Як і де скуповуватись перед святами та як при цьому зекономити, «Львівська Пошта» писала в попередньому числі у матеріалі «Передсвяткові змагання за покупця». А в цьому номері ми розповімо про те, що можна приготувати на Новий 2018-ий рік, аби задобрити господаря року – Жовтого Собаку (за Східним календарем).
Найперше Собака любить м’ясо – різне і багато, тож на святковому столі м’ясних страв має бути кілька. Пропонуємо три різні переписи таких наїдків: куряче філе у коньяку та спеціях, яловичина з чорносливом і качка з яблуками в гірчично-пивному соусі. Перший припаде до смаку тим господиням, які не хочуть довго стояти біля плити і водночас віддають перевагу не надто калорійній їжі. Другий уже складніший, бо качка більш жирна і відрізняється специфічним смаком, проте за цим переписом вона матиме хмільний аромат і надзвичайно багатий смак. А от яловичина з чорносливом готується досить довго, але її можна приготувати напередодні. Повірте, старання варті результату: м’ясо буде дуже смачним, м’яким, солодкавим, з легкою кислинкою.
Як ми знаємо, Собака не надто перебірлива – їсть практично все, що дають. Щоправда, її їжа повинна бути розмаїтою та корисною, але не екзотичною! Відповідно і стіл у Новорічну ніч – 2018 варто накривати щедрий, роблячи акцент на кількості та якості наїдків, а не на екзотиці. Окрім вищезгаданого м’яса, у новорічному меню має бути багато наїдків з овочами та фруктами. Радимо обрати для цього святкового вечора асорті закусок на шпажках – із сиром та виноградом, козячим сиром та буряком, червоною ікрою та перепелиними яйцями, а також незвичну закуску з риби, загорнутої в бекон. Звичайно ж, яке застілля без салатів! Цього року повертається мода на «Гранатовий браслет» і салат з печінкою тріски. А ми пропонуємо приготувати самодостатній «Лемберг» зі свинячою вирізкою та грибами і швидкий «Ситий Боцман» із морепродуктами.
А як найкраще завершити застілля? Правильно, смачними десертами, адже Собака – ще той ласун. Тож різні торти, тістечка та цукерки – саме те, що вам потрібно. А нам до смаку припали два варіанти солодощів: крем-брюле нашвидкуруч, від якого не зможе відмовитись жоден гість, і порційний торт «Ялинковий ліс», завдяки якому кожен присутній за столом отримає солодкий і яскравий символ свята.
Асорті новорічних закусок на шпажках
Із сиром та виноградом
м’який сир (фета, камамбер, брі, рокфор тощо), білий виноград
Цей вид канапе відрізняється надзвичайно простим приготуванням, а проте, аристократичне поєднання білого винограду і сиру має чудовий смак та вигляд. Наколіть на шпажку виноградинки та накраяні на трикутнички шматочки сиру.
Із червоною ікрою та перепелиними яйцями
червона ікра, перепелині яйця, кріп, майонез, сіль. Варені перепелині яйця накрайте на половинки, змішайте жовток із майонезом та сіллю і наповніть ним половинки білка. Акуратно викладіть зверху червону ікру, а по краях прикрасьте посіченим кропом.
Із козячим сиром та буряком
козячий сир, буряк, кедрові горішки, часник, базилік, лимонний сік, оливкова олія, сіль. Дієтичний варіант канапе без хліба. Буряк зваріть, накрайте на тонкі кружальця. Обсмажені кедрові горішки і часник подрібніть у блендері та збийте із лимонним соком, оливковою олією і сіллю. Викладіть на буряк скибочки козячого сиру, полийте соусом і прикрасьте листочками базиліку.
Закуска з риби, загорнутої в бекон
400 г філе білої морської риби (палтус, тріска, минтай), 150 г бекону (шпондеру), кілька скибочок білого батона або крекерів, 2 зубці часнику, кілька галузок зелені (петрушка, розмарин), 70 мл оливкової олії, чорний мелений перець і сіль до смаку.
