Австрійського письменника Герда Хонзіка засудили до п'яти років позбавлення волі за заперечення Голокосту та пропаганду ідей нацизму. Підставою для цього стали декілька його книг та матеріали у журналі "Halt", редактором якого він є.
Австрійського письменника Герда Хонзіка засудили до п'яти років позбавлення волі за заперечення Голокосту та пропаганду ідей нацизму. Підставою для цього стали декілька його книг та матеріали у журналі "Halt", редактором якого він є.
Оголошуючи вирок, суддя назвав 67-річного Хонзіка одним із ідеологічних лідерів європейського соціал-націоналізму. Водночас сам Хонзік вважає себе соціал-демократом. Він відкидає всі звинувачення на свою адресу та має намір оскаржити вирок: каже, що ніколи "абсолютно" не заперечував існування газових камер у німецьких концтаборах, натомість лише відкидав "типові книжні штампи", які нібито демонізують націонал-соціалізм.
Зазначимо, що це вже не перший арешт Герда Хонзіка. У 1992 році його засудили до півтора року ув'язнення за книгу "Чи варто виправдовувати Гітлера?", однак тоді він встиг вчасно покинути Австрію та оселитися в Іспанії, де заперечення Голокосту не карається законом. Іспанія двічі відмовлялась видавати Хонзіка Австрії, але у 2007 році після оголошення його в міжнародний розшук таки була змушена це зробити.
До речі, схожий випадок трапився в Австрії й минулого року. У січні 2008-го суд Відня призначив шестирічний термін ув'язнення членові магістрату 56-річному Вольфгангу Фроліху. Колишній член ультраправої австрійської партії був засуджений за розсилку листів членам австрійського парламенту та Папі Римському, в яких називав геноцид євреїв "сатанинською брехнею".
Не відстає й Німеччина. У лютому 2007-го місцевий суд позбавив волі на п'ять років 67-річного Ернста Цюнделя за заперечення Голокосту в книзі "Чи насправді померли шість мільйонів євреїв?". Цюндель також упорядкував сайт, на якому з'являлися матеріали нацистського змісту. На суді обинувачуваний пообіцяв, що публічно попросить пробачення в усіх євреїв та інших жертв нацизму, однак лише після того, коли йому доведуть факт знищення євреїв у газових камерах. До того ж Цюндель настільки переконливо відстоював свою позицію, що майже всі, кому доводилось мати з ним якісь справи в суді, переймалися його ідеями. Нагадаємо, що Цюндель - відома фігура в антисемітському русі. Його портрет висів за спиною президента Ірану Магмуда Агмадінеджада під час конференції у Тегерані, коли той закликав знищити Ізраїль.
Загалом кримінальна відповідальність за заперечення Голокосту діє в 11 країнах світу. А в деяких країнах це заборонено моральними канонами. Зокрема, у лютому цього року через заперечення геноциду євреїв звільнили з посади голову католицької семінарії "La Reja" в Буенос-Айресі, єпископа Річарда Вільямсона. В інтерв'ю шведському телебаченню Вільямсон заявив, що ніякого Голокосту не було. За його твердженням, у нацистських концтаборах загинуло не більш ніж 200-300 тисяч євреїв, а газових камер узагалі ніколи не існувало. Він, правда, офіційно попросив пробачення, але це не врятувало його від відставки. Крім того, він був змушений залишити Аргентину, мовляв, людині, яка образила аргентинське суспільство, єврейську общину і все людство, немає місця в країні.
В Україні кримінальну відповідальність за публічне заперечення Голокосту, як факту геноциду єврейського народу, було запроваджено одночасно із відповідним законом щодо Голодомору в Україні 1932-33 років. За публічне заперечення Голокосту, а також за виготовлення і розповсюдження відповідних матеріалів передбачається штраф у розмірі від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк до двох років. За ті ж дії, вчинені повторно або службовими особами, передбачене позбавлення волі на строк до чотирьох років. Досудове слідство у таких справах покладено на слідчі органи Служби безпеки України. Водночас варто зазначити, що в Україні сьогодні немає механізму, який би дозволяв карати за заперечення чи то Голодомору, чи Голокосту.