Еко їжа: дорожче,але здоровіше

Дієтолог про переваги споживання екологічно чистої їжі. У Львові у парку ім. І. Франка 13-14 жовтня відбудеться Ярмарок органічної та натуральної продукції

Еко, біо, натур, органік… В Україні все більшої популярності набирають “чисті” продукти харчування. На спеціальних сайтах, окремо виділених полицях супермаркету і навіть цілих спеціалізованих крамницях можна легко обрати і екологічно вирощену картоплю, і натуральну м’ясну продукцію.
Споживачі екотоварів запевняють: така їжа є набагато безпечнішою, кориснішою, дозволяє тримати себе у формі, підтримувати правильну вагу, не отруювати організм їжею з різними хімічними добавками. Частина львів’ян їм заперечує і сенсу купувати такі продукти, та ще й дорожчі, не вбачають. Мовляв, якісні і смачні продукти можна купити у звичайних магазинах чи ринках, то ж нащо платити більше! Чи так це насправді?

Популярна корисність

У сучасній кулінарії простежується позитивна тенденція – люди все частіше замислюються над тим, що вони їдять. Тому росте популярність вегетаріанства, сироїдіння, оздоровчих дієт та правильного харчування загалом.
“Для мене натуральні продукти – не сучасний модний бренд, а швидше необхідність стежити за своїм здоров’ям. Принципів здорового і правильного харчування дотримуюся уже чотири роки, – розповідає львів’янка Олена Сорока. – Якщо кілька років тому у Львові знайти відповідні товари було досить важко, то сьогодні є чимало крамничок з такою продукцією. Результат відчула майже відразу – перейшовши на такий спосіб харчування стала почуватися набагато здоровіше”.
Зі слів жінки, якщо раніше гарбузове насіння і висівки доводилося купувати в аптеках, сухофрукти і сири замовляти через Інтернет, а яблука, груші і картоплю купувати на базарі у бабусь, то зараз все натуральне здебільшого вона обирає в спеціальних магазинах. “У екокрамницях можна обрати все – від овочів, фруктів до м’ясів і сирів. Магазинам довіряю, усі товари там сертифіковані, то ж знаю, де, коли і за яких умов був вирощений той чи інший продукт, – веде далі Олена Сорока. – У наших людей часто побутує думка, що екопродукти дуже дорогі. Так, у спецмагазинах вони на порядок дорожчі, але якість себе виправдовує. Наприклад, за кілограм борошна (залежно від того пшоняне воно, житнє, пшеничне чи вівсяне) викладаю від 25 до 50 гривень, а за горішки (арахіс, грецький чи кеш’ю) – від 50 гривень і вище за 250 грам. Але не варто забувати, що чимало товарів здорового харчування і “чистої” їжі можна купити і в супермаркетах, і в аптеках і навіть на базарі. Потрібно просто хотіти правильно харчуватися”.

Потреба чи модний тренд?

Екологічно чисті, органічні продукти – харчова сировина, яка виробляється без додавання хімії. Іншими словами, всі овочі і фрукти вирощуються “старим дідівським способом”, без нітратів і пестицидів, удобрюються виключно органічним гноєм і визрівають на сонечку рівно стільки часу, скільки це необхідно, без додавання “вітамінів зростання”. Такі продукти приносять користь не лише людям, оскільки містять на 35-50% більше вітамінів і корисних мікроелементів, ніж ті, які вирощуються на хімічних добривах, але й екології, оскільки вони ростуть в природних умовах, які їм забезпечує природа.
Зі слів дієтолога Зоряни Білецької, справді органічна та екологічна їжа є найкориснішою і найбезпечнішою. Її можуть вживати абсолютно усі і вона зміцнює здоров’я та імунну систему. “Колись вважалося, що найкориснішими є продукти, вирощені на власному городі. Проте зараз немає гарантії, що сусіди не поливають свій урожай різними хімікатами і їх залишки не потрапляють на ваші грядки. Відтак, найбезпечнішою все ж таки є сертифікована продукція, хоч вона найдорожча, – зазначає дієтолог. – Вживаючи екологічно чисті продукти можна бути спокійним за свій імунітет, адже натуральні продукти збережуть здоров’я, а організм стане більш стійкий до різноманітних захворювань. Також продукти з позначкою “еко”, “органік”, “біо” зменшують ризик порушення травлення та появи алергії, тому є безпечними як для дітей, так і для алергіків”.
Проте, як пояснила дієтолог, кожен повинен уміти розрізняти такі поняття, як натуральна (фермерська), органічна і екологічна продукції. А це, виявляється, різні речі.
Наприклад, натуральну продукцію виготовляють безпосередньо з натуральних інгредієнтів і без застосування хімічних добрив, пестицидів, ГМО, консервантів та інших речовин хімічного походження. Але до такої продукції все ж можуть потрапляти елементи хімічного походження, тому не все натуральне може вважатися органічним.
Органічна ж продукція враховує не лише безпосередні етапи виробництва, але й вторинні канали формування складу продукції. Наприклад, картопля вирощена без додавання хімічних добрив та захисту від шкідників вважається натуральною. Але, щоб назвати цю картоплю органічною – необхідно також взяти проби ґрунту, на якій вона була вирощена. Або ж м’ясо чи молоко корови буде вважатись натуральним, якщо в нього не додають консервантів та не вакцинують худобу. Проте органічним воно буде вважатись тоді, коли перевірку на відсутність хімічних речовин пройдуть харчування та вода, які вживала корова.
Екологічна продукція – це апогей відповідальності перед людиною та природою. Вона має відповідати вимогам органічної та на додаток враховувати вплив на довкілля в процесі виробництва. Так, наприклад, екологічною буде вважатися продукція, яка використовує пакування з швидко-розчинних та нетоксичних матеріалів, які не накопичуються у ґрунті.
Яким саме є продукт – натуральним, органічним чи екологічним – споживачам повинна вказувати упаковка. Для цього розроблена ціла система маркування продукції, що пройшла перевірку на органічність та екологічність.
Як зазначає дієтолог, натуральна і органічна їжі мають менший термін споживання і не містить консервантів, які довше зберігають продукти, то ж поціновувачі такої продукції повинні про це завжди пам’ятати і не надто закуплятися.

