Нерідко можна чути, що жодна реформа українській школі не допоможе, що все безнадійно, що учні не мають стимулу вчитися, а вчителі працювати відповідно до вимог часу. Зрештою, саме ставлення до освітян в нашому суспільстві не надто прихильне. Змінити ситуацію поставила собі за мету громадська спілка “Освіторія”, яка чимало робить не тільки для вчителів, а й для підвищення престижу вчительської професії. Торік вона започаткувала в Україні щорічну національну премію для вчителів Global Teacher Prize Ukraine.
А минулих вихідних “Освіторія” спільно з холдингом !FEST провела у Львові фестиваль освітян “Вчителі майбутнього” за підтримки департаменту освіти і науки Львівської облдержадміністрації та управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міськради.
У програмі фестивалю – надихаючі лекції з філософії освіти, практичні майстерки, презентації освітніх стартапів, ініціатив і проектів, а ще дискусії та вечірки. Суто львівський формат спілкування “за кавою” дав нагоду поспілкуватися в “Освітній кав’ярні” з посадовцями та цікавими людьми нашого міста і країни.
Серед спікерів були: Павло Хобзей, заступник міністра освіти і науки, Інна Большакова та Марина Пристінська, автори і тренери програми перепідготовки вчителів початкових класів, експерти громадської спілки “Освіторія”, Марина Вострова, психолог (Міжнародний інститут інтегрального розвитку), Стас Дрогаєв, експерт Лабораторії освітніх змін, Impact Hub Odessa та чимало інших.
Також під час фестивалю презентували старт нового етапу щорічної національної премії для вчителів Global Teacher Prize Ukraine 2018.
Як стати найкращим
Щоби позмагатися за звання найкращого вчителя та за 250 тисяч гривень, потрібно заповнити анкету для участі на офіційному сайті премії до 15 липня: http://globalteacherprize.org.ua. Також на премію можна номінувати іншу особу, вашого колегу чи вчителя, якщо ви переконані, що ця людина має чим поділитися з іншими та варта того, аби про неї довідалася вся Україна. Буває, що вчитель чомусь соромиться номінуватися, а учні вважають його гідним шанування.
Переможець зможе поборотися і за мільйон доларів, адже отримає змогу поїхати на Global Education & Skills Forum у Дубаї, а також один рік безкоштовно навчатися від ГС “Освіторія”.
“Закликаю всіх учителів, особливо тих, що не подали заявку торік, використати шанс на перемогу та визнання, – зазначила у своєму відеозверненні до вчителів міністр освіти Лілія Гриневич. – Ваші історії успіху можуть показати українцям, як ви змінюєте життя їхніх дітей, а колег надихнути на нові підходи. Новій українській школі потрібні педагоги, які підготують учнів до викликів майбутнього. До того ж участь у премії робить українських вчителів частиною міжнародної спільноти освітян, а значить дає можливість обмінюватися кращим досвідом та професійно зростати”.
Критерії відбору номінантів
Зі слів Зої Литвин, організатора премії Global Teacher Prize Ukraine, голови громадської спілки “Освіторія”, критерії відбору не змінилися. Вік учителя – від 18 років (він має бути саме вчителем!). Тобто за премію можуть змагатися вчителі, які наразі працюють та навчають дітей у рамках обов’язкової шкільної освіти або дітей віком від шести до вісімнадцяти років. Учителі, які продовжують викладання, навіть на позаштатних засадах, також мають право на участь, так само, як і вчителі онлайн-курсів. Премія може бути присуджена вчителям школи будь-якого типу та форми власності, а також викладачам коледжів, які навчають шкільних предметів.
Учитель повинен надати докази досягнення помітних результатів у навчанні учнів та показати застосування інноваційних і ефективних освітніх практик, які можна втілити у інших школах у тому самому контексті.
Досягнення вчителя повинні бути визнані в класі та поза його межами учнями, колегами, директорами шкіл чи членами ширшої спільноти.
Учитель має виховувати в молоді цінності розвитку навичок для життя та роботи. А ще номінант повинен мати досягнення поза межами безпосередньо викладацької діяльності та заохочувати інших учителів залишатися в професії, розвивати їхні навички, а також підтримувати прагнення молоді долучитися до вчителювання.
Іти в ногу зі світом
Премії для видатних учителів Global Teacher Prize, яку громадська спілка “Освіторія” привезла в Україну, лише чотири роки. Її заснував син учительки – арабський мільярдер Санні Варкі. Щороку на освітньому форумі в Дубаї збираються найкращі вчителі-новатори з усього світу та відзначають переможця нагородою один мільйон доларів. Її вже назвали “Нобелівська премія для вчителів”.