Дерев’яні шпажки попередньо замочіть на годину у воді.
Часник обберіть, подрібніть та розітріть із сіллю, чорним меленим перцем, розмарином і оливковою олією.
Філе риби розморозьте, помийте, обсушіть і накрайте на дрібні квадратні порційні шматочки. Кожен шматочок вмочіть у часниковий соус.
Бекон накрайте на тонкі скибочки (завширшки – як філе).
Зі скибочок батона зріжте шкірку і накрайте його на квадратики – майже такі, як шматочки філе риби. На бажання замість батона можете взяти солені крекери.
Загорніть кожен шматочок риби в смужку бекону, покладіть на квадратик хліба і наколіть на шпажку.
Закуски на шпажках викладіть на деко, встелене папером для випічки, і запікайте в духовці приблизно 15 хвилин при температурі 200 градусів.
Прикрасьте рибні закуски листочками зелені та подавайте їх із овочевою нарізкою.
Cалат «Лемберг»
4 середні картоплини, цибулина, 500 г печериць, 500 г свинячої вирізки, 3-4 квашені або мариновані огірки, кілька галузок зеленої петрушки, майонез, сіль і чорний мелений перець до смаку.
Заздалегідь зваріть картоплю в кожушку і вирізку (в окремому посуді). М’ясо вистудіть і накрайте на соломку, картоплю обберіть і натріть на грубій терці. Так само натріть огірки.
Цибулю обберіть, накрайте на півкільця, зіскліть і викладіть на тарілку. Гриби накрайте на пластинки і обсмажте в тій олії, на якій готували цибулю.
Тепер зберіть салат на великій пласкій тарелі так: перший шар – солена і перчена картопля, змащена зверху майонезом, другий – м’ясо (також промащене майонезом), третій – огірки, четвертий – цибуля, п’ятий – гриби. Присипте салат дрібно посіченою петрушкою і поставте у холодильник щонайменше на годину.
Якщо не любите майонезу, замініть його сметаною, заправкою з оливкової олії із бальзамічним оцтом чи будь-якою іншою.
Салат «Ситий Боцман»
2-3 сирі кальмари, 150 г червоної слабосоленої риби, 2 ст. ложки червоної ікри, 60 г твердого сиру, 2 варені яйця, 2 ст. ложки майонезу.
Помийте, почистіть і зваріть кальмари. Готують їх так: у підсолений окріп кладуть тушки і тримають на вогні 2-3 хвилини (не більше, бо стануть жорсткими). Або ж покладіть їх у окріп, накрийте каструлю покришкою, потім заберіть її з вогню і залиште на 10 хвилин.
Кальмари вистудіть і накрайте на соломку. Рибу подрібніть так само. Сир і яйця натріть на грубій терці.
Салат зберіть у порційному кільці для сервірування (або ж у салатнику): перший шар – червона риба (змастіть зверху майонезом), другий – яйця, третій – кальмари, змішані з майонезом. Посипте салат сиром і прикрасьте гіркою з червоної ікри.
Куряче філе у коньяку та спеціях
1,5 кг курячого філе, 200 мл коньяку, 100 мл негострого соєвого соусу, 0,5 скл. коричневого цукру, цибулина, 1 ч. ложка тертого імбиру, 0,5 ч. ложки часникового порошку.
Цибулю обберіть і дрібно накрайте. Імбир обберіть та подрібніть у блендері або натріть на терці з невеликими вічками.
Змішайте в глибокій посудині коньяк, цибулю, часниковий порошок, соєвий соус, імбир і цукор та зачекайте, поки цукор розчиниться.
Куряче філе промийте, накрайте на невеликі кубики, викладіть у маринад, притисніть будь-яким пресом і поставте у холодильник на 4 години (можна і на довше).
