Мої шість соток мене прогодують?

Репортер "Пошти" з'ясовувала, чи вирощені на дачах овочі можуть порятувати українців в умовах кризи

Репортер "Пошти" з'ясовувала, чи вирощені на дачах овочі можуть порятувати українців в умовах кризи

Такі вже нинішні реалії. Лю­ди, які втратили роботу, а також ті, кому зарплатні недостатньо, аби забезпечити родину продуктами, мимоволі згадують, що десь за містом у них є шматочок дачної ділянки. Напевне, зарослої бур'яном і кропивою, але він, цей городець, в умовах кризи раптом може виявитись неабияким порятунком. Від безгрошів'я і безробіття. Від байдикування, депресії, нудьги. А головне - на столі сім'я матимете овочі і зелень, та й конче якось можна перебитися без магазинних харчів. Тож масове повернення до землі і плуга цієї весни таки відбулося.

Але чи вигідно українцям зараз порпатися в земельці, садячи грядки? Адже на підготовку угідь, на міндобрива і саме насіння теж ідуть кошти. Кореспондентка "Пошти", готуючи свої шість соток городу до майбутнього урожаю, підрахувала, у скільки обійдеться нашим людям садіння картоплі, моркви, буряка та іншої городини. І чи не простіше придбати все готове?

Деталі - у репортажі просто неба.

"Люблю землю.
Але тільки... у вазонах"

...Весна у полі, коли сонце заливає золотом землю, - це поезія. Більш патетичного вислову для емоцій, якими в цей момент буяє серце, годі дібрати. Взагалі-то нашому народу не звикати до праці на землі. Так повелося з давніх-давен, чи то з часів кріпацтва, потім - націоналізації земельки, колгоспів. Потому була совкова статусна одиниця - дача, з будиночком або й без нього. Ділянку площею шість арів люди використовували як для вирощування овочів і фруктів, щоб прогодувати родину, так і (заодно) для відпочинку та розваг.

Але передусім, поза всяким сумнівом, дача була годувальницею. А релакс, споглядання краєвидів і слухання пташок - уже вторинний, хоча невід'єм­ний чинник у цьому питанні.  Я теж маю город за містом, правда, від дому недалеко. Люблю землю, і не, як говорив один мій приятель, "тільки у вазонах", ні. Я належу до тих, хто, хоча часу на це завжди бракує, із задоволенням провадить оті сільськогосподарські польові роботи. І це все не тому, аби потім перед іншими ґаздами похизуватись кращим урожаєм, а - через сам процес. Утім фінансова криза, яка, на жаль, нікого не оминула своєю увагою, цьогоріч змушує трохи приземленіше поглянути на (вибачте за тавтологію) "земельне питання".

Отже, ситуація ось яка. Од­ну сотку городу ми традиційно виділяємо під грядки - на моркву, буряк, цибулю, часник, петрушку, кріп, редиску, огірки (помідорів принципово не саджу, бо вони в мене не ростуть), капусту, цвітну капусту, шпинат, салат, кабачки і патисони. А решта п'ять іде на картоплю.

Отож, дізнаємось ціни на оранку та культивацію (боронкування). І на те, звісно, скільки коштують зроблені плугом ряди, щоб садити бульбу. Так-так, усе дорожчає. Приблизно на ці справи доведеться викласти 23-25 гривень за сотку. Тепер помножимо тариф на 6 - виходить 140-150 гривень. Це буде перший внесок у майбутні "жнива".   

- Агов, дядьку, ви вільні? - сьогодні, як і в найближчий місяць, у вуйка Степана роботи чимало. Він має коні. Каже, що під'їде через годинку. За цей час наші сусіди по грядках встигають похвалити працелюбність, майстерність у виконанні городньої роботи і добру вдачу старого.

Із цим господарем, до речі, цього року у нас вийшла ще й кумедна ситуація. Річ у тім, що його кобила, якою чоловік орав наше поле, має ймення Леська. Ми про це не знали, та й якось не цікавились таким нюансом. Так ото, моя мама Леся Васи­лівна, пораючись біля мішків з картоплею, сортуючи насіння в пакетиках, переставляючи куди слід городній інвентар, спершу ніяк не могла второпати, чому це чужий чоловік періодично горланить на все поле: "Леська, ти куди?!", "Леська, стій" і т. п. А коли ж врешті з'ясувалося, хто є хто, ми про всяк випадок запитали в дядька, яку кличку має ще його другий кінь. І тут дід Степан був не менш винахідливим і дотепним. Коня за порадою онуків він назвав... Бумер. 

