Маленькі діти не дають спати, а великі жити, кажуть в народі. А й справді, здавалося б, діти вже виросли з пелюшок, позаду залишилися клопоти і тривоги перших років школи, коли треба присвятити їм багато уваги і часу, вже й допомогти вдома могли б, можна було б трохи заспокоїтись, перепочити перед ще одним напруженим етапом – закінченням школи і вибором майбутньої життєвої дороги. Але настає перехідний вік, і про спокій можна лише мріяти…
Вже не лагідне кошеня…
Як зазначав “Львівській Пошті” священик і педагог Бруно Ферреро, автор популярних книг розповідей для роздумів, дитина з лагідного кошеняти перетворюється на агресивного цуцика, з яким важко дати раду. Він порадив батькам бути мудрими, не дуже тиснути на підлітка, завжди залишати двері свого серця відчиненими, бути готовими слухати і намагатися зрозуміти.
Але де ж набратися тої мудрості і терплячості, коли стільки всього й відразу?
“Не скажу, що донька дуже добре вчилася, але старалася, докладала зусиль, вдома допомагала, – розповідає Надія, мама чотирнадцятилітньої Марти. – Зараз вчитися не хоче зовсім, тільки в телефоні “сидить” або в комп’ютері. А ще з подружками погуляти. Як по господарству допомогти, то часу нема, бо уроків багато. А як вчитися, то або просто бавиться телефоном, кажучи, що завдання в інтернеті, або ж голова болить… Оцінки знизилися. Вчителі нарікають, що і на уроках сидить з відсутнім виглядом. Щоб добитися чогось, стільки часу треба просити… Інколи стриматися важко, щоб не насварити. А ще зі здоров’ям почалися проблеми: часто болить голова, шлунок, ноги-руки крутить, ходить бліда – аж зелена, зір почав падати… Часто телефонують зі школи, що їй зле. Зверталися до лікарів. Невролог каже, що потрібно передусім більше рухатися, тоді й почуватиметься краще. А от займатися регулярно спортом не хоче. Те не подобається, тут графік не підходить…”
Здорових підлітків дуже мало
Як стверджують медики, сьогодні до поняття “цілком здоровий підліток” ледь дотягує 5-10% юнаків та дівчат, а в містах їх ще менше. На час вступу у доросле життя майже в 90% дітей є хронічні захворювання, передусім скелета або органів травлення.
Зі слів Віри Капрусь, заступника головного лікаря з охорони материнства і дитинства комунальної 4-ої міської клінічної лікарні, підлітковий вік – це вік інтенсивного росту, дорослішання, гормональних змін, це вік великого навантаження на організм. Тому батькам треба бути уважними і не нехтувати рекомендовані регулярні огляди в лікарів-спеціалістів. Адже саме в цьому віці можуть проявитися або загостритися чимало проблем зі здоров’ям, і їх потрібно своєчасно виявити та вжити відповідних заходів, аби це не мало важких наслідків у подальшому житті.
“Вони мало рухаються, неправильно сидять, тому треба щороку оглядати дітей, бо найчастіша патологія підлітків – це сколіотична постава та сколіози. На другому місці – патологія зору. Треба від першого класу стежити, як дитина читає, яка відстань між очима і книжкою, яке освітлення… Безумовно, захоплення підлітками різноманітними ґаджетами, тривале сидіння перед комп’ютером, телевізором, за планшетом чи телефоном дуже сильно впливає на зір”, – переконує лікар.
Коли треба звернутися до лікаря
Частою проблемою підлітків є й біль голови. Його причиною переважно є вегето-судинна дистонія: то розширення судин, то їх спазм. “Якщо в дитини, зокрема в підлітка, часто болить голова, необхідно провести обстеження, адже біль голови може бути симптомом великого діапазону захворювань. Тому передовсім треба проконсультуватися з неврологом, можливо, він скерує на МРТ чи комп’ютерну томографію”, – радить Віра Капрусь.
Також у підлітків можливі перепади артеріального тиску. Проте визначити його норму важко, бо це дуже індивідуальний показник. Він може бути, як у дорослого – 120/80, а якщо вищий, обов’язково потрібно звернутися до лікаря. “Якщо є слабкість чи низький тиск, варто відстежувати його показники за певний проміжок часу і лише тоді трактувати, чи він понижений чи нормальний. Але це може зробити лише лікар!” – наголошує медик.
На думку Віри Капрусь, малорухливий спосіб життя, неправильне харчування і порушення режиму є причиною постійної слабкості, іноді знепритомніння. Дитина швидко росте, набирає вагу, відбуваються стрімкі зміни в організмі, рух (необов’язково з великими навантаженнями, але регулярний) допомагає розвиватися органічно, без відхилень і поганого самопочуття. Повноцінне харчування забезпечує “будівельний матеріал”, особливо важливими є продукти, що містять багато кальцію, вітамінів. Натомість якщо менших дітей ще можна нагодувати корисною їжею, то підлітки харчуються здебільшого нерегулярно: багато уроків у школі, додаткові заняття. Щось перехопили і побігли, особливо зловживають чипсами, сухариками, “швидкою” їжею. Тож дуже часто лікарі діагностують у них функціональні розлади шлунково-кишкового тракту. Але передовсім дитина не повинна виснажуватися. Вона має відпочивати, вчасно лягати спати. Причому спати не менш ніж вісім годин на добу.
Щоб не було перевантаження
Щоби фізичні навантаження не зашкодили здоров’ю, щороку перед початком навчання у школах діти, в тому числі й підлітки, проходять пробу Руф’є: присідають 30 разів, а лікар визначає частоту пульсу до і після навантаження. За формулою він визначає індекс Руф’є, який трактує як функціональний резерв серцево-судинної системи. Цей індекс і є підставою для визначення групи за навантаженням на заняттях фізкультурою, а також в багатьох спортивних секціях, щоб не було перевантаження.
“Неправильно, якщо батьки намагаються вберегти підлітка від фізичних навантажень, мовляв, дитина і так слабка. Навпаки, лише регулярні заняття як у школі, так і поза нею, більше руху вдома допоможуть уникнути багатьох проблем зі здоров’ям. Уже давно мовиться про збільшення кількості уроків фізкультури та їх повноцінне наповнення. Якщо підлітки лише вчаться і сидять за комп’ютером, ніяким спортом не займаються, це може мати важкі наслідки для здоров’я. Треба чергувати розумове навантаження з фізичним, тобто розвиватися гармонійно”, – підсумовує Віра Капрусь.