По закінченні часу перекладіть курятину в глибоку форму для запікання, полийте маринадом і готуйте в духовці при температурі 200 градусів 15-25 хвилин до готовності та випарювання рідини (найкраще готувати в закритій посудині або прикрити фольгою, щоби філе не пересохло). Перевірити ступінь готовності можна гострим ножем: якщо після проколювання найбільшого шматочка виступить рожева рідина – філе ще не готове.
Подавайте страву гарячою як основну з гарніром: овочевим рагу, пюре зі шпинату, квасолі та запашних трав, із запеченими на грилі помідорами, баклажанами і солодким перцем, морквяно-вершковим або звичайним картопляним пюре. Прикрасьте страву зеленю або ж посипте кунжутом чи посіченими і обсмаженими волоськими горіхами.
Яловичина з чорносливом
700 г яловичини, по 2 морквини та цибулини, 200 г чорносливу без кісточок, 1 ст. ложка томатної пасти, 3 ст. ложки масла і 1 ст. ложка олії, пучок зелені, спеції, перець, сіль до смаку.
М’ясо помийте, обсушіть і накрайте на невеликі шматочки.
На половині вказаної кількості масла (бажано топленого) та олії на великому вогні обсмажте м’ясо до золотистої скоринки і викладіть на тарілку.
На другу пательню покладіть решту масла і олії та зіскліть дрібно накраяну цибулю. Відтак всипте накраяну на кружальця моркву. За кілька хвилин додайте томатної пасти і смажте ще 2-3 хвилини.
До овочів покладіть м’ясо, спеції, сіль, додайте води або м’ясного бульйону так, щоб рідина трохи покрила м’ясо. Доведіть до кипіння, а потім тушкуйте на повільному вогні під покришкою годину. Пильнуйте за тим, щоби рідина не википіла і м’ясо не пригоріло.
Ретельно промийте чорнослив, розкрайте кожен надвоє, додайте до м’яса і тушкуйте ще 30-40 хвилин, допоки м’ясо не стане м’яким.
Готову страву прикрасьте свіжою зеленню і подавайте з пюре, рисом, овочами або як самостійну – гарячою чи холодною.
Качка з яблуками в гірчично-пивному соусі
качка (1,5-2 кг), 5 кисло-солодких яблук, 0,33 л світлого пива,
2 ст. ложки гірчиці, коріандр, чорний мелений перець, розмарин, кмин та сіль до смаку.
Качину тушку очистіть від залишків пір’я, видаліть залози на хвості, помийте і обсушіть.
З’єднайте гірчицю, спеції та сіль, добре перемішайте і ретельно натріть цією сумішшю тушку качки зверху та зсередини.
Яблука накрайте на часточки, видаліть серцевини. Нафаршируйте частиною яблук качку і зашийте краї ниткою (перед подачею на стіл не забудьте нитку видалити). Крила і ніжки качки заправте в надрізи на шкірці, щоб у процесі запікання не підгоріли.
Решту яблук викладіть на дно гусятниці. Покладіть на яблука качку (спинкою донизу), залийте пивом, накрийте покришкою і запікайте впродовж години при температурі 190 градусів. Зніміть покришку, переверніть качку, полийте її утвореним соком, знизьте температуру до 180 градусів і запікайте ще приблизно годину. За цей час пиво випариться, і качка вкриється золотистою скоринкою.
Подавайте страву гарячою із картопляним гарніром або вареним рисом.
Крем-брюле нашвидкуруч
900 мл молока, 6 жовтків, 225 г цукру, 2 ст. ложки борошна, 1 ч. ложка ванільного екстракту або пачечка ванільного цукру, 2 ч. ложки лимонної цедри, паличка кориці.
Крем-брюле – один із найпоширеніших десертів. Його люблять за апетитну цукрову кірочку і ніжний смак, а ще за те, що він готується досить швидко і просто.