У гармонії з природою

Отже, поле зоране. У гармонії з природою розкладаємо бульбу по рядах і посипаємо її так званою нітроамофоскою, міндобривом для ґрунту. Цього добра потрібно 25 кг, у грошовому еквіваленті це приблизно 100 гривень. Тепер беремося за грядки. На усе насіння (красиві барвисті пакетики по 2 - 20 г)  піде ще 30-40 гривень. Усе! Але це наразі все. Втомлені і щасливі йдемо обі­дати.

Наступний візит на поле слід запланувати приблизно на кінець травня - червень, і буде це прополювання  (потрібні наші руки і сапки, без додаткових коштів), далі - підгортання трактором чи знову ж таки кіньми (30-35 грн), скроплення отрутою від колорадських жуків (розмаїтих убивчих речовин нині є до кольору до вибору, це десь 10-25 грн) і, власне, саме копання картоплі у вересні (орання кіньми ділянки площею 6 сотих винесе ще 40-50 грн).

Підбиваючи підсумки, що­річно український ґазда робить перший філософський висновок: терпіння і труд все перетруть. Потім людина задоволено потирає руки: ех! А відтак належить ретельно порахувати витрати і доходи й порівняти обидві суми.

Отож, нескладні підрахунки свідчать про те, що ми на все про все витратили 350-370 гривень. Що ми маємо на ці гроші у результаті? У вдалий, урожайний рік з чотирьох поса­джених мішків картоплі можна зібрати 25-30 вирощеної. За стільки ж бараболі, коли її купувати, наприклад, на базарі, доведеться викласти до 2,5 тисячі гривень. Тобто, ми вже маємо вигоду.

Не зайвим буде врахувати й те, що впродовж літа молоду картоплю до столу теж випорпують зі свого городу, а не купують (а, як відомо, молода картопелька теж коштує недешево, особливо рання). А окрім картоплі, якщо ви пам'ятаєте, ми посадили ще сотку всіляких "родичів гарбузових". Морква, цибуля, зелень - усе це теж не доведеться купувати ні влітку, ні восени.

Що ж стосується тих, кого зараз ця безжальна криза змусить уперше взятися за картоплярство, то їм одразу буде трохи складно. Адже слід придбати лопати, сапки, мішки, кошики і т.д. Однак, як кажуть психологи, коли ти хочеш щось робити, ти шукаєш рішення, коли ж не хочеш - шукаєш причину. І в даному випадку всі негаразди списуєш на "кризу"...

Коли ми ввечері після садіння поверталися додому, мені запам'яталися слова однієї бабусі, що також цього дня посадила картоплю. "Дитинко, - підняла вгору вказівний палець жінка, перефразовуючи відоме прислів'я. - Життя прожити - це поле перейти. І обробити". Вислів ті­тоньки багато означав і в прямому, і переносному значенні. Так мислять хазяйновиті українки. І я теж завжди прагнутиму бути такою.

Суб'єктивний погляд

Володимир Коцюба,
заступник начальника управління агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації:

Ігор Гуменчук,
заступник начальника управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин Львівської міської ради:

Як на мене, ще рано робити висновки про те, що криза вплинула на агросектор. Агрофірми Львівщини цього року картоплі посадили стільки ж, як і торік - 92 тис. га. А під зернові культури взагалі посівні площі збільшились - на 11 тисяч гектарів. Овочів також посіяно достатньо. Тепер головне, щоб погодні умови не підвели. Адже синоптики вже певний час лякають нас приморозками.

 

Не скажу, що міські мешканці стали частіше звертатись із проханнями про виділення їм земельних ділянок для вирощування овочів. Річ у тім, що ділянки під садово-городні кооперативи місто не надає вже доволі давно. Наскільки мені відомо, раніше, ще за Союзу, були спе­ціальні рішення. Тепер же це не практикується, навіть процедури немає... Зараз люди хіба оформляють приватизацію тих земель, які вже їм були надані.

Ростислав Шамшур,
головний спеціаліст юридичного відділу управління земельних відносин Львівської ОДА:

Наш структурний підрозділ не надає дачних ділянок. Юридично повноваження на виділення землі за межами населеного пункту мають ради - міські, селищні і сільські, а також районні державні адміністрації.

 

Картопляні анекдоти

- Як вам вдалося досягти таких зразкових показників вирощування картоплі - лише два тижні тому посадили і вже копаєте?

- ...Їсти дуже хочеться...

*  *  *

Юнака посадили у в'язницю. Пише йому мати: "Ой синку, тебе забрали. Скоро весна, нема кому поля обробити". Син відписує: "Мамо, в жодному разі не копайте поля, там стільки зброї, кулемети, автомати". Мати знову пише: "Після того, як ти написав, до нас приїхало стільки міліціянтів, усе поле перекопали, але нічого не знайшли..." Син з усмішкою перечитав мамине послання і відписує: "Мамо, чим міг, допоміг. Картоплю вже якось самі посадіть".

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4678 / 1.64MB / SQL:{query_count}