Коли надворі холодно й похмуро, хочеться чогось смачненького. В пригоді можуть стати сухофрукти. Ними можна перекусити на роботі чи в дорозі. З’ївши кілька сушених плодів, одразу відчуєте, як відступив голод і холод, покращився настрій. А все тому, що сухофрукти є висококалорійним продуктом – приблизно 230-300 ккал на 100 г, оскільки при сушінні вони втрачають воду, але зберігають вітаміни та мінерали.
А ще сушені плоди містять вітаміни А і групи В, мають високу концентрацію глюкози, фруктози, в них є клітковина, магній, кальцій, калій, фосфор, йод, залізо, натрій. Такий хімічний склад робить сухофрукти надзвичайно корисними для здоров’я серцево-судинної та центральної нервової системи, допомагає поліпшити стан нігтів, волосся і кісток, стимулює роботу кишківника. Крім того, кожен із сухофруктів містить унікальний комплекс корисних речовин.
Родзинки містять багато калію, вітамінів групи В, фосфору, магнію, кальцію, йоду і заліза. Споживання родзинок благотворно впливає на щитоподібну залозу, зміцнює нервову систему, нормалізує тиск, сон і покращує роботу серцевого м’яза. Їх радять їсти при серцево-судинних захворюваннях, а також при розладах в роботі травної системи, нирок, недокрів’ї, підвищенні фізичних та розумових навантажень і під час вагітності. Проте родзинки не варто споживати людям із гастритом шлунка чи дванадцятипалої кишки.
Чорнослив багатий на вітаміни РР, С, А, а також вітаміни групи В, фруктові кислоти і мінерали. Сушені сливки нормалізують перистальтику кишківника, покращують травлення і є чудовим засобом від закрепів. Завдяки чорносливу підвищується рівень стресостійкості організму і помітно знижується ризик ламкості кісток. З’їдаючи щодня десять сушених плодів, можна запобігти розвиток остеопорозу. Проте мамам, які годують грудьми, не варто зловживати чорносливом, щоб не спричинити розлад травлення у малюка.
Курага є джерелом калію, каротину, органічних кислот, кальцію, фосфору, заліза і вітаміну В5. Вона допомагає зміцнити серце і підвищити рівень гемоглобіну. Завдяки м’якому проносному ефекту покращує перистальтику кишківника і сприяє його очищенню. А ще перешкоджає вимиванню калію з організму. Три-п’ять плодів на день буде цілком достатньо, щоб отримати максимум користі від неї.
Інжир містить пектини, білки, клітковину, природні цукри (у плодах деяких сортів до 70% цукру), фруктові кислоти, вітаміни РР, А, С, К і групи В, мідь, фосфор, магній, залізо, калій. Вони сприяють активізації діяльності головного мозку, підвищують захисні функції організму і загальний тонус, покращують пам’ять, кровообіг, знижують рівень холестерину, перешкоджають утворенню тромбів і мають проносний ефект.
Фініки в арабських країнах називають “хліб пустелі”, а на Сході – “ягоди життя”, адже вони містять майже всі незамінні для організму речовини: вуглеводи, жири, білки, вітаміни С, А, К, Е і групи В, а також мінерали – марганець, калій, кальцій, мідь, фосфор, селен, залізо, цинк, пектини і клітковину. Фініки є потужним джерелом енергії. Їх споживання підвищує тонус, працездатність, зміцнює імунітет і сприяє концентрації уваги. Плоди позитивно впливають на діяльність серцевого м’яза, нирок, печінки, корисні при кишкових розладах, анемії, в період вагітності та при чоловічому безсиллі. Міститься в них і амінокислота триптофан, яка сприяє синтезу гормонів серотоніну й мелатоніну, що регулюють настрій і сон. Тому регулярне споживання цих плодів показане при нервових розладах. Однак людям, які мають камені в нирках або хронічні недуги шлунково-кишкового тракту, не варто ними зловживати.
Щоб не нашкодити
Оскільки під час сушіння концентрація цукру в плодах істотно збільшується, обережно споживати сухофрукти треба людям із цукровим діабетом. Не слід втрачати пильність алергікам.
Вибираючи сухофрукти, потрібно звернути увагу на колір, форму і запах, а ще вони не повинні злипатися. Надто гарний вигляд сушених плодів може свідчити про те, що їх обробляли хімічними речовинами, в яких є сірка та гліцерин. При правильному сушінні сухофрукти завжди втрачають колір, зморщуються і темніють!
Родзинки краще обирати світло-коричневого кольору, а чорнослив – темно-фіолетового. Інжир повинен бути м’яким, світлим і солодким, злегка плескатим (якщо плоди тверді, кислі, втратили форму, термін зберігання закінчився). Курага повинна бути світло-жовтою або коричневою (якщо вона яскраво-оранжева, це свідчить, що її обробили діоксидом сірки). Сушені фініки повинні бути сухими, злегка липкими.
Перед споживанням сухофрукти обов’язково треба замочити в гарячій воді, а потім кілька разів промити під проточною.