Спочатку доведіть на середньому вогні до кипіння 700 мл молока. Додайте до нього паличку кориці, лимонну цедру та ванільний екстракт або цукор. Скрутіть вогонь на найслабший і варіть ще 5 хвилин.
Тим часом збийте молоко, яке залишилось, із іншими складниками: 100 мл з яєчними жовтками, ще 100 мл із борошном.
Злийте кип’ячене молоко з прянощами в чисту каструлю і, швидко помішуючи, додайте до нього молока з яйцем і молока з борошном та всипте 100 грамів цукру.
Знову поставте каструлю з масою на вогонь і варіть на невеликому вогні, постійно помішуючи, поки крем не загусне (близько 10 хвилин).
Розлийте крем-брюле у вазочки і залиште, аби охолонув (приблизно на годину).
Тим часом приготуйте карамель: всипте цукор у каструлю і, легко помішуючи, тримайте на маленькому вогні, поки він повністю не розплавиться і не набуде золотистого кольору (приблизно 5 хвилин). Після цього акуратно розлийте карамель у вазочки (поверх крему) і залиште на 5 хвилин до затвердіння карамелі.
Торт “Ялинковий ліс”
На тісто – 150 г борошна, 5 яєць, 200 г цукру, 10 г ванільного цукру, щіпка солі. На крем: яйце, 200 г масла, 100 мл молока, 150 г цукру, 1 ст. ложка какао. Для просочення: 4 ст. ложки цукру, 6 ст. ложок води, 2 ст. ложки коньяку. Для декору: 30 г масла, 30 г вершків, 1 скл. цукрової пудри, 10 г ванільного цукру, зелений харчовий барвник, кольорова кондитерська глазур, 100 г шоколаду. Спочатку приготуйте бісквіт. Для цього відділіть білки від жовтків. Білки збийте із сіллю на круту піну. Не припиняючи збивати, поступово всипте половину цукру.
Жовтки розітріть з рештою цукру і поступово введіть у білки, акуратно вимішуючи силіконовою лопаточкою масу. Тепер, також потроху, введіть туди просіяне борошно, ванільний цукор і розмішайте тісто до однорідності.
Вилийте тісто в змащену маслом і встелену пергаментом форму для випікання та поставте в розігріту до 200 градусів духовку на 40-45 хвилин. Випікайте бісквіт, не відкриваючи духовки. Після цього можете перевірити готовність дерев’яною шпичкою – вона має бути суха. А щоби бісквіт не опав, залиште його до повного охолодження в духовці.
Для крему розітріть яйце із цукром, додайте молока, какао і перемішайте. Отриману суміш поставте на вогонь і, легко помішуючи, доведіть до кипіння, а потім остудіть. М’яке масло збийте і, постійно помішуючи, додайте до нього шоколадної маси.
Сироп для просочення приготуйте так: воду і цукор змішайте, доведіть до кипіння, зніміть піну та остудіть. Потім додайте коньяку і перемішайте.
Тепер час робити глазур для торта: на середньому вогні нагрівайте вершки з маслом доти, поки воно не розтопиться. Помішуючи, додайте до них цукрової пудри і ванільного цукру. Зніміть з вогню, додайте харчового барвника (в пропорціях, згідно з інструкцією на пакетику) та збивайте міксером до однорідної консистенції.
Холодний бісквіт розріжте поздовж навпіл. Просочіть обидві частини сиропом із коньяком. Змастіть бісквіт кремом і з’єднайте половинки.
Умовно розділіть торт на порції, на кожній з яких намалюйте ялинку, прикрасьте її різнокольоровими кульками з кондитерської глазурі та посипте цукровою пудрою.
Плитку шоколаду поламайте на невеликі прямокутні шматочки і вставте по колу в бісквітний торт – це будуть стовбури ялинок.
Поставте торт у холодильник щонайменше на дві години, аби просочився кремом. При подаванні на стіл розріжте його на трикутні шматочки, щоби вийшли такі святкові ялиночки, як на фото.