про господарку, про войну, ніяк не могли того пережити, що не здобули державність; жіночки –про своє. І так повільно йшли додому розмовляючи.
Спершу їли трошки куті, а тоді вже мама давала борщу гарячого, доброго, масного. По тому була печеня, м’ясо з цибулею і корінням, що мліло в печі ще з-перед вечері. Його готували багато, але і їли довго – кілька днів. Чи то було таке добре, що ми були такі жадні того? Із солодкого пекли медівники і крухі пляцки на пательні.
На другий день свят запрягали коні та їхали до фамілії, десь туди, в гори. І там вже, як кажуть гуцули, набувалися. З колядами, з вертепниками. Коляди там зовсім інакші, як тут. Вони там мають свої слова і свої мелодії, такі скочні. Вони, може, й нефайні, але рідні. Їх колядували тільки гуцулам, бо тому, на кого казали “лєнка”, тобто зайда, тому колядували ті церковні коляди, що були в кантичках.
На третій день, на Стефана, не колядували, а співали спеціальні пісні – як-от “Страданія мученика Стефана прославляймо” і ще якісь. По Стефані виносили солому з хати, а Діда вже по Йордані. Перевесло знімали і спалювали надворі, а самого снопа молотили. Те зерно додавали потроху до засівного, що було на кожну нивку. Бо то ніби посвячене.
13 січня було “маланкованє”. Збиралася молодь, перебиралися на жида, на цигана, але тільки хлопці. Дівчата йшли вбрані святочно і, можна сказати, “асистували”. Ходили по хатах, а на подяку отримували дрібні монети. До того були вже свої коляди, як-от:
Наша Маланка качурів пасла,
Поки вечірня зоря не згасла.
А пасучи, ізгубила, шукаючи, заблудила.
Виблудила в чисте поле,
А там Василь плугом оре…
Або ще:
Гей попід гірку, попід дібрівку, дай Боже,
Там оре плужок дрібненький лужок, дай Боже!
За плужком ходить синчик Васильчик, дай Боже!..
Вечері на Маланки не було, як і Новий рік ніхто не зустрічав. Зранку йшли до церкви. Служба була довга, бо священик здавав звіт про життя парохії. А де був Василь, то вранці туди приходили “з Василієм”, збиралися хлопці і молоді ґазди. Були такі файні співи для Василів, але чи був сценарій, то не пригадую. А маленькі хлопчики з досвітку бігали посівати. Найперше йшли до родини, до нанашків, а тоді вже до сусідів. Також мали з того пару монет.
Дівки на Новий рік багато ворожили – віддасться чи ні, а старі визначали, який буде врожай, яка буде погода, що сіяти і коли. І дуже то пильнували, шанували. То їм давало якусь певність у достатку на майбутній рік.
На другий Святий вечір (часом його називали Щедрим) було майже все так, як на перший: старалися мати ті самі страви. Обходили худобу, закривали вхід до стайні веретою, а перед тим тато приносили воду з церкви і віншували. То було таке довге побажання здоров’я, врожаю, достатку, спокою в родині, а дітям було наказування шанувати неню і цалувати в руку. Замішували тісто і виліплювали хрести (такі об’ємні), а як кропили обійстя свяченою водою, то приклеювали їх над дверми, на брамі, закосичували барвінком. На Йордан ішли до церкви, святили воду, але в ополонку ніхто не скакав, того не було. То пізніше пішла та фраєрська мода. Було велике відчуття свята, якогось внутрішнього очищення, освячення.
Розпитала і записала
Ольга Хворостовська