Підсумки першого кварталу виявилися чи не найпровальнішими за останні роки для вітчизняних банківських установ. Їхні чисті збитки перевищили 7 млрд грн
Парадокси економічної кризи в кожній окремо взятій країні: попри загальну нелюбов українців до банків (зауважимо, що фінансисти зі свого боку зробили для цього все можливе), помножену на майже тотальну відсутність вільних обігових коштів не тільки в населення, звертатися власне до тем банківського життя доводиться все частіше.
Справді, країна ж бо мусить знати, як і скільки грошей у ній обертається. Тим паче, чимало громадян й досі не можуть отримати гроші із власних банківських рахунків. Попри те, що вже й Нацбанк скасував постанову про їх зняття, принаймні із поточних депозитів.
Наприкінці квітня Асоціація українських банків (АУБ) оприлюднила дані про діяльність вітчизняних банків у першому кварталі 2009 року. Отже, активи банківської системи зменшилися на 7,4 % і становлять нині 827 млрд грн. Загальне скорочення активів спровокувало, звісно, майже суцільне згортання банківського кредитування. Адже видані у позичку кошти належать саме до цієї графи банківського балансу. Оскільки ж грошей практично не видають, то активи теж не зростають. За останні три місяці кредитний портфель банків зменшився на 8,3 % і становить нині 696 млрд грн. Зважимо, що ще на початку 2009 року він був майже на 60 млрд грн більшим - 759 млрд.
Хоча, до речі, залишалася одна "активна" стаття, яку банки нарощували впродовж усього першого кварталу. Частина так званих "інших операцій" збільшилась до 8 % загальних банківських активів - 66,2 млрд грн. Справа в тому, що в ній враховуються валютні операції банків.
Стрімке зростання валютних запасів аналітики пов'язують, зокрема, з тим, що банкам треба погашати валютні позички в іноземних фінустановах. А пік виплат припадає саме на другий квартал. Отже, банки готуються до зовнішніх виплат і масово скуповують валюту. Щоправда, ніщо не заважало їм це робити раніше. Особливо тоді, коли їхні валютні дії відверто спекулятивного характеру наприкінці минулого року підняли курс долара щодо гривні до співвідношення 1:10.
Хоча тоді це були валютні ігри іншого плану. Адже Нацбанк витратив на рекапіталізацію комерційних структур понад 40 млрд грн, а банки витратили їх майже повністю на закупівлю валюти на міжбанківських торгах. Певно, для майбутніх розрахунків з іноземними кредиторами.
Як ми вже писали, перший квартал завершився для банківської системи збитками. Причина семимільярдних втрат пов'язана, зокрема, з тим, що банки перераховували гроші у резерви, формуючи їх під активні операції. Лише за три місяці таких резервів було сформовано на суму 17 млрд грн. Тоді як минулоріч цей показник за весь 2008 рік становив 24 млрд гривень.
Відтак це теж позначилося на прибутках. Але аналітики банківської сфери вважають це нормальним результатом у ситуації, коли відбувається переоцінка кредитних портфелів банків.
Через ті ж резервні відрахування зменшився і загальний капітал банківської системи, оскільки він зменшується на суму непокритих збитків. За перші три місяці він скоротився на 1 % - до 123,8 млрд грн.
Відносно невелике зменшення капіталів банків пов'язане з тим, що в цей період активно збільшувався статутний капітал. Адже від початку року було достатньо багато додаткових емісій, які цьому сприяли. Все це підтримало банківську систему, кажуть аналітики. Зазначимо, що якщо уряд і здійснить проголошену додаткову рекапіталізацію банків, на яку планує виділити 44 млрд грн, то банківська система в нас точно не збанкрутує. Задля блага всіх.