Президент Петро Порошенко сподівається на позитивне рішення Синоду Вселенського патріархату про надання томосу про автокефалію Українській православній церкві. Про це він ще раз наголосив під час участі в Молитві за мир в Україні разом із українською громадою Іспанії, яка відбулася в катедральному соборі Альмудена (Мадрид), повідомляє сайт глави держави.
“Перемога – це не лише звільнення української землі. Перемога – це коли вперше більш ніж за 300 років в Україні з’явився реальний шанс створити єдину помісну Православну, а головне – Українську церкву!” – наголосив він.
“І ми молимося, щоб до 1030-ої річниці Хрещення Руси-України святим рівноапостольним князем Володимиром Господь дарував нам цей томос. Я прошу, дорогі брати і сестри, вашої молитви. Бо спільною молитвою творяться дива. Я був би дуже щасливий, коли б це відбулося… Я вірю в те, що нам усе вдасться”, – додав Петро Порошенко і висловив переконання, що Україна виборола своє право мати єдину помісну Церкву, адже заплатила за це велику ціну.
На те, що Українська церква може отримати томос ще цього року, сподівається і український вчений та громадський діяч, релігієзнавець Ігор Козловський, повідомляє Релігійна правда.
“Є велика ймовірність, що ми його отримаємо в цьому році, – каже він. – Однак ситуацію ускладнює втручання в цей і без того непростий процес РПЦ і Російської держави. При цьому треба розуміти, що якщо в Україні є громадяни, які бажають бути членами Православної церкви Московського патріархату, то ця Церква існуватиме далі, оскільки ми демократична і плюралістична держава”.
З його слів, у нас багатоконфесійне громадянське суспільство, тобто представлений широкий спектр релігійних організацій: “Тільки на момент розвалу СРСР в Україні було 50% усіх релігійних організацій різних конфесій колишнього СРСР, а в РФ тільки 25%. Україна – найбільша православна країна в світі, навіть більше, аніж Росія. Це й непокоїть нашого сусіда, оскільки з отриманням томосу позиції РПЦ будуть значно послаблені”.
На запитання, які є ризики конфліктних ситуацій із отриманням томосу, вчений відповів, що людський вимір відіграє велику роль в будь-якому релігійному феномені.
“Навіть у одній парафії віруючі можуть бути по-різному налаштовані. Одні – більш радикально, другі – більш ліберально, треті взиватимуть до Святого Письма або церковної традиції, решта – до національних інтересів. І така ситуація неминуче дасть додаткову роботу місцевим органам влади, які повинні контролювати дотримання законодавства про свободу совісті та релігійні організації на місцях. З другого боку, за цими процесами повинні стежити правоохоронні структури”, – переконаний Ігор Козловський.
Він вважає, що ми входимо в дуже непростий період становлення нашої держави та розвитку громадянського суспільства: “Цей період, як і будь-який тектонічний процес, ламає звичну систему речей. Ми вже перебуваємо в кризі (переклад із грец. – “суд”) і відповідно повинні винести якесь дуже важливе судження з приводу себе, українського громадянського суспільства на даний момент нашої спільної історії. Але в підсумку це неминуче призведе до консолідації, до оновлення, до остаточного становлення сучасної європейської української нації”.