У 2015 році найкращою викладачкою на планеті визнали американку Ненсі Етвелл, яка запропонувала викладати літературу у вигляді воркшопів. Її учні прочитують у чотири-п’ять разів більше книжок за рік, аніж їхні однолітки зі США. А 2017-го переможницею стала Меггі МакДоннел, яка боролася з проблемою самогубства серед підлітків у віддаленому селі на півночі Канади.

Цього року перемогу здобула Ендріа Зафіраку із Великобританії, яка викладає у школі, де навчаються діти різних національностей, а учні розмовляють 130 мовами світу.
“Україні теж є чим пишатися, – каже Зоя Литвин. – Торік ми отримали 632 анкети від прекрасних учителів і 2500 номінацій від учнів та колег українських педагогів. Цього року ми навчали в Дубаї учителів з усього світу, як популяризувати професію педагога”.
Варто зауважити, що організатори світової премії Global Teacher Prize зазначили, що ГС “Освіторія” найкраще провела Global Teacher Prize Ukraine серед 45 країн, які проводили національні премії.
Здобутки та новації
Торік учителі змагалися за премію 100 тисяч гривень. П’ятірка найкращих педагогів-новаторів мала зустріч із Президентом України, а переможець Global Teacher Prize Ukraine Паул Пшенічка потрапив до рейтингу “100 найвпливовіших українців” – уперше за 26 років незалежності. Однак найбільше “Освіторія” пишається тим, що більше українців стали поважати професію вчителя – всього за півроку показник збільшився із 39 до 54%.

Торік переможця обирали із 20 фіналістів, цього року найкращого вчителя України вибиратимуть із десятки фіналістів, які отримають рік безкоштовного навчання від ГС “Освіторія”. До речі, торік до ТОП-20 ввійшло четверо вчителів саме із Львівщини, і це найвищий показник серед усіх областей України!
До експертного журі національної премії ввійшли голова “Освіторії” Зоя Литвин, телеведуча “1+1” і куратор премії Наталія Мосейчук, ініціатор і натхненник освітнього руху EdCamp в Україні Олександр Елькін та переможець Global Teacher Prize Ukraine 2017 Паул Пшенічка. Імена ще трьох членів журі – наразі таємниця.
Цього року організатори українського етапу Global Teacher Prize сконцентрують свою увагу на історіях лідерів суспільства та видатних людях. Адже за кожною успішною людиною стоїть учитель.
Завдання премії – показати українцям історії дивовижних учителів, якими хочеться пишатися. Наприклад, минулорічний переможець – учитель фізики Паул Пшенічка є гостьовим професором у Гарварді та Оксфорді, педагогом, який входить до десятки найкращих викладачів фізики світу.
Етапи конкурсу
15.04 – 15.07 – Прийом анкет.
15.07 – 14.08 – Відбір за технічними та концептуальними критеріями. У цей час працюватиме три або чотири оціночні центри (торік вони розташувалися в Одесі, Києві та Харкові), а кожну з анкет перевірятимуть не менш ніж три особи, котрі виставлятимуть бали. Є докладна інструкція з критеріями нарахування балів за кожною анкетою. Наприклад, у чому вчитель демонструє інноваційність, який внесок у професію здійснив.
15.08 – Оголошення ТОП-50 вчителів.
01.09 – Оголошення ТОП-10 вчителів.
15.09 – 16.09 – Знайомство журі з учителями у Львові. Номінанти презентуватимуть себе і виконуватимуть цікаві завдання. Наприклад, проведуть урок на абсолютно нову тему в незнайомому класі.
06.10 – Церемонія нагородження та оголошення переможця.
Global Teacher Prize Ukraine шукає вчителів країни, які:
– не нарікають на обставини, не чекають з моря погоди й роблять Нову українську школу в своїх класах уже сьогодні;
– мають учнів, які зробили помітний крок уперед в своїх навчальних досягненнях;
– застосовують інноваційні освітні практики;
– мають значні досягнення в професійній сфері, які відзначають колеги та спільнота;
– виходять за межі класу;
– підтримують проекти, які відкривають доступ до якісної освіти дітям з усіх верств суспільства;
– займаються громадською роботою, роблять більше, аніж просто викладають предмет;
– змінюють своє оточення, готують учнів бути ефективними в глобалізованому середовищі та виховують їх громадянами світу.