Істина не у вині

Майже 50% алкогольних напоїв потрапляє на ринок без відповідної документації

Майже 50% алкогольних напоїв потрапляє на ринок без відповідної документації

Ну яке свято без доброго вина. Та навіть і не свято - зібратися з друзями, посидіти, погомоніти. А келих червоного до обіду для кращого апетиту? Як кажуть у народі, причина завжди знайдеться, значно складніше знайти добре вино. Здавалося б, сьогодні це не проблема, адже в супермаркетах є  алкогольні відділи та й фірмових магазинів щораз більшає. Та постійні заяви фахівців про велику кількість неякісних товарів на нашому ринку все ж  насторожують.

За порадою, як вибрати якісне вино й на що звертати увагу, "Пошта" звернулася на кафедру експертизи товарів і послуг Львівської комерційної академії.

Поінформований - отже, захищений

Перша порада фахівців - купувати вино у фірмових спеціалізованих магазинах, де продавці зобов'язані мати всю документацію і на першу вимогу споживача надавати її. Друга - перш ніж перевіряти вміст пляшки, уважно ознайомтеся з інформацією на етикетці. "Насамперед вашу увагу повинна привертати назва, тобто торгова марка. Й, звісно, краще обирати товари відомої торгової марки, яка вже зарекомендувала себе на ринку", - радить Анна Троякова, старший викладач кафедри експертизи товарів і послуг Львівської комерційної академії. На етикетці мають бути зазначені всі реквізити виробника: адреси заводів, адреса в Інтернеті, телефон відділу маркетингу - окрім того, тип вина, колір, сорт винограду, з якого виготовили продукт, місткість пляшки, масова частка етилового спирту, цукру, а також чи це вино колекційне, марочне чи ординарне. Особливу увагу треба звертати на ліцензію виробника та інформацію про сертифікацію. "На пляшці має бути знак сертифікації (у колі намальований листочок та зазначено цифри - код органу сертифікації), штрихкод, акцизна марка зі серією та номером. Не забудьте подивитися на дату розливу, яку вказують у двох місцях - на корку та на зворотному боці етикетки, й краще, коли є електронне виконання (окрім дати, зазначено годину розливу), та умови зберігання", - наголошує Анна Троякова.

Де не росте виноград, не може бути вина

Ще одна важлива деталь, на яку варто звернути увагу, купуючи вино. Як наголошує Анна Олександрівна, краще вибирати ті вина, в яких адреси заводів, що виробили і розлили вино, збігаються з місцем вирощування винограду. Тобто, якщо це вина торгової марки "Масандра", адресою виробника будуть заводи у Криму, якщо "Шабо" - то Одеса. Якщо ж на вині зазначена адреса, наприклад, Київ чи Харків, де виноградників просто немає, то це означає, що туди привезли сировину і там розлили, а це вже вино не такої якості. 

Дуже часто наше рішення купувати чи не купувати товар залежить від його зовнішнього вигляду. Й потужний виробник дбатиме не тільки про якісне наповнення пляшки, але й про належне зовнішнє оформлення - якість етикетки та пляшки. "Якісну поліграфію етикетки може дозволити собі тільки потужне виробництво. Та й сама пляшка має бути якіс­но технічно виконана", - розповідає старший викладач кафедри. 

Та якщо інформації на пляшці вам недостатньо, можете вимагати в адміністратора документацію про якість та безпечність товару. "В документі виробника має бути вказана дата розливу, ємкість пляшки, а найменування повинне відповідати фактичному найменуванню продукції, яка є на прилавку. Має бути сертифікат відповідності й додаток до нього, де також зазначають серію й номер акцизної марки. Це означає, що продукція офіційно випущена, що вона проходила контроль", - говорить  Анна Троякова. 

Є ще один спосіб перевірити, чи потрапила продукція на ринок легально. Для цього слід зателефонувати у відділ маркетингу, номер телефону якого зазначений на пляшці, й повідомити, що ви купили вино, наприклад, "Кагор", 0,75 л, з датою розливу 23.04.2008. У них повинна бути інформація, чи розливали таке вино у цей день й чи код акцизної марки збігається з тим, який є на продукції.

Не кожен споживач зможе на око чи на смак перевірити якість вина. Та за допомогою простого методу можна перевірити, чи є у вині синтетичні барвники: у вино потрібно  додати соду чи якийсь луг, якщо вино натуральне, воно змінить забарвлення,  якщо містить барвник - колір не зміниться.

Кожна третя пляшка вина без документів

Яке вино потрапить на ваш святковий стіл, в основному залежить тільки від вас. Й варто бути дуже уважним, вибираючи пляшку напою, адже порушень є чимало.

У 2008 році управління у справах захисту прав споживачів перевірило 1356 дал алкогольних напоїв (один дал = 10 літрів), з реалізації знято 630 дал (46% перевіреного товару, приблизно половина від цієї кількості - вино). За перший квартал 2009 року, управління перевірило 416 дал, знято з реалізації 262 дали (63%). Як розповів Андрій Жукевич, начальник відділу продуктових товарів управління у справах захисту прав споживачів, серед основних порушень, які виявляли під час перевірок, були відсутність документів, які засвідчують якість товару, сертифікатів відповідності, на маркуванні не було повної інформації про товар. Також виявляли товар, термін придатності якого вже закінчився, та неякісний товар, зокрема вино, яке вже мало осад.

А ось перевірити якість вмісту пляшки, тобто самого вина, управління не має можливості. "У минулі роки перевіряли якість та безпечність вина у лабораторії. Тепер наша робота закінчується на перевірці документів. Причина - немає грошей, - говорить Андрій Степанович. - Раніше на проведення лабораторних досліджень кошти виділяли з держбюджету, на цей рік фінансування не передбачено, тож проводити такі перевірки немає за що".

 Якщо ж у вас виникли якісь сумніви, можете віддати вино на експертизу у лабораторію (вул. Заводська, 26), та за ці послуги доведеться викласти гроші з власної кишені. Хоча, як розповідає Андрій Жукевич, за останній рік скарг від споживачів на якість алкогольних виробів не було. 

До теми

Червоні сухі вина є "живими". Щоб вони не псувалися, їх треба захищати від екстремальних температур, різких температурних перепадів, протягів і світла. Тому такі вина слід зберігати в темному приміщенні з відносно постійними температурами. Пляшки краще тримати в горизонтальному положенні, щоб корок був вологим, в іншому випадку він висохне й стиснеться, у пляшку ввійде повітря, й вино, зрештою, зіпсується. Окрім того, варто вибирати напої у темній пляшці. Вина у пляшках зі світлого скла під дією сонячного сонця втрачають свої властивості. 

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4737 / 1.6MB / SQL:{query_count}