Як зробити олів’є кориснішим

Готуючи страви для святкового столу, віддавайте перевагу овочам і фруктам, а майонез у салатах замініть сметаною

Новорічно-різдвяні свя­та традиційно супроводжуються застіл­лями. У більшос­ті сі­мей заздалегідь проду­­мують меню, закуповують про­дукти і напої, а в переддень свята господині втілюють свої кулінарні фантазії.
Не обходяться січневі гостини й без улюблених салатів – олів’є та оселедця під “шубою”. Споживаючи важкостравні наїдки, запиваючи їх солодкою газованою водою, зловживаючи, як правило, спиртними напоями, багато хто з нас після свят зауважує, що одяг став затісний, загострюються хронічні захворювання, організм потерпає від харчового або алкогольного отруєння…
Усіх цих негараздів можна легко уникнути, якщо скласти новорічно-різдвяне меню з користю для здоров’я.

Обходимося без майонезу

Приготувати олів’є і оселедець під “шубою” без шкоди для самопочуття можна, просто потрібно знати як, на­голошує в.о. міністра охорони здоров’я Уля­на Супрун.
“Візьмемо олів’є. Це салат, бо в ньому багато компонентів: картопля, морква, цибуля, огірки, м’ясо, яйця, жирний майонез. Олів’є може бути повноцінною стравою, але не салатом: тут є білки, жири, повільні вуглеводи”, – мовиться в повідомленні. У своєму дописі Уляна Супрун рекомендує відмовитися від майонезу або хоча б обмежити його споживання. “У фабричному майонезі багато солі, цукру і жиру. Тому його споживання, як і інших готових соусів, варто максимально обмежити або не їсти взагалі. Приготувати майонез можна самому, але це теж не вихід. Сирі яйця, які входять до його складу, небезпечні для здоров’я. Часто сальмонела забруднює курячі яйця, тож без термічної обробки вживати їх не варто”, – веде далі вона і радить замінити майонез: сметаною (в ній міститься вітамін D, молочнокислі бактерії та жирні кислоти), турецьким йогуртом і гірчицею в зернах. Тим, що воліють спробувати щось зовсім нове, майонез можна приготувати із горіхів кеш’ю або авокадо чи взагалі на аквафабі – воді, у якій варився турецький горох для хумусу. Рецепти можна знайти в інтернеті.
Аби салат олів’є став ко­риснішим, до нього варто додати більше моркви, свіжий огірок замінити солоним, ріпчасту цибулю – зеленою, а копчене м’ясо – вареним філе. Можна додати соленої скумбрії – це джерело Омега-3 поліненасичених жирних кислот.
Ще один салат, у якому багато майонезу, – оселедець під “шубою”. “Зробіть простіше: окремо оселедець чи скумбрія, окремо вінегрет і додайте до цього печених овочів – картоплі, селери, пастернаку, моркви, гарбуза та олії. Отримаєте те саме, але в легшій формі. І готувати простіше”, – вважає дописувачка.
Інші поради Уляни Супрун:
* М’ясо краще запікати, аніж смажити. До нього варто подати соус із меленої журавлини або гірчиці в зернах та йогурту, а не кетчуп чи той же майонез.
* Холодець корисний, але краще доповнити його овочевим салатом і цвіклями (буряк із хроном).
* Менше споживати купованих ковбас і шинок.
* Краще приготувати до свят суп, курячий або рибний бульйон, борщ. Така  рідка тепла їжа дуже корисна, сприяє травленню і стримує від переїдання. Крім того, суп – це джерело мікроелементів і доступних поживних речовин на ранок похмілля.

Менше спиртного, більше овочів

Свої поради щодо но­ворічно-різдвяного застілля дала і відома дієтолог Оксана Скиталінська. Отож, на думку експерта, в період свят варто:
* Їсти більше клітковини – вона забезпечить ситість та, поглинувши не дуже здорові компоненти, зменшить відсоток потрапляння їх в організм. На клітковину багаті всі рослинні продукти: свіжі, печені, квашені та варені овочі, ягоди, бобові, гриби. Тому варто готувати овочеві запіканки і салати.
* Якщо додаєте майонез, то не більше ніж столову ложку на один прийом їжі, але з овочами: вареною морквою, буряком, зеленню.
* Вживайте менше алкогольних напоїв. Безпечної дози не існує! Тому всі рекомендації ВООЗ, у яких мовиться, що чоловікам можна випити за раз 40 грамів чистого спирту, а жінкам 30 грамів, це міф. Через те, що всі ми різні, зі своїми шлунками, кишківниками, печінками та підшлунковими залозами, не варто випробовувати долю. Обмежтеся шампанським.
* Із солодощів віддавайте перевагу фруктам, сухофруктам, які можна занурити у розтоплений 90% шоколад.

П’ять “так” до святкового застілля

1. Так, їжу можна запивати: не половиною відра компоту, але трохи можна.
2. Так, кава – корисний напій, але все корисне в міру (одне-два горнятка).
3. Так, олів’є і майонез не “смертельні”, в міру можна, але якщо є проблеми із жовчевим міхуром (каміння, пісок), хронічний панкреатит чи синдром подразненого кишківника, краще не ризикувати.
4. Так, після 18.00 вечеряти можна, але якщо хочете жити довго, варто пересунути стрілку годинника на 19-ту.
5. Так, найкращими напоями є тепла вода і трав’яні чаї.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4771 / 1.58MB / SQL:{query_count}