Європарламент вимагає проголосити 23 серпня загальноєвропейським Днем пам'яті жертв тоталітарних та авторитарних режимів
На думку депутатів, Європа потребує спільного погляду на свою історію і повинна визнати комунізм, нацизм і фашизм "спільним спадком". Спогад про трагічне минуле Європи слід підтримувати, аби вшанувати жертв, засудити винних і закласти фундамент для примирення на основі правди і спогадів, оскільки без них примирення неможливе.
Як зазначає Європарламент, Європа об'єднається лише тоді, коли всі її країни будуть у змозі подивитися на свою історію спільно, з однієї позиції, коли вони будуть готові визнати комунізм, нацизм і фашизм "спільним спадком" і провести "чесні та глибокі дебати" про всі тоталітарні злочини минулого. Аби підтримати співпрацю між національними дослідницькими інститутами, спеціальністю яких є історія тоталітаризму, Європарламент вимагає створити "платформу для пам'яті й совісті Європи", а також загальноєвропейський документаційний центр і загальноєвропейський музей пам'яті про жертви тоталітарних режимів. Водночас депутати шкодують, що у деяких країнах Центральної та Східної Європи доступ до багатьох документів обмежений упродовж 20 років після краху тоталітарних комуністичних режимів. Архіви, включно з архівами колишніх служб безпеки, таємної поліції та інформаційних служб, слід було б оприлюднити. Проте треба дотримуватися усіх необхідних заходів, "аби цим процесом не зловживали з політичними цілями". Крім того, депутати Європарламенту вимагають у Ради міністрів ЄС та Єврокомісії підтримати й захистити діяльність недержавних організацій, як-от "Меморіал" у Російській Федерації, які активно шукають документи, що стосуються злочинів сталінського режиму.
Вікторія Романчук, "Універсум", аспірантка ЛНУ імені Івана Франка.
Переклад з німецької, зі скороченнями