Уряд Шрі-Ланки бадьоро повідомив про майже остаточну перемогу над сепаратистами з угруповання "Тигри визволення Таміл-Іламу", які з 1983 року воюють за проголошення незалежності населених тамілами районів. "Тигрів" фактично загнали в глухий кут - залишки їхніх загонів опинились в оточенні на невеличкому клаптику землі площею 15 квадратних кілометрів.
Уряд Шрі-Ланки бадьоро повідомив про майже остаточну перемогу над сепаратистами з угруповання "Тигри визволення Таміл-Іламу", які з 1983 року воюють за проголошення незалежності населених тамілами районів. "Тигрів" фактично загнали в глухий кут - залишки їхніх загонів опинились в оточенні на невеличкому клаптику землі площею 15 квадратних кілометрів.
Історія збройного конфлікту на Шрі-Ланці між сингальською більшістю та тамільською меншістю не раз дивувала несподіваними поворотами. Сингали вже неодноразово розбивали тамільських "тигрів" та заявляли про їх абсолютний розгром. Але у сепаратистів щоразу знаходились людські та матеріальні ресурси, які знову дозволяли відновлювати збройну боротьбу. Щоправда, цього разу ситуація для "тигрів" дійсно сутужна. Завершуючи масштабну операцію, розпочату ще у 2006 році, ланкійська армія повністю витіснила сепаратистів із контрольованих ними північно-західних територій загальною площею 18 тисяч квадратних кілометрів та знищила понад 18 тисяч противників. Крім того, "тигри" втратили всі основні пункти опору, зокрема, столицю своєї так і невизнаної держави - місто Кіліноччі.
Зараз інфраструктура повстанців розвалена. Деякі з їхніх лідерів 22 квітня здались владі. Головний командир - Велуппілай Прабхакаран не з'являється вже 18 місяців. У лютому цього року ланкійська армія захопила його бункер, однак ватажка там не було. Найімовірніше, він давно покинув Шрі-Ланку. Однак центральний уряд все ж підозрює, що він очолив уцілілих бойовиків та готується до останнього вирішального бою.
Влада Шрі-Ланки висунула оточеним повстанцям ультиматум з вимогою здатися, однак сепаратисти відхилили його, мовляв, "тигри" ніколи не здаються. Тим часом міжнародна спільнота стурбована можливістю гуманітарної катастрофи, адже фінальна сутичка точитиметься в найбільш густозаселеному районі острова, тож жертвами можуть стати тисячі людей.
Загалом дуже складно оцінити ситуацію і точно визначити, скільки мирних жителів стали заручниками обставин, оскільки влада Шрі-Ланки заборонила туди доступ журналістів та співробітників гуманітарних організацій. Наразі безпосередньо на місці подій перебувають лише представники "Лікарів без кордонів". Відомо, що з району бойових дій розпочався масовий вихід біженців. З початку цього тижня район покинули близько 65 тисяч осіб. Скільки залишилося - точно невідомо. Ланкійська влада твердить про 10 тисяч осіб, натомість ООН повідомляє про 40 тисяч.
Міжнародні організації та окремі країни активно намагаються приєднатись до вирішення конфлікту. Поки що лише порадами та ідеями. Наприклад, міністр закордонних справ Франції Бернар Кушнер висловив бажання створити спільну франко-британську групу, щоб допомогти цивільному населенню покинути зону бойових дій. Однак ця перспектива нездійсненна насамперед через небажання влади Шрі-Ланки співпрацювати.
Однак навіть остаточна воєнна перемога ще не означатиме успішного вирішення багаторічного міжнаціонального конфлікту. Владі Шрі-Ланки необхідно чітко розділити ліквідацію терористів, з одного боку, та забезпечення рівних прав тамільській меншості - з іншого. У разі, якщо сингали ставитимуться до тамілів, як до переможених, є всі підстави сподіватись нової хвилі протистояння. Зокрема, є небезпека численних терактів, адже "Тигри визволення Таміл-Іламу" завжди вирізнялися терактами за участю смертників.