Сходіть на ярмарок, купіть органічну їжу

Цими вихідними, 13-14 жовтня, на головній алеї парку ім. І. Франка вже всьоме відбудеться Ярмарок органічної та натуральної продукції. 35 учасників з різних куточків України привезуть до Львова органічні та натуральні продукти, повідомляє прес-служба Львівської міськради.
На ярмарку продаватимуть: яйця, мед, трав’яні чаї, олії, спеції, крупи, соки, молоко, сир, ковбасні вироби, овочі та багато іншого. Значна частина продукції сертифікована за органічними вимогами і має відповідний сертифікат та маркування.
Організатори обіцяють, що на ярмарку буде представлена сертифікована органічна продукція – вироблена без використання хімічних добрив та пестицидів, ГМО, стимуляторів росту, гормонів, штучних ароматизаторів та підсилювачів смаку, шкідливих харчових добавок. Крім того на ярмарок привезуть свою унікальну продукцію виробники карпатського регіону, які входять у ТМ “Смак українських Карпат”, що була створена за ініціативи виробників карпатського регіону. Це справжні натуральні продукти. Детальніше про це – у матеріалі “Смаколики з Карпат. Органічні продукти на Львівщині: де придбати і продегустувати”.
У рамках заходу будуть цікаві та корисні лекції. Наприклад, можна більше дізнатися про здорове та збалансоване харчування для дітей з харчовими особливостями (непереносимість глютену, лактози, алергічні реакції). На спеціальних банерах гості зможуть прочитати цікаву інформацію про вплив сільського господарства на водні ресурси. Також працюватиме дитяча зона. Наймолодші відвідувачі зможуть взяти участь у цікавих екологічних заходах.

Арахісова паста: норма на добу – не більше 1-2 столових ложок

Її люблять мастити на хліб, печиво або просто смакувати з чаєм або кавою. Арахісова паста завойовує смаки все більшої частини українців. Але чи корисний цей продукт, а головне чи натуральний?
Виявляється так! Арахісова паста – натуральний продукт для здорового харчування, виготовлений з горіха арахіс. Паста містить поживні речовини, такі, як білки, вуглеводи, мононенасичені кислоти, вітаміни, мінерали та є чудовим і смачним збалансованим продуктом.
Взагалі в ідеалі арахісова паста – це обсмажений, потім подрібнений арахіс. Але виробники часто додають в неї інші інгредієнти, в тому числі і цукор, від чого продукт може бути й шкідливим. “Склад арахісової пасти, виготовленої за правильної технології (без додаткових добавок), багатий поліненасиченими жирними кислотами омега-3, омега-6, в ній міститься фолієва кислота і клітковина, – каже дієтолог Зоряни Білецької. – Кількість жирів, що містяться в арахісової пасти майже дорівнює за змістом в оливковій олії. Антиоксиданти позитивно впливають на серцево-судинну систему, а мікроелементи (кальцій, кобальт, йод, калій, залізо, магній, цинк, фосфор) допомагають підтримувати здоров’я всього організму. Дуже корисна паста спортсменам, а також худорлявим особам, бо сприяє здоровому набору маси тіла. Проте, переїдати її також не варто. Норма на добу становить не більше однієї-двох столових ложок. Крім того, не варто забувати, що горіх є алергеном, тому тим, у кого є такі проблеми, від пасти краще відмовитися”.
Також горіх, який проходить технологічний процес перетворення в однорідну масу, зберігає більшість своїх позитивних властивостей, тому арахісова паста, як і натуральний земляний горіх, корисний для нервової системи, печінки, травного тракту, зміцнення імунної системи та нирок. А ще арахісова паста знижує холестерин, ризик розвитку діабету і хвороби Альцгеймера.
Аби арахісова паста принесла організму лише користь, при покупці варто пильно читати етикетку і стежити, аби в складі не було багато цукру та емульгаторів. “На наших прилавках не часто можна зустріти повністю натуральний продукт. Більшість арахісових паст для досягнення однорідної консистенції додатково насичують рослинною олією, різними жирами, “ешками”. Тому вибирати варто той товар, у складі якого є лише арахіс обсмажений”, – зазначила співрозмовниця.
Закриту арахісову пасту можна зберігати на полиці в шафці або коморі. Після відкриття пасту варто зберігати в холодильнику.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.2819 / 1.64MB / SQL:{query_count}