Період навчання у школі – дуже відповідальний час як для дітей, так і для їхніх батьків, адже стільки всього треба встигнути, щоби здобути кращі шанси в житті. Проте не лише про успіхи у навчанні треба дбати в цей час. Необхідно звернути увагу й на зміцнення організму, на збереження здоров’я. Адже за результатами дослідження, проведеного кафедрою педіатрії №1 Львівського медуніверситету ім. Данила Галицького, майже кожен третій школяр скаржиться на періодичну втому, біль голови, біль живота чи неспокій під час сну.
Моніторинг стану здоров’я школярів Львова та області медики проводили спільно з Львівською міськрадою, міським та обласним управліннями освіти, благодійним фондом “Ти не один”. Для цього були створені спеціальні анкети, які містили 89 нескладних запитань, приміром, як часто дитина скаржиться на біль голови, втому, біль у животі, як часто хворіє, чи снідає перед школою, скільки разів на день харчується, чи спокійно спить уночі тощо. Було надруковано 70 тисяч таких анкет, які роздали у 115 школах міста та області. Батьки спільно з дітьми заповнювали їх.
Це вже не перше дослідження. Подібні моніторинги що кілька років проводять у місті та області з 2002-го. Вони дають змогу визначити основні медико-соціальні особливості школярів, поширеність основних скарг і захворювань у різних вікових групах, їхню динаміку за останні роки, виокремити дітей груп ризику, які потребують поглибленого обстеження і/або консультацій, уточнити вікові особливості фізичного розвитку дітей Львівщини.
Отож, на основі отриманих результатів лікарі дійшли висновку: стан здоров’я школярів упродовж останнього десятиріччя значно погіршився!
“Усі дослідження, які проводили в Україні (а це переважно Київ, Харків, Львів), показують, що стан здоров’я школярів реально наближається до критичного. Що більше – він був критичним ще п’ять-сім років тому. Більшість дітей, які приходять до школи, відносно здорові і не мають хронічних захворювань, але, за даними Київського інституту педіатрії, акушерства та гінекології, тільки 5% учнів, які закінчують школу, залишаються здоровими. Школа перетворюється на місце, де дитина втрачає здоров’я”, – зазначив завідувач кафедри педіатрії №1 Львівського медуніверситету Сергій Няньковський під час оприлюднення результатів дослідження.
Згідно з результатами моніторингу, умовно здоровими своїх дітей вважають лише 75,8% батьків, у 2012-ому цей показник становив 81,9%, а в 2002-ому – 96,5%. Деякі батьки не могли дати чіткої відповіді на це запитання, проте вважали, що їхня дитина потребує додаткового обстеження (8%) або консультацій вузьких спеціалістів (15,5%) з того чи того приводу.
На що найчастіше скаржаться школярі
Отож, за результатами моніторингу, найчастіше школярі скаржаться на втому (це зазначили у анкетах 64,1% батьків першачків і аж 82,7% випускників), що свідчить про зростання напруження впродовж навчання та про проблеми адаптації дітей до шкільного навчання.
Чимало дітей скаржаться на проблеми з нічним сном, причому відсоток цей збільшується із віком: 25,9% у школярів першого класу і 32,5% у випускників. Поширеною є скарга школярів на періодичний біль у животі, яку зазначили 54,7% батьків першокласників та 57,8% школярів 5-их класів. З віком цей показник дещо знижується, сягаючи у випускників 37,5%. На нудоту скаржаться 19,4% першокласників, 26,2% школярів 5-их класів та 22,2% учнів випускних класів.
Печія, яка може свідчити про серйозні проблеми з травною системою, буває у 2,2% молодших школярів та у 14,8% учнів випускних класів. Також є нарікання на розлади травлення. З віком серед школярів збільшується відсоток тих, що мають періодичний біль голови. Якщо в учнів молодшої школи його реєструють у 35,3% дітей, то в учнів 5 – 11 класів у 60-62%.
Блідість шкіри, яка може свідчити про анемію, спостерігають у 44% першокласників і у 31% випускників. Висипи на шкірі, які часто бувають обумовленні схильністю до алергій, бувають у 18,1% першокласників і частішають з віком, сягаючи в учнів 5-их класів 24,4% та до 31% в учнів випускних класів.
Медики не на жарт стурбовані тим, що з віком збільшується кількість випадків сколіозу в школярів: з 11,5% у першокласників до 25,8% в учнів 10 і 11 класів. Також частішають випадки порушення постави стоп – з 17,9% до 24,3%. Частою патологією, яка спостерігається у школярів і наростає з віком, є порушення зору, яке діагностують у 15,9% першокласників, і вдвічі збільшується у випускників шкіл – 36,5%.
Фізкультура і харчування
За твердженнями медиків, оптимальна частота прийому їжі в школярів – 4-5 разів на день включно з перекусками. За даними моніторингів, наші діти стали харчуватися регулярніше: у 2002 році таких школярів було 49,6%, у 2012-ому – 63,8%, а у 2017-ому – 69,4%. Решта школярів їли від одного до трьох разів на добу. Популярною шкільною їжею далі є булочки, печиво, круасани, сік, різноманітний фастфуд.
Значна кількість батьків зазначили в анкетах надмірне споживання дітьми солодощів, хоча їх кількість зменшується з віком у майже два рази: із 41,8% у першому класі до 24,7% у випускному.
З віком щораз більше дітей дотримуються певної дієти: від 6,5% у першому класі до 14,1% у випускних, що може призвести до розвитку дефіцитних станів із нестачею певних харчових інгредієнтів, вітамінів, мікроелементів.
Тішить те, що майже половина школярів початкових і середніх класів активно займаються спортом, відвідують спортивні секції, танці, хоча у випускних класах ця кількість знижується до 33,3%, що, ймовірно, пов’язане зі збільшенням учбового навантаження і підготовкою до вступу у вищі навчальні заклади. Більшість батьків у всіх класах (70-87%) вважають за необхідне впровадження у школах уроків лікувально-профілактичної фізкультури.
Що робити
На переконання Сергія Няньковського, ситуація доволі критична, але за результатами дослідження можна зробити певні висновки, які змусять державні структури розробляти відповідні програми і акцентувати свою увагу на стані здоров’я школярів.
Зі слів кандидата медичних наук, доцента кафедри педіатрії ЛНМУ ім. Данила Галицького Марти Яцули, особливо важливими є перші роки навчання, коли відбувається повна зміна усіх складових життя дитини: “Змінюється її фізична, розумова, соціальна активність, поведінка, збільшується навантаження. Тобто саме в перші роки відбувається адаптація дитини до систематичного навчання в школі. Через це напруження ми спостерігаємо виникнення синдрому шкільної дезадаптації і як наслідок бачимо зростання функціональних захворювань, хронічних патологій, що призводять до поганої успішності. Лише фізично здорова дитина, психологічно врівноважена та соціально адаптована може витримати весь цей потік інформації, який сьогодні лягає на її плечі!”.
Отож, скарг на здоров’я у школярів чимало. Дуже важливо вчасно і адекватно відреагувати на них. Адже кожне захворювання, зі слів професора Сергія Няньковського, проходить певні етапи. Спершу з’являються так звані функціональні розлади, коли ще нема структурних змін. Такий стан може тривати місяць-два або й кілька років. У цей час проблему, наприклад, системи травлення, доволі легко вирішити корекцією харчування чи стилю життя. Тоді захворювання не розвинеться і не стане хронічним. Але якщо в цей час запустити хворобу, то згодом на повне одужання сподіватися годі. А в школі пропускають саме цей етап, коли допомогти дитині легко!